LIPTOVSKÝ JÁN. Dievčatá zakladali ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jánovi. Oheň sa tešil veľkej úcte, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie. V Liptovskom Jáne 24. júna ešte ani nestihli zapáliť vatry a už ich predišla búrka.
„Ani pravá letná búrka so všetkým, čo k nej patrí neuhasila naše svätojánske vatry ani záujem miestnych a návštevníkov o slávnosti. Po prvýkrát sme otvorili letnú turistickú sezónu už v novom amfiteátri pri zrekonštruovanej kúrii Eugena Szentiványiho. Vynovené kultúrne centrum bude slúžiť ako informačné centrum a počas víkendu bolo k dispozícii všetkým, čo podnikajú v cestovnom ruchu,“ povedal Juraj Filo, starosta L. Jána.
Amfiteáter sa krátko po búrke zaplnil
Na úvod nechýbala tradičná živá pozvánka obecného bubeníka s panstvom v koči s pandúrskym sprievodom. Do obce a jej okolia so známymi minerálnymi a termálnymi prameňmi sa vracia tradícia letných kúpeľov a letných kúpeľných hostí pribúda. A to je dobre.
Je príznačné, že v obci cestovný ruch chápu ako najsprávnejšiu orientáciu. Vlado Balco, známy miestny DJ, s kolektívom zabezpečoval ozvučenie nového amfiteátra. Vo vynikajúcom programe ho zaujali najmä folkloristi Východniarske Šarkanice s ľudovkou Košuľa.
„Dážď, prehánky a búrka tesne pred otvorením podujatia nám tak zmočili a zablatili techniku, že si na čosi podobné ani nepamätám,“ doplnil J. Filo.
Amfiteáter sa krátko po búrke zaplnil a doslova praskal vo švíkoch. Známy trojlístok postavičiek Minerálik, Turistík a Jaskyniarik mali opäť po roku príležitosť sa predviesť.
Obci sa snažia prinavrátiť starú slávu letoviska
Letovisko už pred stáročiami lákalo mešťanov z Budapešti i z iných miest monarchie. V súčasnosti opäť stúpa počet návštevníkov. V minulom roku tu evidovali 243-tisíc prenocovaní. Počty atakujú návštevnosť hotelov a penziónov v Demänovskej doline, hoci porovnanie cestovného ruchu v zime a v lete nie je korektné.
Záujem a vývoj v letnej turistike v Liptovskom Jáne ilustruje staré rímske príslovie – verba movent, exempla trahunt – slová povzbudzujú, príklady tiahnu. Čo je dôležité, že samospráva uvážlivými krokmi aktívne napomáha prinavrátiť starú slávu letoviska ako významného centra cestovného ruchu.
A jánske slávnosti? Tohtoročné 10. Svätojánske noci nadväzujú na Jánske slávnosti. Kde inde, než práve v obci s farnosťou od roku 1310, pomenovanou po sv. Jánovi Krstiteľovi, by sa malo veľkolepo oslavovať meno Ján.
Ľudia zbierali svätojánske byliny
Na Jána kresťanským zvykom predchádzali pohanské obrady letného slnovratu, keď bolo slnko najvyššie nad obzorom, noci najkratšie. Vatry symbolizovali silu slnka. Ľudia hádzali do nich kúsky cesta, posúchy alebo odrobinky pečiva. Ľudia zbierali svätojánske byliny a pozbieranej rose pripisovali liečebnú moc. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.
Na druhý deň, po noci, počas ktorej bol zlatým klincom stále populárny Ploštín Punk, v sobotu, po výdatnom raňajšom daždi sa ukázalo teplé júnové letné slniečko a najmenší s rodičmi i starými rodičmi sa tešili z atraktívnej cestu rozprávkovým lesom.
„Pripravili sme pre deti rôzne úlohy a na konci dostali odmeny. Pri kadi – termálnom prameni na hornom konci obce, sa cesta začala, rodiny prešli popod horu až k futbalovému ihrisku,“ povedala Lucia Melnová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR), regiónu Liptov.
Odhaľuje tajomstvá výroby mincí
„Toto leto je u nás o novinkách,“ pripomenul J. Filo. Dodal, že v infocentre ponúkajú novú publikáciu Nevšedné pohľady a ozveny od Jána Ondáša a Juraja Záborského.
„Park Mini Slovensko otvorí svoje brány pri hoteli Ďumbier už čoskoro. Plánujeme tu vystaviť 13 miniatúr slovenských historických pamiatok v mierke 1:25. Nebude chýbať Bojnický zámok, Strečno, Kaplnka Sv. Michala v Košiciach, zvonica zo Spišskej Soboty a iné. Časom sa expozícia rozšíri až na tridsiatku miniatúr,“ doplnila Katarína Šarafínová z OOCR, regiónu Liptov.
J. Filo dodal, že môžu len privítať, že ponuka pre návštevníkov sa stále rozširuje.
„Hovorí sa, že 17 kaštieľov a zemianskych kúrií je na štvorcový meter asi najviac v strednej Európe. Väčšina z nich je v súkromných rukách, mnohé sú využívané pre cestovný ruch. Niekoľko metrov od centra je už dobre známe Mincovníčkovo, ktoré odhaľuje tajomstvá výroby mincí. V katolíckom kostole zo štrnásteho storočia nedávno osadili zreštaurovaný starobylý oltár. Počas leta chystáme pre návštevníkov rôzne atraktívne podujatia.“