LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Odštepný závod Lesov Slovenskej republiky Semenoles je pre zachovanie a obnovu našich lesov strategický. Zhromažďuje semennú surovinu, teda šišky, bukvice či žalude z rôznych druhov stromov a v Lúštiarni z nej získava semiačka. Väčšina následne putuje do jednej z dvanástich škôlok, kde z nich vypestujú sadenice. Zvyšok semien skončí v sklade, aby ich mohli použiť počas neúrodných rokov.
„Túto zimu sme vykúpili skoro 140 ton semennej suroviny, z ktorej sme získali viac ako 60 ton semien. Pre väčšinu stromov máme takmer optimálne zásoby. Niekoľkýkrát po sebe bola slabá úroda bukvíc, takže všetky semená pôjdu na výsev. Sklad budeme môcť doplniť, keď bude priaznivejší rok,“ skonštatoval Milan Vlček, poverený riaditeľ Semenolesu.
Skladujú ich v konzervách
Dve tretiny z celkovej váhy vykúpených semien tvoril dub zimný. Keďže jeho semená obsahujú veľa vody, skladujú sa ťažšie. Závod ich dokáže uchovať zhruba dva roky. Semená smreka a borovice môžu byť v sklade aj desať rokov a stále budú vhodné na siatie. Semenoles ich skladuje v dvojkilových plechových konzervách pri teplote dva stupne Celzia.
„Máme kapacitu na uskladnenie 200-tisíc ton nevylúštenej semennej suroviny. Sklad bol plný naposledy na konci osemdesiatych rokov. Spracovanie takéhoto množstva trvalo tri roky,“ priblížil vedúci Lúštiarne Ján Sochor. Výkup semennej suroviny prebieha formou verejného obstarávania od septembra do marca, pričom jej ročne zhromaždia približne 150 ton. Lúštiareň ju dokáže spracovať pomocou zamestnancov a špeciálnych mechanizmov do júna.
Sadenice obaľujú voskom
Semenoles predal minulý rok takmer 23 miliónov sadeníc. Najviac bolo bukov, borovíc a smrekov. Korene sadenice, ktoré putujú do smrekových kalamitných oblastí, obaľujú v závode špeciálnym voskom. Chráni ich pred chrobákom tvrdoňom, ktorý sa v postihnutých oblastiach premnožil a vyžiera lyko z koreňových krčkov malých stromčekov.
„Voskovanie je ekologické a ochráni sadenicu na dva roky. Potom už pre tvrdoňa nie je zaujímavá. Veľmi nám to pomáha najmä v chránených oblastiach, kde je prakticky náročné a administratívne zložité používať chemické postreky,“ povedal M. Vlček, riaditeľ Semenolesu, jediného podniku v strednej Európe, ktorý má stroj na voskovanie sadeníc.