RUŽOMBEROK. Spoločnosť Galmm, ktorá sa zaoberá povrchovou úpravou kovov, má za sebou sériu kontrol a inšpekcií. Ani jedna z nich nepotvrdila, že by prevádzka na Ulici J. Jančeka v blízkosti rodinných domov porušovala zákon alebo predpisy. Žiadna analýza nepreukázala ani vplyv na životné prostredie presahujúci normy.
Ružomberčania z domov v okolí prevádzky sú však stále presvedčení, že firma zaťažuje prostredie viac ako je normálne a pôsobí negatívne na ich zdravie.
Hluk a emisie
Celý proces sa začal minulý rok, keď sa v Ružomberku začalo hovoriť o tom, že Galmm plánuje rozšíriť výrobu a bude využívať karcinogénne látky, trojmocný a šesťmocný chróm. Obyvatelia z okolia firmy proti tomu rozbehli petíciu a v krátkom čase ju podpísalo zhruba tisíc ľudí.
Jedným z argumentov odporcov rozširovania výroby bolo konštatovanie, že ani súčasná prevádzka nie je v poriadku a okoliu znepríjemňuje život nadmerným hlukom a emisiami. Firma mala podľa niektorých ľudí z jej susedstva vypúšťať do vzduchu aj červený prach, ktorý sa im usadzoval na domoch a v záhradách.
Zapojili ombudsmanku
Na základe týchto obvinení a podnetov od občanov sa začali problémom zaoberať rôzne kontrolné orgány.
Regionálna hygiena urobila opakované meranie hlučnosti. Podľa výsledkov boli v norme. Postup prešetrovala aj verejná ochrankyňa práv. „Vzhľadom na to, že pri obidvoch meraniach hluk neprekročil prípustné hodnoty, nebol dôvod vydať pokyn na nápravné opatrenia,“ skonštatovala ombudsmanka Jana Dubovcová, ktorá napokon prešetrila postup všetkých kontrolných orgánov a nenašla v ňom žiadnu chybu.
Skúmali ovzdušie
Kontrolu zameranú na znečisťovanie ovzdušia vykonal odbor starostlivosti o životné prostredie z Okresného úradu v Ružomberku.
„Sústredila sa na stacionárny veľký zdroj znečisťovania – galvanickú zinkovňu, ktorej súčasťou sú kotolne na spaľovanie zemného plynu. Kontrola preukázala, že prevádzkovateľ si plní povinnosti, ktoré mu ukladá zákon,“ povedal Vladimír Macko z oddelenia životného prostredia.
„Okrem toho vykonal pracovník z úseku štátnej správy ochrany ovzdušia v priebehu roka 2015 a taktiež aj v roku 2016 niekoľko miestnych obhliadok bezprostredného okolia výrobného areálu. Skúmali vplyv prevádzky na stav prašnosti a vplyvu na okolitú zeleň. Nič nenasvedčovalo zhoršeniu stavu ovzdušia,“ dodal Macko.
Ohlásili sa vopred
Slovenská inšpekcia životného prostredia vyslala do podniku dve kontroly. Prvú v auguste minulého roka a druhú v marci tohto roka. „Inšpekcia zistila, že prevádzkovateľ Galmm udržiava prevádzku v súlade s podmienkami integrovaného povolenia. Rovnako dopadli aj marcové merania emisií,“ informovala Mariana Martinková, riaditeľka Inšpekcie životného prostredia v Žiline.
Na otázku, či vedenie spoločnosti informovali o plánovaných kontrolách vopred, odpovedala riaditeľka kladne. „Vyplýva to zo zákona. Bolo by tiež nepraktické vycestovať zo Žiliny a zistiť, že subjekt nemôžeme skontrolovať, lebo tam nie je nikto kompetentný. Preto sa ohlasujeme vopred,“ vysvetlila.
Rozdielne hodnoty
Červený prach, na ktorý sa ľudia sťažovali, poslala na rozbor spoločnosť Galmm. Vzorku si vypýtala priamo od sťažovateľa.
„Obišli sme viacero susedov, ale červený prášok mal len jeden. Odovzdal nám ho a povedal, že je z veka nádoby, ktorá bola v záhrade. Odobrali sme aj vzorku pôdy. Expertíza, ktorú nám robila akreditovaná zahraničná firma, ukázala, že červený prášok má vysoko zvýšené hodnoty zinku a je biologického pôvodu. Ale v pôde z toho istého pozemku bol zinok hlboko pod limit. Z toho vyplýva, že červený prášok je podvrh a niekto sa snaží poškodiť naše meno,“ povedal majiteľ a konateľ spoločnosti Galmm Martin Motyka.
Prach už nevideli
Juraj Duchoň, jeden z najbližších susedov priemyselnej prevádzky a člen petičného výboru proti rozšíreniu výroby Galmmu, povedal, že červený prášok poslal tiež na rozbor ešte minulý rok. „Zaoberá sa tým česká firma. Onedlho by sme mali vedieť výsledky,“ skonštatoval.
Duchoň dodal, že odvtedy, ako si bola spoločnosť po vzorky, s červeným prachom sa už nestretol.
„Zatiaľ je čisto, ale stále nám robí problémy hluk. Ide o infrazvuk, ktorý nepočuť, ale pri určitých decibeloch pôsobí negatívne na nervovú sústavu. Preto sa nemôžeme dlhšiu dobu zdržiavať v dome. Aj spávať chodíme inde. Dali sme si urobiť merania súkromnej firme a podľa nich infrazvuk na našom pozemku nespĺňa normy. Oficiálne výsledky budeme mať čoskoro. Konkrétny zdroj hluku zatiaľ nevieme,“ povedal Duchoň.
Vedenie fabriky tvrdí, že si dalo zmerať vo svojej prevádzke aj infrazvuk a odmieta tvrdenie, že by bola jeho zdrojom.
Fabrika mu prekáža
Ružomberčan Tomáš, ktorý býva na susednej ulici, skonštatoval, že s červeným prachom sa na svojom pozemku nestretol a nepočuje ani žiadny hluk.
„To, že nič nevidíme a necítime, neznamená, že je všetko v poriadku. Som presvedčený, že výroba má na nás negatívny vplyv. Tiež mi vadí, že ju chcú rozšíriť a používať šesťmocný chróm. Keby som to vedel, neprisťahoval by som sa na túto ulicu,“ vyslovil svoj postoj.
Tri výrobné haly
Čo sa týka plánovaného rozšírenia výroby, momentálne je v procese posudzovania jej vplyvov na životné prostredie, ktoré zabezpečuje ministerstvo. Súčasťou procesu je aj konfrontácia všetkých dotknutých strán vrátane nespokojných občanov. Kedy k nej dôjde, zatiaľ nie je známe.
Spoločnosť Galmm funguje v Ružomberku takmer 25 rokov. Priemyselný objekt spoločnosti má v súčasnosti tri výrobné haly. Nachádzajú sa v nich linky povrchových úprav na galvanické zinkovanie, cínovanie a fosfátovanie. Ide o procesy, ktoré si vyžaduje napríklad automobilový priemysel.