Vzácny machorast potrebuje pre život mŕtve smreky a celoročnú vlhkosť.
KVAČANY. Kyjanôčka zelená patrí medzi machorasty a pre svoju vzácnosť je v Červenom zozname ohrozených druhov rastlín Slovenska.
Na Slovensku ju dosiaľ zaznamenali len na 15 miestach. Na území Tatranského národného parku ju evidovali v Belianskych Tatrách.
Pod kompetenčné územie nášho najstaršieho parku patria aj Chočské vrchy s Kvačianskou dolinou. Práve tam našli vzácny machorast.
Kyjanôčka je pre svoju veľkosť slabšia v boji o prirodzený priestor. Potrebuje celoročne vlhkosť, ležiace mŕtve rozkladajúce sa kmene najmä smreka obyčajného, jedle bielej, občas aj buka lesného. Tieto podmienky nachádza v zachovalých starých prírodných lesoch a pralesoch. Kyjanôčka tam má dostatok mŕtveho dreva a nerušené vlhkostné pomery.
„Preto je kyjanôčka zelená považovaná za indikačný druh prírodných lesov a pralesov, teda lokalít, ktoré sú často posledným útočiskom vzácnych organizmov a sú biotopmi s veľkou rozmanitosťou živočíšstva, rastlinstva i húb a zasluhujú si tak našu zvýšenú pozornosť a ochranu,“ vysvetlili tatranskí ochranári.
Jej výskyt zaznamenali napríklad aj v Nízkych Tatrách, Malej Fatre, Muránskej planine alebo Bukovských vrchoch.
Autor: ĽK