RUŽOMBEROK. Moderná liečba onkologických ochorení dnes dokáže účinne pomôcť aj vďaka cielenému ožarovaniu napadnutého miesta. V Ružomberku liečba digitálnym lineárnym urýchľovačom, teda megavoltovým prístrojom, nebola možná.
Pacienti museli za ožarovaním dochádzať. Najbližšie to mali do Martina alebo Banskej Bystrice.
Na jeseň minulého roka prebehlo verejné obstarávanie na technológiu lineárneho urýchľovača. Prihlásili sa dve spoločnosti. Súťaž vyhrala tá, ktorá ho ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnici ponúkla za 3,2 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.
Prístroj aj dodávateľa už vybrali
„Ide o rozsiahly projekt. Súčasťou zmluvy, ktorú sme uzavreli, nie je len dodávka a inštalácia lineárneho urýchľovača, ale aj dodávka a inštalácia simulátora, demontáž a likvidácia starého kobaltového žiariča. Počíta aj s opravou existujúcich priestorov ožarovne tak, aby spĺňali podmienky na inštaláciu a prevádzku technológie a jej integrácie do nemocničných systémov,“ opísala Petra Dišková, hovorkyňa ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnice.
V areáli nemocnice na Považskej ceste preto už v týchto dňoch prebiehajú prípravné práce potrebné na inštaláciu nového lineárneho urýchľovača. Práve tam by mali pacientom poskytovať liečbu ožarovaním.
Liečbu by chceli spustiť v lete
„Podľa schváleného harmonogramu chceme technológiu urýchľovača inštalovať v priebehu júna,“ potvrdila Dišková.
„Dúfame, že v priebehu leta alebo koncom leta sa nám podarí spustiť jeho prevádzku,“ spresnila.
Po spustení plnej prevádzky lineárneho urýchľovača je odhad, že by ročne mohlo byť pomocou tohto prístroja liečených v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku 500 až 600 pacientov ročne.
Tento spôsob liečby je vhodný pre onkologických pacientov s malígnymi teda zhubnými nádormi.
„Ide naozaj o veľmi širokú škálu onkologických diagnóz, keďže lineárny urýchľovač je jedným zo základných pilierov radiačnej liečby,“ uzavrela hovorkyňa.