LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Divadelnú inscenáciu pod režisérskou taktovkou matičiara Petra Vrlíka v úlohe nekompromisného sudcu Okoličániho odohrali pred arkádami prvého stoličného domu, v ktorom sa v roku 1713 s veľkou pravdepodobnosťou uskutočnil súd s Jánošíkom.
„Bola to prvá a jediná skúška, generálka a premiéra zároveň. Klobúk dolu pred všetkými účinkujúcimi. Ochotne sa pridali bez nároku na akúkoľvek odmenu,“ vyzdvihol riaditeľ organizátorského Múzea Janka Kráľa (MJK) Jaroslav Hric.
Hromový hlas sudcu čítajúceho obvinenia neúnavne narúšal srdcervúcim krikom a plačom ľud pospolitý v podaní folklórnej skupiny zo Smrečian v krojoch a s kosami, motykami či vidlami v rukách.
Rovnako autenticky sa do úloh drábov vžili členovia Hornoliptovského kuruckého regimentu z Vavrišova. Čerstvého maturanta Dávida Droppu v úlohe Jánošíka vyprevádzali pod šibenicu nielen clivé tóny fujary Ivana Brosku zo Závažnej Poruby, ale aj úprimný plač najmladších divákov.
„Dôkazom spontánnosti tejto inscenácie je fakt, že v priebehu dvoch dní sa až trikrát menilo obsadenie roly recitátora. Pôvodný aktér musel náhle odcestovať, jeho náhradník utrpel úraz na bicykli. Napokon sa toho ujal pán Ján Richter napriek tomu, že texty dostal iba chvíľu predtým. Najväčším zadosťučinením bol dlhotrvajúci aplauz početného publika a množiace sa otázky, kedy to zahráme opäť,“ dodal riaditeľ múzea.
Autor: MK