VALASKÁ DUBOVÁ. Posledné komunálny voľby priniesli do dediny s takmer 800 obyvateľmi nového starostu aj obecné zastupiteľstvo. Nové vedenie dostalo náročnú úlohu, muselo sa vysporiadať so zlou ekonomickou situáciou.
Dubová dlhovala rôznym subjektom viac ako stotisíc eur. Na to, aby sa dostala z najhoršieho a splatila aspoň časť najsúrnejších pohľadávok, si musela vziať úver.
Obetujú voľný čas
„Inak sa začína, keď máte na účte niečo ušetrené a inak, keď sa topíte v dlhoch. Všetko, do čoho sa púšťame, si preto robíme svojpomocne alebo z dotácií,“ opísal situáciu starosta Igor Tulinský.
„Stále je to ťažké obdobie, ale postupne sa nám darí dávať situáciu do poriadku,“ dodal a vyzdvihol najmä prácu obyvateľov, ktorí sú ochotní obetovať voľný čas a pomôcť rozvoju.
Dobrým príkladom bola rekonštrukcia plota na cintoríne pri vstupe do dediny. Ak by ju urobila firma, obec by to podľa pôvodného rozpočtu stálo viac ako 80-tisíc eur. Napokon to skončilo tak, že obec zakúpila materiál a do opravy plota sa pustili miestni chlapi. Oprava vďaka tomu stála len 15-tisíc eur.
Každý má dosť práce
Rovnakým spôsobom sa Dubovčania pustili do prípravy nových priestorov pre škôlku. Veľká budova školy a škôlky, ktorú navštevuje v súčasnosti 21 detí, je v zlom technickom stave. Keď výdatne prší, budova mokne. Jej prevádzka a údržba je vzhľadom na jej veľkosť a slabú vyťaženosť pomerne drahá.
Dobrovoľníci preto pripravujú miestnosti na prízemí kultúrneho domu, kde sídli aj obecný úrad.
„Boli by sme radi, keby sme to stihli tento rok, ale záleží to od chlapov, kedy budú mať čas. Všetci chodia do práce a veľa z nich potrebuje urobiť niečo aj na vlastných domoch,“ vysvetlil Tulinský. Rozpočet na nákup stavebného materiálu a potrebného zariadenia odhadol na 20-tisíc eur. „Firma by to dokončila za mesiac, ale bola by to úplne iná suma,“ dodal.
Kamery ako prevencia
Ročný rozpočet Valaskej Dubovej sa pohybuje okolo sumy necelých 200-tisíc eur. Väčšina z nich pochádza z podielových daní a miestnych poplatkov. „Ak chceme investovať, musíme šetriť alebo sa úspešne uchádzať o dotácie a fondy,“ skonštatoval starosta.
Obci sa v poslednom období podarilo získať peniaze napríklad na vybudovanie kamerového systému. Sľubuje si od neho najmä zvýšenie prevencie a bezpečnosti. Aj keď sa v minulosti nevyskytovali žiadne extrémne výtržnosti alebo vandalizmus, obyvatelia sa vďaka nim cítia lepšie.
„Občas sem chodili rôzni špekulanti a podvodníci. Keď zbadajú nálepku, že ulice monitorujeme, nebudú takí trúfalí,“ zdôvodnil montáž Igor Tulinský.
Chystajú klubovňu
Z externých zdrojov sa v Dubovej podarilo vybudovať aj moderné LED osvetlenie verejných priestorov. Spoločnej pokladnici to umožní ušetriť nemalú čiastku a obyvateľom zjednoduší orientáciu vo večerných hodinách.
Počas minulého roka prebehla aj rekonštrukcia kultúrneho domu. Niečo zvládla obec svojpomocne a na časť prác dostala dotáciu. „Ľudia sú ochotní a šikovní. Keď vidia, že sa robí niečo pre rozvoj, tak sa radi zapoja,“ pochválil spoluobčanov starosta.
Do mesiaca by mala byť v kultúrnom dome hotová klubovňa a posilňovňa pre mladých. Jej súčasťou bude napríklad aj biliardový stôl.
Možno postavia fontánu
Významnou investíciou by mala byť v najbližších rokoch rekonštrukcia námestia. Do úvahy pripadá vybudovanie nového ostrovčeka, lavičiek a možno fontány. Vedenie Dubovej sa v tejto otázke plánuje ešte poradiť s architektom.
„Prichádza sem veľa turistov, ktorí vystupujú na Choč. Zatiaľ z nich nemáme nič a po niektorých musíme zbierať smeti. Mnohí tiež autami zablokujú ulice a prístup do domov. Časom by sme ich chceli naučiť parkovať pri cintoríne, kde je dostatok miesta. Uvažujeme aj o parkovnom,“ skonštatoval starosta Tulinský.
Kanalizácia v nedohľadne
Veľkým problémom obce sú neusporiadané pozemky. Brzdia napríklad rekonštrukciu ďalšej časti plota na cintoríne, vybudovanie amfiteátra či výstavbu nových domov. Situácia sa však postupne zlepšuje a obec pozemky po kúskoch lepí dokopy. Starosta odhaduje, že plot na cintoríne aj amfiteáter by mohli začať budovať už na budúci rok.
Po obnove volá aj štátna cesta prechádzajúca cez Dubovú. Ide o investíciu viac ako 75-tisíc eur. Ďalšie prostriedky by obec potrebovala tiež na vybudovanie chodníka popri nej.
Kanalizácia domácnostiam chýba a zatiaľ je v nedohľadne. Vybudovanie čističky odpadových vôd by bolo zložité kvôli ťažko riešiteľnej situácii s pozemkami a napojenie na kanalizáciu šesť kilometrov vzdialenej Likavky by bolo veľmi drahé. Podobne ako v iných obciach bez kanalizácie, miestny potok musí strpieť občasné vypúšťanie žúmp.
Podujatia ich zaujímajú
Odhliadnuc od kanalizačnej siete má Valaská Dubová vzhľadom na počet obyvateľov občiansku vybavenosť na pomerne dobrej úrovni. Nachádza sa v nej pošta, obchod, krčma aj reštaurácia. Dôchodcovia a nevládni majú možnosť dovozu obedov z jedálne škôlky.
„Podarilo sa nám oživiť aj spoločenský život. Lístky na ples sme predali za dva dni. Dobrý ohlas mala aj obecná zabíjačka. Prekvapilo nás, koľko ľudí prišlo na stavanie mája. Mysleli sme si, že príde päť ľudí a nakoniec ich bolo viac ako sto,“ neskrýval nadšenie starosta Tulinský.
„Založili sme aj folklórny súbor a momentálne má viac ako 30 členov, ktorí pravidelne trénujú,“ dodal.
Kubín má potenciál
Medzi najväčšie výhody bývania v dedine je atraktívna poloha medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom. Dubovčania sa vedia autom alebo spojom dostať do obidvoch miest v priebehu niekoľkých minút. Kedysi ich veľká väčšina pracovala v Ružomberku, no v poslednej dobe ich čoraz viac nachádza zamestnanie v Dolnom Kubíne.
Niektorí miestni sa k životu v obci verejne vyjadrovať nechcú, tí zhovorčivejší si ho pochvaľujú. „Je tu úžasne,“ povedala štyridsiatnička Mária, ktorá tu žije od narodenia.
Rovnako ako ona, ani dôchodca Milan by v dedine nič nemenil. „Dobre sa tu máme. Ľudia sú dobrí a pracovití,“ vyslovil sa na adresu spoluobčanov. Pochvaľuje si okolitú prírodu aj vybavenosť obce. Zlé slovo nemá ani na zastupiteľstvo či miestneho farára.
Zver zničila úrodu
Raritou miestneho života je kontakt s prírodou a divou zverou. Po katastri obce sa dlhodobo pohybujú medvede. „Chodí sem taký štyristokilový. Naposledy bol rovno pred krčmou. O chvíľu sa nás nebudú vôbec báť. Odstrel neprichádza do úvahy, lebo o ňom rozhodujú horlivci z bratislavských panelákov,“ vyjadril svoj názor jeden z obyvateľov.
Okrem medveďov spôsobujú hospodárom starosti aj jelene. Minulý rok im zožrali takmer celú úrodu. V početných stádach sa chodili pásť na políčka na začiatku obce vedľa hlavnej cesty.
„V noci sa do dediny nedalo ani odbočiť. Jelene stáli na ceste a nereagovali ani na svetlo, ani na hluk. Veď prečo by sa mali kŕmiť svrčinou kdesi v horách, keď môžu prísť na hostinu,“ opísal ďalší Dubovčan.
Autor: Anna Šenkeríková