Majstrovstvami republiky družstiev mladšieho žiactva a slovenským šampionátom jednotlivcov vo všetkých mládežníckych kategóriách sa začiatkom júna v ružomberskej Koniarni začal Chessfest 2016.
RUŽOMBEROK. „Obe súťaže boli početnejšie a silnejšie obsadené než pred rokom. Štartovalo rekordných 29 družstiev mladších žiakov a 296 chlapcov a dievčat, čo je o päťdesiat viac ako naposledy, súťažili o individuálne tituly,“ povedal riaditeľ šiesteho ružomberského Šachového festivalu a predseda poriadajúceho klubu Marek Zelnický.
Doplnil, že pokým na väčšine podujatí na Slovensku zaznamenávajú organizátori, čo sa týka účasti, klesajúci trend, v Liptove je to naopak, takže organizátori môžu byť spokojní.
Na úspech dlho čakali
Konfrontácia štvorčlenných tímov mladších žiakov (v každom muselo hrať minimálne jedno dievča) tesne vyznela pre kvarteto Liptovskej šachovej školy (LŠŠ) v zložení Tomáš Brnušák, Simona Koreňová, Kristína Šubjaková a Tomáš Kossuth.
„Na takýto významnejší úspech sme už dlho čakali,“ rozhovoril sa dobre naladený tréner LŠŠ Karol Pekár, ktorý na Chessfeste funguje ako hlavný rozhodca.
„Neraz som si vravel, že všade už vedia hrať šach, no my napredujeme nejako pomalšie, zdanlivo stojíme. Po dlhých rokoch je to cenný impulz pre celú LŠŠ. Musím priznať, že pri našom družstve stálo aj šťastie. Najväčší favoriti Slovan Bratislava a Interchess Malacky sa v poslednom kole vo vzájomnom súboji navzájom vytĺkli. A tak o skóre titul patril nám.“
Dvom členkám tohto zlatého kolektívu patrilo pódium aj na majstrovstvách jednotlivcov. V kategórii dievčat do 12 rokov druhá skončila Kristína Šubjaková a tretia Simona Koreňová.
Simona bola veľkou oporou
„Simonka si vo víťaznej pozícii s neskoršou majsterkou Natáliou Ivaneckou z Prešova neustrážila čas, čo ju napokon stálo prvenstvo, na ktoré určite mala. Bola veľkou oporou družstva, na druhej šachovnici nastupovala proti chlapcom a zo siedmich bodov uhrala krásnych päť,“ zhodnotil Pekár svoje zverenky.
Pokračoval, že Kristínke zase práve rapid šach s rýchlym tempom maximálne vyhovuje.
„Do poslednej chvíle bojovala o zlato, len o pomocné body bola druhá. V rozhodujúcich zápasoch potiahla LŠS aj v družstvách. V klasickom šachu chýba jej však väčšia vyrovnanosť výkonov,“ dodal.
„Minulý rok, hoci o chlp, som nezískala nič, teraz mám dve medaily,“ tešila sa 11-ročná Kristína Šubjaková.
„Prvý raz som sa stala tak majsterkou Slovenska. Mohla som to dokázať aj medzi jednotlivkyňami. V poslednom kole som v zápase s Ivaneckou svojou nepozornosťou prišla o jednu figúrku a bola z toho len remíza, ktorá súperke stačila, kým ja som potrebovala vyhrať,“ dodala K. Šubjaková.
Len pre zaujímavosť, dievčina zo ZŠ Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši sa šachu venuje od šiestich rokov, odvtedy, ako jej rodičia kúpili obrázkovú knižku o tejto kráľovskej hre.
Simona Koreňová napriek dvom „kovom“ sa v sobotu neusmievala.
„Keby som zvládla poslednú partiu, bola by som prvá. Malo som to dobre rozohrané, no zabudla som na čas. No aj tretie miesto je pekné, veď moje najväčšie konkurentky odchádzali domov bez medaily. Veľkú radosť mi urobilo naše víťazstvo v družstvách, to bolo super,“ pripojila žiačka z gymnázia v Ružomberku.
Z výsledkov: Súťaž družstiev ml. žiactva: LŠŠ 18 b., 2. Interschess CVČ Malacky 18, 3. Slovan Bratislava 18, 3. Mladosť Žilina 15..., dievčatá do 12 rokov: 1. Ivanecká (Slávia PU Prešov) 5,5, 2. Šubjaková 5,5, 3. Koreňová 5.