RUŽOMBEROK. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku má 22 príslušníkov. Pracujú v 24 hodinových zmenách, pričom v službe musia byť najmenej piati. Ak ich z operačného strediska v Žiline pošlú všetkých na zásah, stanica nechávajú opustenú.
„Do apríla minulého roka sme mali operátora v Ružomberku. Vždy bol aspoň jeden človek na stanici a koordinoval zásahy. Veľkou výhodou bolo, že poznal okres, miestne názvy a prístupové cesty. Teraz keď niekde horí, operátor v Žiline musí získať od volajúceho čo najviac informácií a sprostredkovať ich nám. Výjazdy sa tak v niektorých prípadoch predlžujú,“ povedal riaditeľ ružomberských hasičov Slavko Hreha.
V Mikuláši je ich dvakrát viac
Problém môže nastať aj v situácii, keď bude požiar v blízkosti stanice. Ak ho bude chcieť niekto nahlásiť osobne u hasičov a oni budú práve na výjazde, môže sa stať, že nikoho nenájde.
Počet hasičov v jednotlivých okresoch závisí podľa Miroslavy Oldrichovej, hovorkyne Krajského riaditeľstva hasičov v Žiline, od viacerých parametrov. Napríklad od počtu obyvateľov, rozlohy a rozborov štatistík výjazdov. Pre porovnanie, v susednom Liptovskomikulášskom okrese majú hasičov viac ako 40.
„Ružomberský okres je o polovicu menší ako Mikulášsky a priemerne tu majú hasiči oveľa menej zásahov,“ zdôvodnila Oldrichová.
Najčastejšie chodia k haváriám
Vlastných profesionálnych hasičov majú aj ružomberské papierne. Je ich o desať viac ako okresných. Vo výnimočných prípadoch môžu pomáhať aj mimo fabriky, ale bolo by to rizikové. Podnik je taký veľký, že by v prípade nejakej kolízie a absencii hasičov mohlo dojsť k veľkým problémom.
Štátni hasiči zasahovali počas minulého roka dokopy 327 krát. Požiare likvidovali v 75 prípadoch. Zvyšok tvorili technické zásahy, najmä autonehody, pri ktorých asistujú čoraz častejšie. „V deväťdesiatych rokoch bolo 80 percent poplachov kvôli požiarom, teraz je to skoro naopak,“ zhodnotil riaditeľ ružomberských hasičov S. Hreha.
Objasnia takmer všetky prípady
Pri výkone im pomáha aj 12 kusov rôzne špecializovaných vozidiel. Sú medzi nimi aj motorové člny a dve štvorkolky, ktoré využívajú pri lesných požiaroch.
Od začiatku tohto roka riešili 85 prípadov, z toho 26 požiarov. Pozitívnou štatistikou je, že za posledné dva roky sa v okrese pri požiari zranil len jeden človek a nikto nezomrel. Hasiči dosahujú výborné výsledky aj v objasňovaní príčin požiarov. Minulý rok sa im to podarilo pri každom s výnimkou jedného. Planých poplachov zaznamenali vlani 14.
Niekedy hrajú hokej pred stanicou
Príslušníci profesionálneho zboru musia byť v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Preto sa počas 24-hodinových služieb venujú okrem údržby technického zariadenia aj štúdiu alebo športu. Nie je ničím výnimočným, ak hrajú pri stanici futbal alebo hokej. V budove majú k dispozícii posilňovňu s bežiacim pásom a veslárskym trenažérom. Aktivitám venujú tri štvrte služby, zvyšok času môžu využiť na oddych a spánok. Stále však musia byť pripravení na okamžitý presun a zásah.
„Každý výjazd je špecifický. Nikdy nevieme do čoho ideme. Ak nás zavolajú, napríklad k prevrátenej cisterne, podľa označenia si myslíme, že je v nej obyčajná tekutina, ale v skutočnosti môže byť plná nebezpečných látok. Preto nič nepodceňujeme a pripravujeme sa naplno,“ priblížil riaditeľ.
Deťom sa páčila technika a hasenie
Hasiči preventívne organizujú aj rôzne prednášky a praktické ukážky. Minulý týždeň pri príležitosti sviatku svätého Floriána sprístupnili na tri dni svoju stanicu verejnosti. Navštívilo ju množstvo detí z materských a základných škôl, ale zastavilo sa aj niekoľko náhodných okoloidúcich.
Deťom sa tradične najviac páčila vystavená technika a ukážky likvidácie skutočného ohňa pomocou ručných hasiacich prístrojov. Odvážnejšie deti si mohli hasenie za pomoci profesionálov vyskúšať aj samy.