LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V odpadovom hospodárstve má mesto Liptovský Mikuláš 440-tisícovú sekeru. Vyplynulo to z analýzy, ktorú predložilo finančné oddelenie. Radnica musí teraz nájsť riešenie, ako veľkú dieru zaplátať. Minulý rok stratu zaplatilo mesto, primátor ale zdôraznil, že to bolo na úkor iných vecí. „Ľuďom sme za to mohli napríklad poopravovať cesty, chodníky,“ vysvetlil Ján Blcháč.
V septembri by sa mali mestskí poslanci zaoberať novým všeobecne záväzným nariadením, ktoré upraví výšku poplatku za tuhý komunálny odpad. „Máme pred sebou ešte štyri mesiace, čas chceme využiť na diskusiu a hľadanie riešení, aby sme príliš nezaťažovali mestskú kasu a zároveň peňaženky ľudí,“ povedal primátor.
Štedrý systém zliav pre obyvateľov mesta
V súčasnosti platí bežný Mikulášan ročne za smeti 22,5 eura. Mesto vyberie na poplatkoch tento rok približne 840-tisíc eur, čo je o 36-tisíc eur menej ako pred troma rokmi. Mesto Liptovský Mikuláš má v porovnaní s okolitými mestami štedrý systém rôznych zliav na odpadoch, tretinové zľavy majú dôchodcovia nad 62 rokov, od poplatku sú oslobodení napríklad študenti. Na tie by sa malo siahnuť iba v krajnom prípade.
Odpad od minulého roka vozí mesto do Martina. Cena za odvoz z predkládkovej stanice v Okoličnom na skládku Kalnô sa podľa zmluvy nebude meniť 15 rokov. Suma sa rovná tomu, čo mesto platilo za skládkovanie v Liptovskom Hrádku.
Vytriedené zložky sa mestu nedarí predať
Problém červených čísiel odpadového hospodárstva môže byť aj v tom, že radnici sa nedarí predávať vytriedený materiál. Pred šiestimi až siedmimi rokmi sa mestu celkom úspešne darilo predávať vytriedené plasty, sklo, kovy. Dnes je v tejto oblasti stratové, posledný údaj hovorí o 170-tisíc eurách.
„Od júla má fungovať organizácia zodpovednosti výrobcov, ktorá nám má výrazne uľahčiť obchodovanie s vytriedenými zložkami,“ povedal Blcháč.
Ďalšiu úsporu bude možné dosiahnuť aj zlepšením triedenia odpadu a predajom vytriedených zložiek.
Problémoví neplatiči smetí
Poslanci aj verejnosť počas diskusie na tému poplatkov a daní upozornili aj na neplatičov, kde má mesto tiež rezervy.
Mesto musí nájsť v rozpočte 440-tisíc eur, aby pokrylo stratu na odpadovom hospodárstve. Ani zlepšenie predaja vytriedených zložiek odpadu, účinnejšie vymáhanie poplatkov od neplatičov zrejme nezabráni tomu, aby došlo k zvýšeniu poplatku za odvoz komunálneho odpadu. O koľko to bude, dnes nie je jasné.
Poslanci a vedenie s pracovníkmi dotknutých oddelení sa dohodli, že mesto vypracuje viacero možností, ako znížiť stratu. Výsledkom by malo byť kompromisné riešenie.
„Bol by som najradšej, keby sa poplatok za odpad nemusel zdvíhať. Máme pred sebou dve cesty. Buď stratu zaplatíme z mestského rozpočtu a inde nám môžu tieto peniaze chýbať, alebo poplatok upravíme a na najbližších 14 rokov vytvoríme reálnu perspektívu na postupné znižovanie poplatku,“ uzavrel primátor.