Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Opité medvede zaspávajú kade-tade po Jakubovanoch

Problémy s najväčšou slovenskou šelmou spôsobuje starý slivkový sad. Je husto zarastený a ľudia sa doň boja chodiť, pretože nevedia, kde doslova drieme nebezpečenstvo.

Mladí Jakubovanci zostávajú buď v starších rodinných domoch, ktoré si prerobia, alebo sa sťahujú tam, kde je dostatok pozemkov, napríklad do vedľajšieho Liptovského Ondreja.Mladí Jakubovanci zostávajú buď v starších rodinných domoch, ktoré si prerobia, alebo sa sťahujú tam, kde je dostatok pozemkov, napríklad do vedľajšieho Liptovského Ondreja. (Zdroj: MIRO GEJDOŠ)

JAKUBOVANY. Obyvateľov malej dediny neďaleko Liptovského Mikuláša prezývali kedysi Lekvárnici. Dôvod bol jednoduchý. V Jakubovanoch sa vo veľkom varil slivkový lekvár. Najväčšiu zásluhu na tom malo poľnohospodárske družstvo, ktoré vysadilo nad obcou rozsiahly slivkový sad.

„Ľudia chodili slivky kradnúť a družstvu sa už neoplatilo o sad starať, preto zarástol. V jeseni doň chodia len medvede, ktoré sa nažerú nakvaseného ovocia a omámené zaspia kdekoľvek v obci,“ vysvetlil starosta Jakubovian Milan Zuzaniak.

Prichádzajú v jeseni

Ak medvede nenájdu v sade dostatok potravy, neváhajú prísť ani do záhrad okrajových domov a tam sa obslúžiť. Neraz nechajú po sebe veľký neporiadok. S medveďmi majú obyvatelia problém dlhodobo a ich odstrel je tradične komplikovaný.

„My sme problém zatiaľ nemali, ale viem, že okolo iných domov sa pohybujú každú jeseň,“ povedal jeden z obyvateľov, ktorého dom stojí neďaleko spustnutého sadu.

Niektorí obyvatelia majú na neudržiavané stromy ťažké srdce aj bez medveďov. Tvrdia, že ich napadla choroba, nikto tomu roky nevenoval pozornosť, a preto sa rozšírila aj na iné ovocné stromy v ich záhradách.

Varovná tabuľa pred vstupom do Studenej doliny. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Nechcel odísť od chaty

Jakubovany sú známe vďaka množstvu chát v Studenej doline za obcou. Pri vstupe do doliny sa nachádza výstražná tabuľa. Upozorňuje na medvede.

„Pred pár týždňami sa sťažovala jedna chatárka, že mala na pozemku medveďa a nechcel odísť. Pokiaľ nespôsobil nejakú škodu a nikoho nenapadol, úrady s tým nič neurobia,“ skonštatoval starosta.

V Studenej doline sa nachádza okolo sto chát, čo je len o 40 menej ako je v Jakubovanoch domov. Kedysi ich vlastnili najmä ľudia z Liptovského Mikuláša a okolia, no v súčasnosti už patria majiteľom z celého Slovenska aj Česka.

Výstavbu zatrhli

Počas leta sa v doline nachádza naraz aj viac ako dvesto ubytovaných. Aj keď mnohí z nich za nocľah platia, podľa starostu Zuzaniaka by sa dali na prstoch spočítať tí chatári, ktorí za hostí odvádzajú poplatok obci.

„Zastupiteľstvo odhlasovalo, že nebudeme vydávať povolenia na stavby ďalších chát. Pre obec je to záťaž. Musíme sa starať napríklad o údržbu cesty v doline a zabezpečiť zber odpadu, ale z turistov nemáme takmer nič,“ dodal.

Chatky v Studenej doline. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Našli keltský hrádok

V doline sa nachádza aj vlek patriaci obci. Súčasťou jeho výbavy je aj ratrak, ale veľkou nevýhodou svahu je odkázanosť na prírodný sneh.

Snahu o vybudovanie umelého zasnežovania zastavilo Povodie Váhu. Nesúhlasilo s napojením na potok, pretože by v ňom nezostalo dostatok vody. Prúd v potoku totiž zabezpečuje aj chod malej prietokovej elektrárne patriacej poľnohospodárskemu podniku v susednom Liptovskom Ondreji.

Miestnou zaujímavosťou sú aj pozostatky keltského osídlenia. Neďaleko obce sa našli pozostatky valov a niekoľko zvedavcov ich už stihlo prehľadať.

„Okrem pár črepín nenašli nič, tak ich to prestalo baviť. Miesto je zakonzervované a prakticky nič tam nevidno. Na odokrytie a podrobnejší archeologický prieskum nie sú zatiaľ peniaze a my si to nemôžeme dovoliť,“ zhodnotil stav potenciálnej turistickej atrakcie starosta.

Vlek v Studenej doline. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Hrozia zosuvy pôdy

Výraznejšiemu rozvoju Jakubovian bráni najmä nedostatok stavebných pozemkov. Dedina ešte neprešla komasáciou, takže plochy sú rozdrobené a neusporiadané. Chýba aj územný plán.

Ďalším problémom sú geologické pomery. Obec leží v údolí a prieskumy zistili, že ak by sa chcela rozrásť po svahoch, mohlo by dôjsť k zosuvom pôdy.

Miestom, kde by sa dalo stavať, je územie za poľnohospodárskym dvorom na konci obce. Vzdialenosť medzi novou štvrťou a zvyškom dediny by bola zhruba kilometer a vybudovanie inžinierskych sietí by bolo zložité a drahé.

Sťahujú sa k susedom

„Uvažovali sme aj o vybudovaní bytoviek cez Štátny fond rozvoja bývania. Avšak keď zistili záujemcovia podmienky, nepáčilo sa im to. Predstavovali si, že byty budú môcť časom získať do vlastníctva, ale tento spôsob financovania výstavby umožňuje len nájomnú zmluvu na niekoľko rokov,“ vysvetlil dôvody nezáujmu M. Zuzaniak, ktorý je starostom prvé volebné obdobie a predtým pôsobil ako obecný poslanec šesť období za sebou.

Počet obyvateľov, ktorých ľudia z iných obcí prezývajú aj Filištínci, je teda stabilný a v súčasnosti dosahuje takmer štyri stovky. Mladí Jakubovanci zostávajú buď v starších rodinných domoch, ktoré si prerobia, alebo sa sťahujú tam, kde je dostatok pozemkov, napríklad do vedľajšieho Liptovského Ondreja.

Prišli o časť domov

Medzi týmito dvoma dedinami existujú početné rodinné väzby. Súvisí to aj s tým, že na začiatku deväťdesiatych rokov sa časť Jakubovian stala súčasťou Ondreja. Išlo o zhruba tridsať domov s viac ako sto obyvateľmi a futbalové ihrisko.

„Za socializmu dostávali ľudia z Jakubovian stavebné povolenia pre svoju obec. Katastre vtedy nikto neriešil. Keď začal štát rozdeľovať podielové dane podľa počtu obyvateľov, obce si začali katastre všímať a zistilo sa, že domy stáli v Ondreji,“ objasnil situáciu starosta. „Obyvateľom, ktorých sa to týkalo, neumožnili požiadať o opätovné prihlásenie do Jakubovian,“ dodal.

Jakubovany a Liptovský Ondrej sú bezprostrední susedia. Ich katastre sa pomiešali. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Stále sú lokálpatrioti

V súčasnosti má časť zasiahnutých ľudí trvalé bydlisko v Ondreji a časť v Jakubovanoch. Väčšina však cíti príslušnosť k svojej rodnej obci, pretože sa podieľali na jej rozvoji. Preto chodia nakupovať do miestneho obchodu a dávajú sa tu aj pochovávať.

Dedina má vzhľadom na svoju veľkosť pomerne dobrú vybavenosť. Obyvatelia majú k dispozícii vodovod, plyn aj kanalizáciu. Nachádza sa tu obchod s potravinami, pohostinstvo kaderníctvo aj materská škola s dvoma triedami, ktorú navštevujú aj deti z okolitých obcí.

Tešia sa z detí

Záujemcovia o šport či spoločenské aktivity majú k dispozícii športový areál s futbalovým a viacúčelovým ihriskom a kultúrny dom, v ktorom sa dá hrať bedminton a posilňovať.

„Ani neviem, či sa tu niečo zmenilo. Celý život som chodila za prácou do mesta, tak som nemala čas všímať si dedinu. Ale čosi sa predsa len zmenilo. Máme pekný park s detským ihriskom. Teším sa, keď tu vidím deti, hneď mi je veselšie,“ prezradila miestna dôchodkyňa.

„Žije sa nám tu dobre. Okrem chodníkov nám nič nechýba. Privítala by som ich hlavne kvôli bezpečnosti, lebo mám malé deti,“ vyslovila svoj názor mladá žena.

Jedna z tradičných zachovaných dreveníc. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Investičné plány

Chodníky by si želalo v obci viac ľudí, no aj ich výstavbe bránia neusporiadané pozemky.

Najbližšou investíciou bude oprava časti cesty popri cyklistickom chodníku, ktorý dokončili v roku 2014. Obec zaplatí rekonštrukciu z vlastných zdrojov. Rozpočet na tento rok sa pohybuje okolo sumy 200-tisíc eur, pričom zhruba 80-tisíc si vyžaduje škôlka. Na investície zostáva podľa starostu zhruba 20 až 30-tisíc eur.

„Tento rok sa chceme pustiť do údržby a opravy obecného majetku. Využijeme na to hlavne robotníkov z úradu práce. Okrem toho, že sa starajú o zeleň, nám pomôžu aj pri oplotení parku, oprave striech, fasád či maľovaní,“ vymenoval starosta Milan Zuzaniak.

Výzvy im nepasujú

Po rekonštrukcii volajú viaceré miestne cesty, desiatka mostov, obecný úrad, škôlka, strecha na požiarnej zbrojnici či oplotenie cintorína. Uvažuje sa tiež o vybudovaní trhového miesta pred obecným úradom.

„Momentálne nie sme zapojení do žiadnej výzvy, lebo nám buď nevyhovovali, alebo sme nedokázali splniť kritériá. Všetko, do čoho sa pustíme, budeme platiť z vlastných zdrojov. Pôjdeme na to postupne podľa priorít,“ zhodnotil situáciu starosta.

Starosta Milan Zuzaniak. FOTO: MIRO GEJDOŠ

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 5. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 374
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 179
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 169
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 845
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 842
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 740
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 357
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 989
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 706
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 632

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 2. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 3. Anton Kaiser: Florencia I.
 4. INESS: 9 odpovedí o kompenzáciách cien elektriny
 5. Peter Slamenik: Nová hviezda modelingu?
 6. Marián Lukáč: Blog č. 43- Ivana Kubincová
 7. Adam Sipos: Taliban sa za 20 rokov nezmenil, je však sofistikovaný a chce legitimitu. Inak neprežije
 8. Symptomedica: Nezhubné nádory hrubého čreva a riziko malígneho zvrhnutia.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 325
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 129
 3. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 7 055
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 128
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 971
 6. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 788
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 688
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 345
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Štyridsať percent z celkového objemu kalamity tvoria zlomy, kde je znehodnotená najkvalitnejšia časť kmeňa. Šesťdesiat percent tvoria vývraty. Lesníci o tom informovali krátko po kalamite.

Kalamita sa nachádza v oblastiach s druhým a tretím stupňom ochrany.


6 h

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


8 h

Na 5. ročníku Behu na Malinné štartovalo 171 pretekárov, z nich 58 ukrojilo hlavnú trať s prevýšením 638 m. Tridsaťšesťročný Bobrovčan Jozef Hlavčo predviedol na výživnom kopci krásny kúsok a dominoval s vyše dvojminútovým náskokom.


Ján Svrček 23 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Situácia sa na Liptove nezlepšila, ani nezhoršila. Pozitívni stále pribúdajú.


20. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


20. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


20. okt

Blogy SME

 1. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 2. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 3. Anton Kaiser: Florencia I.
 4. INESS: 9 odpovedí o kompenzáciách cien elektriny
 5. Peter Slamenik: Nová hviezda modelingu?
 6. Marián Lukáč: Blog č. 43- Ivana Kubincová
 7. Adam Sipos: Taliban sa za 20 rokov nezmenil, je však sofistikovaný a chce legitimitu. Inak neprežije
 8. Symptomedica: Nezhubné nádory hrubého čreva a riziko malígneho zvrhnutia.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 325
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 129
 3. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 7 055
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 128
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 971
 6. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 788
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 688
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 345
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu