LIPTOV. Plamene zničili pílu na konci Partizánskej Ľupče, majiteľovi vznikla škoda vo výške 350-tisíc eur.
Liptovskomikulášski hasiči nedávno zasahovali pri požiari skladovej haly vo Vlachoch. Nedbanlivosť pri zváraní tam spôsobila škody za 30-tisíc eur. Naposledy im dal zabrať požiar v Okoličnom, kde horela briketáreň.
Pridalo sa k tomu aj niekoľko požiarov rekreačných zariadení. V Beňadikovej horel dom, požiar zničil chatu na Podbanskom. V porovnaní so susedným Ružomberským okresom boli škody od začiatku roka niekoľkonásobne vyššie. Hasiči preto zintenzívnili kontroly.
Svojpomocné prerábky
Jednoznačná príčina veľkého nárastu požiarov a chát od začiatku roka neexistuje. Podľa riaditeľky liptovskomikulášskych hasičov Evy Krajčiovej je to zhoda zlých náhod. „V okrese sa nachádza veľa firiem, ktoré sa zaoberajú najmä drevárskou výrobou,“ opísala.
Liptov je špecifický pre vysoký počet rekreačných zariadení, chát a penziónov. Preto stúpa aj riziko vzniku požiaru. Majitelia chát často nepoznajú dôsledne ich technický stav, chaty už majú svoj vek, vo vnútri je množstvo horľavého materiálu.
Vzhľadom na časté požiare chát urobili mikulášski hasiči náhodné kontroly.
Koberce pred krbmi
„Existuje veľa rekreačných objektov, o ktorých ani nevieme. Preto sme si urobili prieskum, vybrali tie, kde sme ešte neboli a navštívili sme ich. Zistili sme mnohé pochybenia, uložili pokuty,“ opísala Krajčiová.
Niekedy sa hasiči chytali za hlavy, problém bol so zapratanými únikovými cestami, krby si majitelia chát poobíjali drevom, pred ohniskom našli namiesto nehorľavej podložky koberce. Ak aj hasiči našli hasiace prístroje, boli staré a nefunkčné.
V neohlásených kontrolách budú hasiči pokračovať. „Chceme, aby sa hostia cítili v Liptove bezpečne,“ vysvetlila Krajčiová.
Zdôraznila, že majitelia chát či výrobných firiem ich môžu kedykoľvek vyhľadať, pokiaľ by potrebovali pomôcť s protipožiarnou ochranou nehnuteľnosti.