Porucha prípojky môže navýšiť faktúru za vodu

Mnohí majitelia nehnuteľností si myslia, že vodovodná prípojka je majetkom vodárenskej spoločnosti a nevenujú jej pozornosť. Na to však môžu doplatiť aj niekoľkonásobne vyššou sumou na faktúre za vodné, akú zvyčajne platia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: (TASR))

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Obyvateľom liptovských obcí aj v tomto období prichádzajú faktúry s vyúčtovaním za vodné a stočné, iní ich ešte len dostanú. Ako predísť tomu, aby nezvyčajne vysoká suma na faktúre nebola pre majiteľa nehnuteľnosti nepríjemným prekvapením?

„Máme prípady, keď odberateľ bežne spotrebováva 34 metrov kubických vody za rok, čo je aj priemerná ročná spotreba na osobu v našom regióne. Ak v dome bývajú traja, očakávajú faktúru približne nad sto eur. Naraz dostanú faktúru ročného vyúčtovania, na ktorej je suma dvetisícsto eur za dvetisíc metrov kubických vody,“ informovala Jaroslava Vyšná, vedúca obchodného oddelenia Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS).

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, nik nie je z takej situácie nadšený a pátrame po príčine. Napokon zistíme, že odberateľ mal poruchu na svojej vodovodnej prípojke, nekontroloval ju, a teda ani nezbadal, že mu voda uniká a vznikajú mu zbytočné náklady. Za uniknutú vodu musí zaplatiť, rovnako ako aj za opravu poruchy,“ vysvetlila Vyšná.

Skontrolovať vodomer môže majiteľ aj sám

„Základná vec je, aby si majitelia nehnuteľností uvedomili, že v zmysle zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách sú vlastníkmi celej vodovodnej prípojky. O svoj majetok by sa mali starať a kontrolovať ho, vrátane vodomeru. O to viac, ak ide o vec, keď zanedbaním starostlivosti o ňu môžu spôsobiť škodu sebe aj iným,“ pripomenul Pavol Danek, vedúci strediska vodovodov LVS.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj dlhodobo kvapkajúci vodovodný kohútik, pretekajúci splachovač na toalete či poškodený pretlakový ventil bojlera môže spôsobiť zvýšený odber vody, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Preto treba aj takéto drobné poruchy odstrániť čo najskôr,“ upozornil P. Danek. Povinnosti vlastníkov upravuje zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Podľa neho údržbu aj opravy prípojky je povinný hradiť vlastník.

Najlepšie je kontrolovať aj vodomer aspoň raz mesačne a viesť si vlastnú evidenciu stavu a spotreby vody. Poruchy sa prejavujú stúpajúcou alebo nadmernou spotrebou vody.

„Pri podozrení na nadmernú spotrebu vody treba na vodomere skontrolovať nielen číselník, ktorý ukazuje odobraté metre kubické, ale aj ručičky na ostatných meradlách ukazujúce odobraté desiatky a stovky litrov vody. V čase, keď nikto v dome nepúšťa vodu, je vypnutá práčka, umývačka a podobne, sa ručičky nesmú krútiť. V prípade, ak sa niektorá z ručičiek krúti, znamená to poruchu v dome alebo na prípojke,“ dodal vedúci strediska vodovodov.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac porúch vzniká na jar a v jeseni

Niekoľko ďalších rád na prevenciu pred únikom vody. Pred odchodom na dovolenku odstavte prívod vody vo vodomernej šachte ventilom pred vodomerom. Po návrate nechajte vodu chvíľu odtiecť. Najviac porúch na domových prípojkách a vodomeroch vzniká v zime a na jar. Chráňte ich pred mrazom vhodnou tepelnou izoláciou. V prípade, že máte chatu alebo inú nehnuteľnosť, do ktorej chodíte zriedka, odstavte prívod vody hlavným ventilom vo vodomernej šachte a vodu z vnútorných rozvodov vypustite. Požiadajte niekoho zo stálych miestnych obyvateľov o pravidelnú kontrolu.

Ak sa predsa len stane, že budete musieť pre poruchu na prípojke alebo domových rozvodoch vody a svoju nepozornosť platiť aj za uniknutú vodu, aspoň menšia útecha je, že nezaplatíte stočné. „Uniknutá voda väčšinou vsiakne do terénu, takže stočné sa v takom prípade neplatí,“ uzavrela Vyšná.

Autor: (LVS)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 119
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 792
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 923
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 223
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 057
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 048
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
Viceprimátor mesta Liptovský Mikuláš Ľuboš Trizna (vľavo) a zástupca dodávateľa zadiadení Filip Nemčok (vpravo).

V meste aktuálne funguje už šesť verejne dostupných defibrilátorov.


Inštruktorka Anna Sasková.

Nordic walking je vhodný pre všetky vekové kategórie.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu