Autokemping v Pribyline by chceli prevádzkovať celoročne

Úvodný aj záverečný ceremoniál Národného výstupu na Kriváň sa bude tento rok konať prvýkrát 
v kempe v Račkovej doline.

Autokemping si obľúbili turisti z rôznych kútov. Niektorí chodia pravidelne desiatky rokov.Autokemping si obľúbili turisti z rôznych kútov. Niektorí chodia pravidelne desiatky rokov. (Zdroj: ARCHÍV OBCE)

PRIBYLINA. Obec z úpätia Západných Tatier pozná množstvo ľudí hlavne vďaka Múzeu liptovskej dediny a autokempingu v Račkovej doline. Niektorí návštevníci doň prichádzajú pravidelne od polovice sedemdesiatych rokov, kedy ho vybudovali.

„Chodili sme sem ešte s rodičmi, teraz chodíme my s deťmi. Máme to tu radi. Príroda v okolí nás dobíja energiou,“ skonštatoval Jozef, jeden z návštevníkov.

Autokemping vlastní a prevádzkuje obec. Peniaze, ktoré komplex zarobí, sa snažia podľa Milana Kohúta, starostu Pribyliny, investovať naspäť do jeho rozvoja, aby bol pre návštevníkov stále zaujímavejší.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujú vybudovať kúrenie

Nachádzajú sa v ňom dve ubytovne, reštaurácia, bar, hygienické zariadenia a niekoľko chatových domčekov. Stanov sa do neho zmestí viac ako dvesto. Záujemcovia majú k dispozícii aj elektrické prípojky. Počas plnej prevádzky v júli a auguste zamestnáva asi 20 ľudí. V ostatných mesiacoch pred letom a po ňom funguje v obmedzenom režime.

„Zatiaľ nie je prispôsobený na to, aby bol otvorený celoročne, ale radi by sme to časom zmenili. V prvom rade si to vyžaduje zateplenie reštaurácie, baru a kuchyne. Tiež by sme museli prerobiť ubytovňu a namontovať do nej kúrenie.“ Vysvetlil starosta a dodal, že postupne by sa z kempingu mohol stať športový areál napríklad s umelou traťou na bežecké lyžovanie.

Psy upchávajú sprchy srsťou

Projekt takéhoto rozmeru obec podľa starostu nezvládne sama. „Pokúsime sa získať prostriedky z externých zdrojov, pretože cítime potrebu celoročnej prevádzky. Každý rok sa trápime s tým, aby sme zohnali personál na dva mesiace“.

SkryťVypnúť reklamu

Tohtoročnou novinkou areálu bude letná terasa pred reštauráciou, nové skrine v jednej z ubytovní a vonkajšia solárna sprcha. Chcú ju vyskúšať a ak sa osvedčí, na budúci rok namontujú ďalšie. Sprcha by mala pomôcť aj pri riešení problému s umývaním domácich miláčikov. Ubytovaní ich často sprchujú vo vnútri a odtoky sa zapchávajú srsťou.

Tradíciou autokempingu v Račkovej doline je každoročný záverečný ceremoniál Národného výstupu na Kriváň. Tento rok v auguste bude prvýkrát hostiť aj úvodný program. Doteraz sa pri jeho organizovaní striedali mestá Liptovský Mikuláš a Vysoké Tatry.

Opravu prekazili predčasné voľby

„Veľa ľudí, ktorí idú na výstup, sa ubytuje v našom kempe. Iba málo z nich sa zúčastňovalo úvodného ceremoniálu, lebo to bolo ďaleko. Preto to organizátori prehodnotili,“ vysvetlil Kohút.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže obec má s kempingom veľké plány aj v budúcnosti, musí sa zaoberať aj značne poškodenou asfaltovou cestou cez Račkovu dolinu. Pred niekoľkými rokmi sa pustila do projektu, v rámci ktorého mali zrekonštruovať päťkilometrový úsek. Cesta mala mať šírku šesť metrov, pričom jedenapolmetrový pás by slúžil cyklistom.

„Skrachovalo to kvôli predčasným voľbám. Ak sa naskytne príležitosť získať na cestu peniaze, určite ju opravíme,“ povedal starosta. Projekt sa mal pôvodne realizovať v roku 2010 a rozpočet sa pohyboval okolo 600-tisíc eur.

Prioritou je oprava a rozšírenie škôlky

V Pribyline to však nie je jediná cesta, ktorá si vyžaduje opravu. Vedenie obce sa momentálne sústredí na investície do ciest pri nájomných bytovkách na začiatku obce a v hornej časti Na Plave.

Najväčším projektom naj-bližšieho obdobia však bude rekonštrukcia materskej školy. Pustia sa do nej vďaka výzve na energetické zhodnotenie budov. Rozpočet akcie je takmer 600-tisíc eur. Obec musí poskytnúť 30-tisíc eur zo svojej kasy, zvyšok peňazí dostane od štátu.

„Momentálne chodí do škôlky 45 detí a potrebovali by sme ešte ďalšiu triedu. Chceme ju zriadiť v nepoužívanej budove bývalých jaslí. Škôlka tak bude po rekonštrukcii pozostávať z troch budov. V dvoch budú triedy a v ďalšej jedáleň s kuchyňou,“ opísal starosta Kohút, ktorý vedie Pribylinu tretie volebné obdobie.

„Myslím, že by sme to mohli stihnúť ešte tento rok. Prevádzku škôlky chceme obmedziť čo najmenej,“ dodal.

Chceli by presťahovať obecný úrad

V budove bývalých jaslí funguje od roku 2009 aj ambulancia všeobecného lekára. Svoj účel bude spĺňať aj po rekonštrukcii. Opravu si vyžaduje aj budova bývalého obecného úradu na námestí. Postavili ju v roku 1935 a vedenie obce v nej sídlilo do polovice deväťdesiatych rokov.

„Čakáme na vyhodnotenie projektu. Je to investícia skoro 400-tisíc eur. Ak ich nedostaneme z externých zdrojov, budeme musieť počkať, lebo toto nie je priorita. Ale radi by sme presťahovali obecný úrad na pôvodné miesto,“ vysvetlil starosta.

Pripravujú desiatky pozemkov pre domy

V priestoroch kultúrneho domu, kde úrad sídli teraz, by po presťahovaní mohli vzniknúť tri nájomné byty. Ešte predtým by ho však chceli tiež opraviť, lebo pri dažďoch doňho zateká.

Niekedy v budúcnosti sa počíta aj s vybudovaním ďalšieho námestia a oddychovej zóny v hornej časti obce.

Pribylina sa už niekoľko rokov pripravuje aj na individuálnu bytovú výstavbu. Pri hlavnej ceste neďaleko skanzenu by malo vyrásť 60 domov a dva polyfunkčné objekty. Prvý stavebník sa pustil do práce pred niekoľkými týždňami. Lokalita už má zhruba 400 metrov vodovodu a kanalizácie. Obec sa chce uchádzať o fondy, aby mohla dokončiť ďalších 500 metrov. Elektrické rozvody už natiahli všade.

Obyvatelia si život pochvaľujú

V dedine na úpätí Západných Tatier žije momentálne zhruba 1 300 ľudí. Ich počet sa v posledných rokoch nijako výrazne nemení.

Obyvatelia majú k dispozícii plyn, vodovod, kanalizáciu, základnú a materskú školu, 
poštu, obchody a niekoľko pohostinstiev.

„Chýba nám len reštaurácia, v ktorej by sa pravidelne varilo. Pomohlo by to návštevnosti. Pasovala by sem nejaká koliba,“ povedal starosta Kohút.

„Pribylina je krásna obec. Máme veľa možností kultúrneho vyžitia, počnúc Múzeom liptovskej dediny, ochotníckym divadlom a končiac štyrmi pohostinstvami,“ okomentoval život v obci jeden z miestnych obyvateľov. Privítal by však, ak by sa v obci podarilo dobudovať cesty.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu