Vedenie liptovskomiku-lášskej radnice chce nechať zabezpečiť svoju sídelnú budovu tak, aby ľudia nemali voľný pohyb. Opoziční poslanci hovoria, že z úradu chcú urobiť vojenský objekt.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Približne tisíc eur zaplatila liptovskomikulášska radnica za spracovanie bezpečnostného projektu pre budovu mestského úradu. Ľudia už nebudú môcť voľne chodiť po budove mestského úradu s výnimkou klientskeho centra. Narazia na zamknuté dvere, po budove sa budú môcť pohybovať iba v sprievode zamestnanca. Samotná realizácia bude finančne nákladná, radnica by mala zavádzať nové pravidlá postupne.
O potrebe zavedenia bezpečnostných pravidiel diskutovali aj poslanci na svojom poslednom stretnutí. Radnica argumentovala tým, že zamestnanci mestského úradu majú problém s agresívnymi klientmi.
„Vlani došlo k šiestim prípadom, toho roku k dvom, ktoré musela riešiť mestská polícia,“ povedal Ľubomír Kandera, vedúci oddelenia.
Po úrade iba v sprievode zamestnanca
Ďalšie dôvody zarazili niektorých opozičných poslancov. Radnica vysvetlila potrebu vyššej bezpečnosti budovy napríklad aj pre zvyšujúce sa riziko teroristických útokov v Európe, ohrozenie bezpečnosti a zdravia najvyšších funkcionárov mesta počas zasadania mestského zastupiteľstva. Ľudia sa môžu voľne pohybovať po budove mestského úradu, bezpečnostný projekt poukázal aj na riziko vstupu so zbraňou alebo výbušninou.
Firma navrhla niekoľko riešení, s ktorými sa vedenie mesta stotožnilo. Medzi návrhmi opatrení je napríklad vytvorenie zón, v ktorých sa budú môcť pohybovať iba zamestnanci úradu. Klienti budú môcť chodiť iba v sprievode zamestnanca úradu. Aby mohli systém zaviesť, bude treba vybaviť úrad mechanickými bariérami, teda na dverách bude zámok alebo turnikety. Klientske centrum vybavia sklenenými zástenami, ktoré oddelia zamestnancov úradu od klientov.
„Problémy sú v klientskom centre, na sociálnom oddelení, rizikové sú aj kancelária primátora, sekretariát a kancelária prednostky,“ opísal vice-primátor Bonko.
Opatrenia budú podľa Kultána pridrahé
Obmedzenie voľného pohybu po budove mestského úradu sa nepáčilo ani poslancovi Jozefovi Bobákovi. „Nie sme štátna správa, ale verejná a ľudia by mali mať preto na úrad voľný vstup. My ho chceme zamedziť tým, že vytvoríme akési bariéry,“ povedal na zastupiteľstve.
„Takýto typ ochrany majú letiská, úrad vlády alebo americká ambasáda,“ konštatoval poslanec Vincent Kultán. Neviem o žiadnom prípade, kedy by chcel niekto napadnúť primátora alebo niekoho z vedenia mesta.
„Neviem si ani predstaviť, ako chce mesto kontrolovať, či niekto z klientov nemá zbraň alebo bombu. Budeme tu mať strážnu službu, ktorá nás bude prehľadávať? Aké opatrenia chceme prijať, aby sme zachytili zásielky s antraxom? Budeme tu mať špeciálne psy?“ poznamenal Kultán.
Opatrenia označil za prehnané a pridrahé. „Ak je problém, riešme ho lacno a jednoducho. Máme predsa mestskú políciu, viem si predstaviť, že by jeden z mestských policajtov dával pozor na pracovníčky v klientskom centre. Ak sa pustíme do budovania takéhoto bezpečnostného systému, bude to stáť veľmi veľa peňazí a môžeme zabudnúť na potrebnú opravu župného domu,“ dodal Kultán.
Opatrenia majú byť preventívne
Rudolf Urbanovič, liptovskomikulášsky viceprimátor a štátny tajomník ministerstva vnútra povedal, že navštevuje viaceré okresné úrady na Slovensku.
„Napríklad v Bratislave sa do okresného úradu do priestorov zamestnancov nedostanete. Dosiaľ tam na tento systém nemali ani jednu sťažnosť. Ľudia majú k dispozícii klientske centrum, tam si vybavia všetko potrebné a nemusia chodiť do kancelárii zamestnancov a vyrušovať ich pri práci,“ povedal.
Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč povedal, že radnica nechce čakať, kým sa niečo stane a bezpečnostné opatrenia zamedzujúce voľný pohyb majú plniť preventívnu úlohu.
„Ak si niekto myslí, že peniaze investované do prevencie sú zlé, my si to nemyslíme. Klientske centrum vieme posilniť. Určite nezávidím našim spolupracovníčkam na oddeleniach, keď im každých päť minút niekto klope na dvere. Aj úrad Žilinského samosprávneho kraja funguje tak, že po ňom klienti nemajú voľný pohyb,“ doplnil Blcháč.
Spoločnosť, ktorá pre mesto vypracovala bezpečnostný projekt, spracuje aj realizačný projekt. Z neho bude jasné, koľko mesto za všetky opatrenia zaplatí. Projekt sa ešte predtým dostane do rúk mestským poslancom, ktorí ho budú schvaľovať.
Po úrade sa Ružomberčania pohybujú voľne
Ružomberčania sa môžu po budove mestského úradu na námestí A. Hlinku pohybovať úplne voľne. Majú prístup k prednostovi, viceprimátorom, na jednotlivé oddelenia. V átriu funguje klientske centrum.
„Niektoré veci sa vybavujú priamo v kanceláriách, nie v klientskom centre, preto má každý dvere otvorené. Oddelenia, na ktoré zvyknú chodiť občania, teda právne, finančné, stavebné sú spravené tak, že v jednej kancelárii je viacero pracovníkov, jeden má na starosti stránky,“ potvrdil Michal Praženica, asistent ružomberského primátora.
Problémy s agresívnymi klientmi ešte nemali. „Je pravda, že niektorí klienti používajú expresívne výrazy, no nie priamo na pracovníčky klientskeho centra, skôr pri odchode. V prípade, že by nastal problém s agresívnym klientom, tak by pracovníčky kontaktovali mestskú políciu, ktorá ich z úradu vyvedie,“ doplnil s tým, že súčasný otvorený režim zmeniť nechcú.
Martinský úrad chcú ešte viac otvoriť
Otvorené mestské úrady až do kancelárií majú aj v susedných mestách v Martine aj Dolnom Kubíne.
Náš úrad je orientovaný na klienta. Momentálne neuvažujeme o zmene režimu otvorenosti mestského úradu, skôr naopak, zavádzame kroky a mechanizmy, ktoré úrad ešte viac klientom otvárajú a pomáhajú nám zlepšovať vzájomnú komunikáciu,“ opísala situáciu v Martine hovorkyňa Zuzana Kalmanová.
Voľne po úrade sa pohybujú aj Dolnokubínčania, zamestnanci musia dbať na to, aby za sebou zamykali prázdne kancelárie. Problémy s agresivitou zatiaľ nezaznamenali.
„V prípade nutnosti sú k dispozícii príslušníci mestskej polície, sídliaci na prízemí budovy mestského úradu. Za posledné roky však nedošlo k problémom s agresívnymi klientmi,“ potvrdil Vladimír Adamec z kancelárie primátora mesta Dolný Kubín.