Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Okrem šachového zápolenia išlo aj o spoločenský význam

Nielen o športové výsledky v šachových partiách, ale najmä o spoločné stretnutia, pokračovanie v spolupráci  a zážitky aj mimo šachovníc išlo počas Medzinárodného šachového tábora mládeže V4 Liptov 2016, ktorý sa uskutočnil už deviatykrát.

Živý šach bol tradične veľkou atrakciou pre účinkujúcich aj divákov.Živý šach bol tradične veľkou atrakciou pre účinkujúcich aj divákov. (Zdroj: JÁN FORTIAK)

Medzinárodný šachový tábor mládeže V4 Liptov 2016 sa uskutočnil v Kongresovom centre Holiday Village v dňoch 21. až 26. júna. Organizovala ho Liptovská šachová škola, ktorá má tento rok na konte usporiadanie už dvoch veľkých podujatí.

Prvým z podujatí boli majstrovstvá Slovenska v šachu mládeže jednotlivcov a druhým Medzinárodný šachový tábor mládeže V4 Liptov 2016. „Na majstrovstvách Slovenska išlo predovšetkým o športové výsledky.

Cieľom všetkých 250 účastníkov bolo čo najlepšie sa umiestniť a všetci hráči, rodičia, tréneri robili všetko pre to, aby sa šachisti nominovali na majstrovstvá Európy, sveta, prípadne majstrovstvá Európskej únie.

Kluby nadviazali nové kontakty

Počas medzinárodného šachového tábora mládeže išlo okrem šachových výsledkov aj o stretnutie mladých ľudí z rôznych krajín, vzájomné spoznávanie sa a tiež spoznávanie regiónu. Zároveň kluby mohli nadviazať nové kontakty, ale i pokračovať v spolupráci s partnermi, s ktorými sa na podujatiach stretávajú dlhší čas,“ vysvetlil Juraj Ivan, riaditeľ turnaja a Liptovskej šachovej školy.

Treba pripomenúť, že Liptovský šachový zväz (Liptovská šachová škola) bol úspešný vo výzve Standard Grant Vyšehradského fondu vlani v septembri 2015 s projektom International Youth Chess Camp V4 Liptov 2016.

Takže medzinárodný tábor sa uskutočnil vďaka podpore Vyšehradského fondu. Aby s projektom uspeli, museli mať spoľahlivých partnerov. Tento rok nimi boli: poľský Uczniowski Klub Sportowy Pionier Jastrzebie Zdroj, šachový oddíl TJ Slezan Opava z Českej republiky, maďarský Barcza Gedeon sport club Budapest, Beskydská šachová škola, o. s., z Česka a Krakowski Klub Szachistów 1893 z Poľska. Okrem Vyšehradského fondu podujatie podporilo aj mesto Liptovský Mikuláš a sponzori. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Ján 
Blcháč.

Zážitky z turnajov aj sprievodného programu

Okrem účastníkov z krajín V4 sa na medzinárodnom šachovom turnaji zúčastnili aj šachisti z Ruska a Nemecka. Spolu 144 súťažiacich a celkom viac ako 250 účastníkov zažilo v Kongresovom centre nielen šachové zápolenie, ale v areáli Holiday Village, Aquaparku Tatralandia a v meste Liptovský Mikuláš aj zaujímavé aktivity v rámci sprievodného programu.

Riaditeľ podujatia informoval, že šachisti mali na programe tri šachové turnaje: mládežníckych družstiev v zložení 2 x U18, 1 x U16, 1 x dievča U18, 1 náhradník, FIDE Open – turnaj jednotlivcov chlapcov a dievčat do 15 rokov a FIDE Open – turnaj jednotlivcov chlapcov a dievčat do 11 rokov.

Väčšina družstiev sa tábora zúčastnila aj predtým

„Okrem turnajov sme absolvovali medzinárodný seminár pre trénerov, organizačných pracovníkov a rodičov, nechýbal spoločenský večer, pre hráčov aj divákov atraktívny živý šach na námestí Osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši. Účastníci sa mohli športovo vyžiť v Aquaparku Tatralandia, mali možnosť ísť na prechádzky a výlety do krásnej liptovskej prírody,“ vymenoval J. Ivan.

Liptovskomikulášski šachisti usporiadali medzinárodný šachový tábor mládeže už deviaty rok po sebe. Väčšina tohtoročných družstiev sa na predchádzajúcich ročníkoch zúčastnila, takže nebola núdza ani o priateľské rozhovory a kamarátske stretnutia.

Všetci zahraniční účastníci si rovnako pochvaľovali organizáciu na vysokej úrovni, veľmi sa im páčila liptovská príroda, miesto tábora a boli nadšení zo sprievodného programu aj možnosti využiť akvapark.

Najlepší hrá na prvej šachovnici

„So slovenskými šachovými klubmi spolupracujeme už od roku 2000, okrem Liptovského Mikuláša aj so Žilinou a Čadcou. So šachistami z Liptovského Mikuláša máme veľmi dobrú spoluprácu, keď organizujeme podobné turnaje s podporou fondov v rámci spolupráce s prihraničnými euroregiónmi, tiež ich na ne pozývame,“ povedal Andrzej Matuszak z Poľska.

„S tohtoročným turnajom V4 sme veľmi spokojní, lebo doteraz sme nikdy na ňom nemali také dobré výsledky. Ale nejde len o športovú stránku, účasť je pre nás zaujímavá aj preto, že sme sa tu stretli s priateľmi, s ktorými sme sa dlho nevideli,“ dodal A. Matuszak. Poľský klub dosiahol dobré výsledky nielen preto, že jeho členom je najlepší hráč turnaja Marcin Molenda, ale aj preto, že sa aj ostatní členovia družstva rok čo rok zlepšujú. V klube majú stovku členov, ako s úsmevom povedal A. Matuszak: „Sú to deti od päť do šesťdesiatpäť rokov.“

Popri šachu sa učí aj cudzie jazyky

„Marcin Molenda hrá na prvej šachovnici. Najlepší v družstvách hrajú na štyroch šachovniciach, pričom na prvej hrá najlepší šachista. On je z tých najlepších najlepší, pretože z ôsmich kôl získal plný počet bodov a vyhral všetky svoje partie. Plný počet bodov získala ešte na štvrtej šachovnici Waszcuk Patrycja TS Wisla Krakov,“ vysvetlil Juraj Ivan.

Marcin považuje šach za zaujímavý nielen pre športové využitie sa a to, že vyhráva rôzne turnaje, ale prostredníctvom neho nadväzuje aj nové známosti, spoznáva rôzne krajiny a pritom sa učí aj cudzie jazyky. To je pre neho pridaná hodnota šachu. Po skončení štvorročného lýcea by rád študoval na vysokej škole technického smeru ako väčšina šachistov.

Deti môžu hrávať za obidve krajiny

Marcin sa venuje šachu od šiestich rokov, osem rokov trénoval v rodinnom klube, tri roky hrá v klube A. Matuszaka, ktorý poznamenal, že sú akýmsi medzinárodným klubom, pretože majú aj členov zo Slovenska a Česka.

Vynikajúci slovenskí šachisti v klube sú z jednej z najlepších šachových rodín na Slovensku: Jakub a Veronika Gažíkovci. Ich mama je Poľka, ale už osemnásť rokov žije v Bojniciach na Slovensku a deti majú dvojité občianstvo, preto môžu hrávať za obidve krajiny.

Jakub má 14 rokov a vlani bol štvrtý na majstrovstvách sveta mládeže vo svojej kategórii. Jeho úspešnejšia staršia sestra Veronika má dve medaily z majstrovstiev sveta mládeže: bronzovú v kategórii do 16 rokov a o rok získala v rovnakej kategórii striebornú medailu.

Spolupracujú na online prenosoch v zahraničí

Zdeněk Fiala zo Šachového klubu v Světlej nad Sázavou patrí medzi veľmi skúsených organizátorov šachových turnajov v Česku. Juraj Ivan dokonca poznamenal, že aj organizátori z Liptovskej šachovej školy sa majú od neho čo učiť.

Z. Fiala veľké turnaje organizuje od roku 1994 a z najväčších spomeňme dvadsaťkrát majstrovstvá Čiech a sedemnásťkrát majstrovstvá Českej republiky mládeže, pričom na každom takom podujatí býva 300 až 350 hráčov a so sprievodnými osobami aj do 550 účastníkov.

Pri organizácii spolupracuje aj s Karolom Pekárom a Liptovskou šachovou školou, pretože zabezpečujú on line prenosy, pri ktorých elektronické šachovnice snímajú ťahy jednotlivých figúrok a pomocou internetu sa šachová partia prenáša do celého sveta.

Aj na nadchádzajúcich majstrovstvách Európy a majstrovstvách Európskej únie, ktoré sa uskutočnia v Českej republike, bude Slovenský šachový zväz zabezpečovať on line prenosy. Okrem toho ich zabezpečujú aj v Maďarsku.

Ruských šachistov poteší len víťazstvo

Veľa radosti z výsledkov nemal tréner šachistov s ruského Sankt Peterburgu Kirill Annenkov, hoci jeho družstvo skončilo na treťom mieste.

„Družstvo nehralo dobre, lebo keď nevyhrávajú, nie je to dobré. My chceme len víťazstvo. Iné miesta pre nás nie sú zaujímavé,“ zhodnotil viac-menej s úsmevom výsledky. Na podujatí sa so šachistami zúčastnil šiestykrát. Prvýkrát tento rok sa však jeho zverenci predstavili aj ako figúrky v živom šachu. Doteraz boli len ako diváci, ale tentoraz sa na šachovnicu živého šachu postavilo z klubu až sedem šachistov.

Ruskému trénerovi sa tiež páčila organizácia aj sprievodný program a na oplátku pozval do Sankt Peterburgu šachistov z Liptovskej šachovej školy.

„Uvažujeme, že by sme sa tam zúčastnili nejakého podujatia. Zatiaľ však pevne veríme, že sa s našimi partnermi a priateľmi stretneme aj na jubilejnom 10. ročníku Medzinárodného šachového tábora mládeže V4 Liptov 2017 v Liptove,“ uzavrel riaditeľ turnaja Juraj Ivan.

Výsledky

Turnaj A – 4-členné družstvá

1.UKS Pionier Jastrzebie Zdrój 22; 2.TS Wisla Kraków 19; 3.Boris Spasskij Chess Club St.Peterburg 17

4.RŠA Považie 13; 9.Liptovská šachová škola 9

Turnaj B – FIDE Open do 15 rokov

1.Bobro Ján 6; 2.Gažík Jakub 6; 3.Petrek Dávid 5,5

Turnaj C -FIDE Open do 11 rokov

Kategória do 11 rokov chlapci:

1.Rybka Šimon 8,5; 2.Šalgovič Šimon 7; 3.Janikovič Alex Zoltán 6,5

Kategória do 11 rokov dievčatá:

1.Šubjaková Kristína (LŠŠ) 6; 2.Fajtaková Silvia 6; 3.Šošovičková Jana 5,5

Kategória do 9 rokov chlapci:

1.Boba Dominik 6; 2.Janík Marek Tobias (LŠŠ)5,5; 3.Orgoň Jakub 5

Kategória do 9 rokov dievčatá:

1. Pudelko Magdalena 6; 2.Vavřínková Marie 5; 3.Filipová Vanesa 3,5

Kategória do 7 rokov chlapci:

1.Boba Kristián 5; 2.Štelbaský Filip 4;3.Kusý Adam (LŠŠ) 3

Kategória do 7 rokov dievčatá:

1.Šošovičková Martina 4; 2.Horváthova Hana 4


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 275
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 158
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 302
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 076
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 310
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 088
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 237
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 8 973
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 961
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 790
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Rozbehnutý Tatran pozastavila až pandémia

Po výborne rozbehnutej 10-zápasovej futbalovej bilancii bez prehry pre druholigový MFK Tatran Liptovský Mikuláš mu dočasnú stopku vystavila koronavírusová pandémia.

Je otázne či Tatran v tohto sezónnej jesennej časti ešte zažije ligovú atmosféru.

Chladiarenské rúry sú už položené na svojom mieste

Rozsiahla rekonštrukcia ľadovej plochy bude čoskoro hotová.

Chladiarenské rúry sú už na svojom mieste.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

GRAFY: Ako sa vyvíja pandémia na Liptove

Rekordný prírastok zaznamenal v nedeľu okres Ružomberok.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Veľké testovanie Slovákov začne na budúci víkend na Orave

Testovanie bude bezplatné, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude povinné alebo dobrovoľné.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

GRAFY: Ako sa vyvíja pandémia na Liptove

Rekordný prírastok zaznamenal v nedeľu okres Ružomberok.

Už ste čítali?