LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Po tom, ako Veterná Poruba odmietla pokračovanie v skládkovaní komunálneho odpadu na svojom území, ju muselo mesto, ako prevádzkovateľ v roku 2014 zatvoriť. Pustili sa do uzatvárania, náročného procesu, ktorého postup určil rozsiahly projekt.
Od uzavretia po kolaudáciu v júni minulého roka ubehol približne polrok. Všetky technologické postupy, dodržiavanie stavebného povolenia a postup prác kontrolovala a preverovala Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Napokon vydala vlani v lete kolaudačné rozhodnutie, ktorým potvrdila správnosť technologického postupu, dodržanie zákonných noriem.
Tvrdia, že presakuje dažďová voda
Pre mesiacom dalo hlavnej kontrolórke mestské zastupiteľstvo úlohu prekontrolovať proces uzatvárania skládky vo Veternej Porube. Mala sa zamerať na legislatívne a technologické postupy, teda dodržanie technologických parametrov.
Bibiana Kuchárová, hlavná kontrolórka mesta, na poslednom zastupiteľstve odprezentovala výsledky svojej analýzy. Zistila celkom 14 pochybení ekonomického aj technického charakteru.
Vedenie mesta hovorí vzhľadom na zistenia kontrolórky o hroziacom ekologickom nebezpečenstve. „Môžeme predpokladať, že hrúbka jednotlivých vrstiev či použitý materiál nespĺňajú normy. Je vysoko pravdepodobné, že povrchové vody sa cez skládku dostávajú až do podložia,“ myslí si viceprimátor Ján Bonko.
Kuchárová vysvetlila, že od námestníka Verejnoprospešných služieb má informáciu, vraj v čase dažďov sa hromadí priesaková kvapalina.
„Zabrániť tomu by mali drenážne a tesniace vrstvy. V stavebnom povolení sa upravuje, z čoho sa majú tieto vrstvy skladať, mali by to byť íly s patričnou kvalitou,“ vysvetlila Kuchárová s tým, že íl odporúča preveriť.
Chýba papier o kvalite ílu
Íl sa na skládku dovážal z regiónu. V Liptove sú len dve oblasti, v ktorým možno ťažiť íl. Ťažia ho dve spoločnosti, Ľupčianka a KFK. Na Veternú Porubu sa dovážala zemina od oboch dodávateľov. V dokumentácii nenašla kontrolórka papier, ktorý by potvrdzoval kvalitu ílu jednej zo spoločnosti. Poukázala aj na nesúlad vo faktúrach medzi dodaným a zaplateným množstvom ílu, na základe čoho sa domnieva, že ho na skládke reálne nie je dostatok.
„Nie je dokázaná kvalita použitého ílu a vytvára to reálnu obavu z ekologickej katastrofy,“ povedal Rudolf Urbanovič, viceprimátor mesta Liptovský Mikuláš.
Kontrola technológie je mimo kompetencie
Opoziční poslanci upozornili, že ide o zbytočné strašenie verejnosti a šírenie paniky. Na uzatváranie dohliadala nezávislá a odborná štátna inštitúcia a súčasne stavebný dozor.
„Skládka bola uzavretá na základe platného kolaudačného rozhodnutia. Vydala ho Slovenská inšpekcia životného prostredia, čím potvrdila, že všetko je v poriadku,“ zdôraznil poslanec Vincent Kultán.
„Nespochybňujem výsledky kontroly, ale veľká časť bola urobená nad rámec právomocí hlavného kontrolóra,“ doplnil.
Časť poslancov poukázala aj na to, že hlavná kontrolórka nemala kontrolovať technologické postupy, pretože to nie je náplň jej práce, má to robiť odborník či znalec v odbore stavebníctva.
„Je to vec výsostne odborná a neviem, či je správne kontrolovať to na základe papierov a dokumentov z kancelárie hlavnej kontrolórky mesta. Ak malo mesto pochybnosť, či bola skládka uzavretá technologicky správne, malo sa obrátiť na znalcov,“ doplnil poslanec Alexander Slafkovský.
„Keď technologický postup vyhovoval inšpekcii, neviem, prečo to nevyhovuje mestskej kontrolórke,“ dodal.
Spochybňujú rozhodnutie odbornej inštitúcie
Viceprimátor Ján Bonko navrhol, aby mesto požiadalo Slovenskú inšpekciu životného prostredia o súhlas na preverenie správnosti technických prác a použitých materiálov v zmysle schválenej projektovej dokumentácie. Za preverenie rozhodnutia inšpekcie hlasovalo 15 poslancov, piati boli proti a traja sa zdržali hlasovania.
„Týmto spochybňujeme rozhodnutie inšpekcie a neviem, čo tým dosiahneme. Púšťame sa do sporu s nezávislou inštitúciou, ktorá kolaudovala stavbu, kontrolovala ju a robila dozor. Akoby jej teraz mesto vytýkalo chyby,“ dodal Kultán.
„Je to odborná téma, uzatváraniu skládky predchádzali procesy, ktoré boli zo strany inšpekcie kontrolované a inšpekcia napokon kolaudáciou potvrdila, že je všetko v poriadku. Aký má táto kontrola dôvod, ak nie politický? Neriešime veci, ktoré mesto posúvajú vpred.“
Požiadajú inšpekciu o kontrolu
„Pokiaľ je podozrenie, že môže dôjsť k ohrozeniu životného prostredia, je našou povinnosťou to nechať preveriť,“ zdôraznila hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.
„Na skládke sme sa boli nedávno pozrieť. Na niektorých miestach napríklad trčali smeti, nebolo to vôbec zakryté vrstvou zeminy. Obávame sa toho, že skládka nebola zatvorená správne a chceme postup preveriť,“ vysvetlil primátor Ján Blcháč.
Na základe uznesenia zastupiteľstva požiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia o povolenie opätovnej kontroly.