LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. Od nového roku môžu vodiči bezplatne odovzdať opotrebované pneumatiky distribútorovi, predajcom, autoservisom alebo pneuservisom. Ten ich odber už nemôže podmieniť kúpou novej pneumatiky alebo iného tovaru. Ojazdené pneumatiky potom predajcovia či distribútori odovzdávajú autorizovanému spracovateľovi.
Nový zákon o odpadoch má podľa informácií z ministerstva životného prostredia rozšíriť zodpovednosť výrobcov a zároveň očakáva výrazný pokles hromadenia pneumatík na čiernych skládkach.
V praxi ale táto zmena veľmi nefunguje. O čiernej skládke z ojazdených pneumatík nás informovali aj naši čitatelia. Videli ich pri Poľnohospodárskej ceste v Liptovskom Mikuláši. My sme cestou za článkami našli štyri kusy v kríkoch pri ceste do Demänovskej doliny, a niekoľko ich ležalo aj pri brehu Liptovskej Mary neďaleko lokality štrkopiesky.
Niektorí majitelia zákon vôbec nepoznajú
Jeden z majiteľov pneuservisov vyriešil situáciu po slovensky. Poradil si tak, že vyviezol 80 pneumatík do doliny Bystrička, ktorá patrí do katastra obce Párnica na Orave. „Takto jednoducho a bezplatne sa ich zbavil,“ povedala starostka Milada Antalová.
„Museli sme ich odtiaľ zobrať, lebo nám hrozila pokuta. Firme za odvoz zaplatíme stovky eur. Žiaľ, neverím, že to bolo poslednýkrát.“
Zatelefonoval sme do niekoľkých pneuservisov v regióne, aby sme sa presvedčili, ako táto nová zmena v praxi funguje. Dozvedeli sme sa, že niektorí majitelia zákon vôbec nepoznajú a za odovzdané pneumatiky vyberajú poplatok.
„Po starom sme každému, kto si u nás kúpil nové pneumatiky, staré automaticky zobrali bezplatne. Ak ich chcel odovzdať bez nákupu, musel zaplatiť dve eurá za kus,“ povedal Peter, majiteľov pneuservisu v Liptovskom Mikuláši.
V súčasnosti už za staré pneumatiky poplatok nevyberá. Problém je ale podľa neho v ich množstve aj odvoze. „Počas sezónneho prezúvania áut, na jeseň a jar, ich mám naraz aj viac ako dvesto. Sme malý servis, nemám ich kde skladovať a odvoz nie je flexibilný.“
Dodal, že tak ako oni musia odoberať pneumatiky bezplatne, mal by niekto rovnako bezplatne od nich pneumatiky odoberať.
Za odovzdanie si napriek zákazu účtujú
V druhom z mikulášskych pneuservisov sme sa dozvedeli, že za ojazdené pneumatiky stále vyberajú poplatok. Za kus si účtujú jeden a pol eura. Nemajú ich vraj kde skladovať a pokuty sa vraj neboja. Tretí v Ružomberku nás prekvapil, keď majiteľ povedal, že žiadny taký zákon nepozná.
Hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Petra Stano Maťašovská informovala, že konečný používateľ pneumatiky je povinný po tom, ako sa stala odpadom, odovzdať ju distribútorovi pneumatík, sem spadajú aj pneuservisy.
„Distribútor musí podľa zákona o odpadoch na svojich predajných miestach zabezpečiť po celú prevádzkovú dobu ich spätný zber bez ohľadu na výrobnú značku a na dátum uvedenia na trh. Oznam o tom, že pneumatiky bezplatne odoberá, musí vyvesiť na viditeľnom mieste svojej prevádzky aj na webovej stránke firmy. Ak tak nespraví, hrozí mu pokuta od 800 do 80-tisíc eur,“ informovala hovorkyňa.
Na záver doplnila že ak množstvo odovzdávaných odpadových pneumatík presahuje skladové možnosti, distribútor si musí dohodnúť s konečným používateľom náhradný čas a spôsob ich prevzatia.
Niektoré obce a mestá ponúkajú možnosť odovzdania pneumatík svojim občanom bezplatne. V neďalekom Dolnom Kubíne ich môžu priniesť na zberný dvor Technických služieb. V Liptovskom Mikuláši už ľudia takúto možnosť nemajú. Rovnaká situácia je aj v niektorých obciach, napríklad v Pavčinej Lehote. Obce a mestá sa pravdepodobne povinnosti finančne náročného zberu starých pneumatík budú chcieť postupne zbaviť. Prezúvanie pred najbližšou zimou ukáže, či ich bezplatné odovzdávanie aj následná bezpečná likvidácia bude fungovať, alebo skončia pri cestách či potokoch.