LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Organizácii súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany okrem iných pomohli aj riaditeľka Základnej školy M. R. Martákovej v Liptovskom Mikuláši Alena Ridzoňová, pracovníci Slovenského Červeného kríža (SČK), Územného spolku Liptov v Liptovskom Mikuláši pod vedením riaditeľky Mariky Kubíkovej, ale aj pracovníci Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Liptovskom Mikuláši pod vedením riaditeľa Patrika Ferjanca.
„Úzka spolupráca štátnej správy a základnej školy a SČK, vyústili do vydarenej akcie, ktorá sa uskutočnila uplynulý štvrtok v areáli Základnej školy M. R. Martákovej, Nábrežie 4. apríla v Liptovskom Mikuláši,“ povedal Miroslav Psotka, odbor krízového riadenia Okresného úradu Liptovský Mikuláš.
Vyskúšali si aj ochrannú masku
Schopnosti a kvality v jednotlivých disciplínach si prišlo preveriť 10 družstiev základných škôl. Štvorčlenné zmiešané družstvá tvorili žiaci základných škôl z Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku, Hýb, Liptovského Jána, Partizánskej Ľupče a Východnej, čím súťaž získala aktuálnosť okresného kola.
„Úlohy pri hasení malých požiarov, topografii a streľbe zo vzduchovky plnili súťažiaci na určených stanovištiach v areáli školy,“ dodal M. Psotka.
Na prvom stanovišti písali deti testy z civilnej ochrany, zdravotnej prípravy, požiarnej ochrany a dopravnej výchovy. Každý člen družstva dostal vlastnú verziu testu s 20 otázkami a riešil test samostatne v snahe zabezpečiť pre družstvo maximálny počet bodov.
Druhou disciplínou bola civilná ochrana. Použitie ochrannej masky, improvizovaných prostriedkov individuálnej ochrany, výber evakuačnej batožiny, rozoznávanie varovných signálov a určenie postupu po ich zaznení preverilo teoretické znalosti aj praktické zručnosti súťažiacich.
Okrem rozhodcov a figurantov čakala na členov každého družstva v tretej disciplíne, ktorou bola zdravotnícka príprava, jedna zo šiestich otázok zameraná na ukážku správneho ošetrenia úrazu a telefonovania na linku tiesňového volania 112.
Vodou triafali do plechoviek
Na štvrtom stanovišti si každý v súťažiacom družstve preveril pevné nervy, pevnú ruku a presnú mušku pri streľbe zo vzduchovky. Na piatom stanovišti členovia družstiev vykonali hasenie malých požiarov ručnou vedrovou striekačkou.
Cieľom bolo zhodiť prúdom vody na jedinú náplň striekačky zo vzdialeného stojana 5 terčov – plechoviek. Tie sa prúdom vody podarilo zhodiť každému, kto na ne správne namieril.
Orientácia mapy podľa buzoly, určenie azimutu, odhadnúť vzdialenosť určenú rozhodcami ako aj správne sa orientovať v neznámom teréne podľa určenia svetových strán pomocou prírodných úkazov a javov sa vyžadovalo od súťažiacich na poslednom šiestom stanovišti s názvom pohyb a pobyt v prírode.
„Vyhodnotenie sa nieslo v duchu slávnostného vyhlásenia výsledkov, udeľovania diplomov, medailí, pohárov, dekorovaní víťazov a odovzdaní vecných cien družstvám na prvých troch miestach a odovzdaní diplomov a vecných cien na ostatných miestach. Učiteľom, ktorí pripravovali družstvá a priviedli ich k samotnej súťaži, bol venovaný malý spomienkový darček. Okresný úrad si i naďalej zachoval tradíciu, že aj posledné družstvo si zo súťaže odnieslo diplom a vecné ceny,“ doplnil na záver M. Psotka.⋌
Umiestnenie:
1. miesto: Základná škola s materskou školou Partizánska Ľupča 2. miesto: Základná škola Čs. brigády Liptovský Mikuláš, 3. miesto: Základná škola s materskou školou Liptovský Ján
Autor: MIG