RUŽOMBEROK. Drevený dvojkríž umiestnený na známom kopci Tri vrchy nad ružomberskou mestskou časťou Černová slávnostne posvätili na sviatok svätého Cyrila a Metoda. Požehnal ho správca farnosti v Černovej Jozef Trstenský za účasti predstaviteľov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).
„Dvojkríž je symbolom nášho černovsko-ružomberského ľudu. Postavili sme ho už po druhý raz za posledné dva roky, pretože minulý rok ho niekto spílil. Nový kríž má 10,5 metra a dokonca je osvietený fotovoltaickým systémom, takže ho vidno aj z hlavnej cesty," povedal poslanec mestského zastupiteľstva v Ružomberku Patrik Habo s tým, že dvojkríž je znakom slovanstva.
Predseda KDH Alojz Hlina podotkol, že stavať symboly kresťanstva, ktoré je civilizačným základom Európy, je v dnešnej zložitej dobe potrebné.
„Tešíme sa tejto aktivite. Naším cieľom je stavať kríže na celom území Slovenska. Dúfam, že tento kríž bude Černovú chrániť," doplnil.
Pôvodne dvojramenný kríž osadili miestni ešte v 30. rokoch minulého storočia. Obnovili ho v 90. rokoch, no za dve desaťročia sa zničil, preto v roku 2015 dobrovoľníci postavili nový.