Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor

Bane v Dúbrave otvoril otec a zatvoril syn

Antimón z dúbravských baní bol jednou zo strategických surovín československého zbrojárstva. Ťažbu ukončili v deväťdesiatych rokoch aj napriek tomu, že v baniach zostalo množstvo nevyťaženej rudy.

Schátrané pozostatky významného banského komplexu.Schátrané pozostatky významného banského komplexu. (Zdroj: MIRO GEJDOŠ)

V doline pod hrebeňom Nízkych Tatier sa ťažil antimón už od 16. storočia.

Priemyselná ťažba sa začala počas druhej svetovej vojny. Antimón bol a stále je dôležitou súčasťou zbrojárskeho priemyslu. Pridáva sa do ocele, ktorá je vďaka nemu pružnejšia. Hlaveň dela vyrobená z ocele bez prímesi antimónu by sa po výstrele rozsypala.

Dúbravské bane boli pre Československo strategické, pretože krajina patrila v druhej polovici minulého storočia k zbrojárskej špičke. Rudu získavali z dvoch úsekov pomenovaných Dechtárka a Predpekelné.

Veľa chlapov išlo na predčasný dôchodok

Útlm ťažby v Dúbrave prišiel na začiatku deväťdesiatych rokov. „Zbrojársky priemysel postupne zanikal, takže ruda už nebola potrebná. Museli sme prepustiť väčšinu ľudí. Znášali to veľmi zle a mnohí z nich mali na mňa dlho ťažké srdce, hoci som to nevedel nijako ovplyvniť,“ priblížil Jaroslav Blaško, ktorý bol v tom čase riaditeľom dúbravských baní.

„Môj otec bane otváral a ja som ich musel zatvoriť. Keby žil, bol by z toho veľmi sklamaný, pretože sa v nich poriadne nadreli,“ dodal.

Antimónové bane zamestnávali takmer tristo ľudí z okolitých obcí. Keď došlo k útlmu, väčšina z nich zostala bez práce alebo išla na predčasný dôchodok. Likvidácia trvala ešte niekoľko rokov, ale zabezpečovali ju už len desiatky pôvodných pracovníkov.

Súčasťou banského areálu bola aj úpravovňa na prvotné spracovanie rudy. Po zatvorení štôlní ju predali do Južnej Ameriky a časť peňazí dostali prepustení baníci ako odstupné.

Podmienky sú ťažšie ako 
vo vesmíre

„Pracovali sme so špičkovými technológiami, ale podmienky boli veľmi náročné. Fárali sme v chodbách, ktoré mali výšku meter tridsať,“ povedal Jaroslav Blaško, ktorý v dúbravských baniach odpracoval viac ako pätnásť rokov a prešiel všetkými pozíciami.

Priemerná teplota sa v banských chodbách pohybovala počas celého roka okolo šiestich stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu bola najmenej 90 percent.

„V bani sú ťažšie podmienky, ako na Mesiaci, lebo tam je prostredie stále rovnaké a v bani sa neustále mení. Kedykoľvek môže dôjsť k zavaleniu, potope, výbuchu a rôznym nepredvídaným udalostiam,“ vymenoval nebezpečenstvá niekdajší riaditeľ.

Pretože chlapi boli v podzemí aj pod vplyvom ionizačného žiarenia, ich kariéra končila povinne po 2 100 odfáraných zmenách. Fáraniu sa nevyhli ani vyšší funkcionári vrátane riaditeľa. V podzemných tuneloch nedokáže podľa J. Blaška človeka plnohodnotne nahradiť žiadna technológia a ťažba sa nedá organizovať spoza kancelárskeho stola.

Pre zasypaného kolegu by 
si aj ruky zodreli

Fáranie patrí stále medzi najrizikovejšie práce. Vyžaduje si veľa odvahy a ešte viac dôvery. Chlapi schádzajú denne stovky metrov pod zem s vedomím, že ak by sa stalo čokoľvek, niekto po nich určite príde.

„Bez tohto presvedčenia by sa to robiť nedalo. Je to silná morálna podpora. Baníctvo sa od ostatných profesií odlišuje hlavne tým, že stovky metrov pod zemou sú si rovní inžinieri aj poslední chudáci. Každý je závislý na tom druhom. Baníci sú kamaráti na život a na smrť. Aj keby sa neviem ako pohádali a jedného z nich zavalí, ten druhý si zoderie ruky, aby ho zachránil. Facku mu môže dať vonku, ale dole ho nenechá,“ opísal vzťahy na extrémnom pracovisku muž, ktorý sa podieľal na ťažbe antimónu od roku 1979 až do úplného zatvorenia komplexu v polovici deväťdesiatych rokov.

Občas natrafili aj na zlato 
a striebro

„Nebezpečenstvo spája ľudí. Je to tak aj vo vojnách. Pod zemou si chlapi dôverujú na sto percent. Ak bol niekto nezodpovedný, neprijala ho žiadna partia a rýchlo skončil. Aj preto je banícka hrdosť taká silná.“

Dúbravské bane mali okolo 60 úvodných štôlní, ktoré siahali až do hĺbky 300 metrov. Každý rok v nich vykopali tri kilometre nových chodieb. Baníci z nich ročne vyťažili okolo 50-tisíc ton rudy. Zisk čistého kovu sa pohyboval okolo váhy 500 ton. Spoločne s baňami v Pezinku boli strategickými dodávateľmi antimónu pre potreby Československa.

Pri dobývaní rudy narazili baníci občas aj na zlato, striebro alebo meď, ale v oveľa menšej miere. Nešlo o nič výnimočné, Nízke Tatry boli totiž aj náleziskom vzácnych kovov. Ťažili ich napríklad v neďalekej Magurke nad Partizánskou Ľupčou.

Na dôchodok išli skôr 
aj s baletkami

Muži v dúbravských baniach pracovali na dve zmeny. Úpravovňa rudy na povrchu bola v prevádzke nepretržite. Jej obsluha pracovala na tri osemhodinové zmeny.

V období socializmu zarábali baníci asi dvojnásobne viac ako ostatní robotníci. Výhodou tejto práce bol aj skorší nástup do dôchodku vo veku 55 rokov.

Zaujímavosťou je, že kedysi mali toto privilégium len dve profesie.

Jediný, kto mohol ísť do penzie skôr ako muži dobývajúci rudu, boli tanečníci baletu. Vo veku okolo štyridsať rokov mali tak zničené nohy, najmä členky, že už nemohli pokračovať v tancovaní a v mnohých prípadoch už nemohli fyzicky pracovať vôbec.

Smrť chorých baníkov bola pomalá a bolestivá

„Baníci išli na dôchodok skôr, ale veľa z nich sa ho ani nedožilo. Nemuseli sa pritom stať ani obeťami nejakého nešťastia. V podzemí je málo kyslíka, preto musí chlap vynaložiť viac fyzickej námahy ako na povrchu. Veľa mužov tiež trpelo chorobami z povolania,“ vysvetlil Jaroslav Blaško.

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie baníkov patrili napríklad silikóza a vazoneuróza.

Prvú zapríčiňovali mikroskopické čiastočky prachu, ktoré im postupne zanášali pľúca. Chorí dýchali čoraz ťažšie a v najhorších prípadoch zomierali dlho a v silných bolestiach.

Vazoneuróza je ochorenie ciev a spôsobujú ho dlhodobé otrasy a vibrácie. Baníci, ktorí roky pracovali napríklad s vŕtačkami, mali zle prekrvené končatiny, obelené prsty a problémy s kĺbmi a svalmi.

Banské prostredie malo však podľa J. Blaška na ľudí aj pozitívny vplyv. Slabé dávky žiarenia, ktoré v útrobách zeme dostávali, zvyšovali potenciu. Zaujímavé je tiež, že skoro nikto z nich nepotreboval okuliare, aj keď pracovali väčšinou pri slabom svetle a ich oči dostávali zabrať.

Mnísi si mysleli, 
že je jedovatý

V súčasnosti sa antimón ťaží v dvoch veľkobaniach v Číne a Bolívii. Ich produkcia je taká vysoká, že dokáže pokryť potreby celého sveta. „My sme dobývali niekoľkocentimetrovú žilu a v Číne majú ložiská hrubé aj tridsať metrov,“ skonštatoval J. Blaško.

Antimón sa aj teraz využíva najviac pri výrobe zbraní, ale aj v sklárstve, zápalkárstve a raketovom priemysle. Väčšinou ho stačí malé množstvo, ale pre tieto odvetvia je nenahraditeľný.

S názvom kovu je spojená zaujímavá legenda. Slovo antimón znamená po latinsky proti mních. Traduje sa, že mnísi ho dávali do vody, ktorou sa pri konfliktoch navzájom trávili.

Výskum to však vyvrátil. Zistilo sa, že antimón im nijako neubližoval, ale umierali na otravu arzénom, ktorý bol v hornine tiež prítomný.

„Voda v okolí Dúbravy je prirodzene bohatá na antimón. Celý život ju pijeme a nikto z nej neochorel. Ani samotná ťažba nemala na životné prostredie výrazný negatívny dosah. Počas rokov, kedy som pracoval v bani, sme nemali dokonca ani jeden smrteľný úraz,“ skonštatoval Blaško.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 2. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 3. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 4. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 8. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 9. Bude dobre!
 10. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 1. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 2. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 3. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 4. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 5. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 6. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 7. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 8. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 9. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 10. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 45 758
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 26 933
 3. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 18 280
 4. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 16 688
 5. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 16 209
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 14 724
 7. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 14 205
 8. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT! 12 538
 9. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 895
 10. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 233

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zamestnanci nemocnice sa môžu vrátiť do práce

Testy 118 zamestnancov ružomberskej vojenskej nemocnice sú negatívne.

LIVE DISKUSIA: Ako sa dotýka súčasná situácia autobusovej dopravy? Ako mesta Rajec?

Diskusiu Pod rúškom informácií sledujte v piatok o 15. hodine.

Liptáci si vyzdobili mesto obrími kraslicami

Modrotlač má na Liptove dlhú tradíciu. Preto nechala radnica v Liptovskom Mikuláši vyzdobiť centrum obrími kraslicami.

Mesto začalo s dezinfekciou frekventovaných verejných priestranstiev

Liptovskomikulášska radnica pristúpila k dezinfekcii frekventovaných verejných priestranstiev v meste. Cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Mesto bude dezinfikovať verejné priestranstvá pravidelne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Výskumník s koreňmi v Rajci ohúril svet. Pomenoval látky účinné voči koronavírusu

Dnes je zrejmé, že látka dokáže oslabiť koronavírus. No také ľahké to však zrejme nebude.

Pribudlo 24 prípadov nákazy, jeden vo Zvolene

V kraji evidujú za včerajší deň dve potvrdené nákazy.

Pribudol ďalší pozitívne testovaný s bydliskom v okrese Tvrdošín

Muž patrí medzi 24 nakazených zo včerajšieho dňa, o ktorých dnes informoval premiér Igor Matovič.

V byte našli dobodaného muža

Policajti prosia o pomoc aj verejnosť.

Už ste čítali?