RUŽOMBEROK. Výstavba čerpacej stanice v centre mesta vedľa schátraného Kaštieľa svätej Žofie a sútoku Váhu s Revúcou pred rokmi postavila Ružomberčanov na nohy. Spoločnosť Europetrol sa dostala k zaujímavej ploche v centre mesta za nezvyčajných okolností.
Najprv požiadali o priamy prenájom pozemku, teda bez súťaže s odôvodnením, že chcú postaviť parkovisko. Zakrátko sa stalo to, čo Ružomberčania očakávali. Spoločnosť zmenila rétoriku, z parkoviska sa stala čerpacia stanica.
Poslanci zmenu účelu využitia mestského pozemku schválili, podmienkou bol nájom na 15 rokov, potom ho spoločnosť musí dať do pôvodného stavu vrátane odstránenia envirozáťaže.
Paradoxom je, že cena za nájom pozemku sa nezmenila. Spoločnosť platí za meter štvorcový pozemku, ktorý využíva na podnikanie, 3 eurá ročne.
Priamym predajom sa poslanci zaoberali znova
Spoločnosť Europetrol vlani požiadala mesto o odkúpenie pozemku, na ktorom stojí ich čerpacia stanica. Po rozruchu v poslaneckom zbore a medzi verejnosťou vtedy vedenie mesta návrh na predaj mestských pozemkov stiahlo v deň rokovania.
Minulý týždeň to skúsila spoločnosť opäť. Poslanci mali rozhodnúť o tom, či mesto vlastný pozemok predá bez verejnej súťaže za 30-tisíc eur.
Investor tvrdí, že Ružomberčania si zvykli
„Od otvorenia čerpacej stanice ubehlo pár rokov. Prax ukázala, že žiadne z teoretických rizík a argumentov proti jej výstavbe, ako skomplikovaná dopravná situácia, zápchy, vplyv na životné prostredie sa ani v jednom prípade nepotvrdili.
Návštevnosť čerpacej stanice každoročne rastie a 80 percent zákazníkov tvoria Ružomberčania, čiže ide o čerpaciu stanicu mestského typu slúžiacu lokálnym potrebám. Inými slovami, Ružomberčania sa využívaním našich služieb jednoznačne rozhodli, či si tam čerpaciu stanicu želajú alebo nie,“ vysvetlila spoločnosť vo svojom stanovisku, ktoré zverejnila na sociálnej sieti.
Nie je jasné, čo bude po uplynutí nájmu
Na schválenie priameho predaja pozemku potrebovala spoločnosť Europetrol súhlas troch pätín poslancov mestského zastupiteľstva. S predajom súhlasilo 11 poslancov, proti predaju bolo 10 poslancov a jeden nehlasoval. Na predaj pozemkov pod čerpacou stanicou to nestačilo a zostávajú aj ďalej vo vlastníctve mesta.
Platná nájomná zmluva medzi mestom a investorom obsahuje klauzulu o pokute, pokiaľ by investor stavbu po 15 rokoch neodstránil.
„V našej zmluve stojí, že ak to neodstránime, dostaneme pokutu vo výške 30-tisíc eur Ďalej však nie je uvedené, čo sa stane, ak to neurobíme. Predpokladám, že tá pumpa tam bude stáť navždy,“ povedal pre TASR konateľ spoločnosti Maroš Zajac.
Postup bol od začiatku nešťastný pre obe strany
„Žiaľ, pre ružomberského investora, ktorý už od začiatku zvolil neštandardný spôsob získania pozemku, a k tomu ďalšie nešťastné politické vyjadrenia počas predvolebnej kampane, ktoré jej ešte priliali ďalší významný ohlas,“ zhodnotil aktivista Patrik Lupták.
Poznamenal, že už to nie je o konštruktívnom význame a umiestnení stavby, ale len o politickom zneužívaní kauzy, čo škodí aj investorovi.
„Kauza, ktorá sa z pohľadu odstupu rokov stala symbolom a princípom účelového klamstva investora a vtedajšieho vedenia mesta, nech je mementom občianskeho hlasu v Ružomberku,“ uzavrel Lupták.