Komunitné dni dobrovoľníctva písali aktívne svoj prvý denník

Vraj to bol v Liptovskom Hrádku nultý ročník Komunitných dní dobrovoľníctva. Určite však to, čo si môžu tieto dni zapísať do svojho denníčka, je spojené s obrovskou chuťou a energiou urobiť niečo pre veci verejné. Zalistujme spolu a pozrime, čím žila posl

Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu.Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu. (Zdroj: (KNL))

edné týždne Komunitná nadácia Liptov.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ako sa zrodil nápad urobiť v Liptovskom Hrádku Komunitné dni dobrovoľníctva (KDD)? Odpoveď dala správkyňa Komunitnej nadácie Liptov (KNL) Jana Mrlianová:

„V nadácii nás trápili mnohé zničené a zanedbané priestory v meste. Rozhodli sme sa vzbudiť záujem o veci verejné a zároveň posilniť povedomie o dobrovoľníctve. Tak sme sa raz na pracovnej porade s Ivkou Multáňovou a Miroslavom Trepáčom rozhodli zorganizovať komunitné dni. Prezentovali sme nápad ostatným členom Správnej rady, ktorí ju jednomyseľne schválili. Nový projekt ožil. Zároveň sme chceli rozvíjať firemnú filantropiu a dobrovoľníctvo, ktoré pred pár rokmi naštartoval v meste Jaroslav Grygar.“

SkryťVypnúť reklamu

Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu. Padali návrhy typu – vyčistiť hrádzu pri Belej, umiestniť tam odpadkové koše a neskôr i lavičky, odstrániť škaredé grafity z verejného priestoru či vyčistiť areál bývalého klziska, dnes areál športoviska za Sokolovňou. Nápady sa však sypali aj počas aktivít KDD. Najkrajšie však na celom projekte bolo nadšenie a súdržnosť ľudí, ktorí sa do projektu zapojili.

„O projekte sme mohli informovať verejnosť aj vďaka podpore spoločnosti REPROservis Liptovský Mikuláš, ktorá nám vytlačila tisícky letáčikov následne distribuovaných do každej domácnosti v meste,“ doplnila správkyňa. „Za grafický návrh ďakujeme dobrovoľníčke Katke Gažíkovej.“

SkryťVypnúť reklamu

25. máj – Adoptuj si kvetináč, my ho pomaľujeme

Takmer presne pred rokom nezisková organizácia Národný Trust n. o., Ateliér Kvetena a mesto Liptovský Hrádok odštartovali projekt Adoptuj si kvetináč s tým, aby sa „opustené“ liptovskohrádocké kvetináče premenili na kvetináče kvitnúce. „Ide o koordinovanú a odborne riadenú snahu o skrášlenie nášho spoločného verejného priestoru, pri ktorej si každý záujemca môže „vziať do parády“ jeden alebo viacero kvetináčov,“ informovala vtedy Michaela Kubíková.

Národný Trust odštartoval projekt Adoptuj si kvetináč aj tento rok. Vďaka nemu kvetináče v meste rozkvitajú.

Navyše, KNL v rámci Komunitných dní dobrovoľníctva vymyslela kvetináčom nové šaty. Návrhy na ne pripravili deti zo Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) v Liptovskom Hrádku. Tesla Liptovský Hrádok vyrobila na každý adoptovaný kvetináč menovku „Som adoptovaný :) “.

SkryťVypnúť reklamu

20. jún – 24. jún sa odel 
do zeleno-bielych vzorov

Bol to týždeň KDD a priniesol nezvyčajné a neprehliadnuteľné oživenie kvetinových valcov v meste. Tie teraz pútajú pozornosť okoloidúcich svojím zeleno-bielym pomaľovaním rôznymi najmä geometrickými tvarmi.

Ktože to maľoval? Žiaci výtvarného odboru SZUŠ, ku ktorým sa počas týždňa ochotne pridali ich mamky či staré mamy. Projekt maľovania prebiehal počas celého týždňa pod odborným vedením pedagogičky Kataríny Olexovej a sprievodu Ivky Bučíkovej. „Chceme sa poďakovať aj Daliborovi Novotnému, liptovskému rezbárovi, a jeho manželke Vlastičke, ktorí nám poskytli zázemie vo svojej záhrade,“ pripomenula J. Mrlianová. „Miešali sme u nich farby i oddychovali.“

23. jún – posvietili sme si 
na piknikovisko

Jedným z návrhov na skrášľovanie verejného prostredia bol aj návrh na vyčistenie piknikoviska v Belianskom lesoparku na hrádzi pri rieke Belá. S čistením pomohli žiaci 2. A Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku pod vedením svojho pedagóga Dušana Strapoňa.

„Obnovili sme priestor, ktorý si možno takto pamätá už málokto,“ okomentovala správkyňa KNL. Súčasne sa v tento deň čistil aj lesík Dubovina pod vedením pedagóga Jana Lukačka.

Čistením sa však práce v tomto priestore pri Belej neskončili. V rámci obnovy posedenia pomohli študenti Strednej odbornej školy drevárskej v Liptovskom Hrádku, ktorí vyrobili nové lavičky. Drevo na ne venovala firma Rettenmeier Tatra Timber Liptovský Hrádok a predajňa Urob si sám, poskytla farby.

„Je neskutočné sledovať, ako sa veci menia, keď je chuť a vôľa,“ usmievala sa spokojnosťou Jana Mrlianová.

25. jún – aj rybári priložili ruku k dielu

V sobotu pár obetavých dobrovoľníkov zo zväzu rybárov pomohol vyčistiť rieku Váh a Belá. Vďaka patrí Ľudevítovi Kurpasovi a Ľubomírovi Krakovskému.

27. jún mal dve etapy – športový areál a aleja

O pozornosť dobrovoľníkov sa prihlásil aj športový areál za Sokolovňou, a tak priestor starého klziska opäť ožil koncom júna. Za pomoci odbornej práce zamestnancov OZ Semenoles Liptovský Hrádok, študentov 3. ročníka Gymnázia v Liptovskom Hrádku a dobrovoľníkov – „koscov“ sa v tento deň urobilo kusisko práce. Najprv bolo treba odstrániť množstva krov, trávy, pozbierať a odviezť odpadky, potom sa už začal črtať krásny priestor na budúce možné komunitné aktivity. Keďže práce bolo stále v tomto priestore dosť, na druhý deň športový areál znovu ožil dobrovoľníkmi.

O krášlenie sa hlásila aj zelená pýcha mesta – Lipová aleja. Tam si zase vysúkali rukávy zamestnanci Rettenmeier Tatra Timber, Národný Trust n. o., aktívni dobrovoľníci z Klubu dôchodcov, žiaci zo Základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku, DSS Eden a ženičky z Domova sociálnych služieb pre dospelých. Vyčistili, čo sa dalo: vyzametali chodníky, vyzbierali konáre aj odpadky, vyhrabali trávu, vypleli burinu okolo pomníka, vyčistili lavičky i zničená informačná tabuľa v aleji dostala nový šat.

„Radosť bolo pozerať, ako im všetko išlo od ruky,“ tešila sa správkyňa KNL. „Zamestnanci technických služieb nestíhali odvážať plné kontajnery. Všetkým, naozaj všetkým, patrí obrovské ďakujeme za zveľadenie spoločného mestského priestoru.

V Lipovej aleji sa ešte osadí niekoľko lavičiek, ktoré si „adoptuje“ a zároveň ich osadenie zafinancuje firma Rettenmeier Tatra Timber.“

„Sme radi, že sme mohli pomôcť. Myslíme si, že každému by malo záležať na okolí, v ktorom býva, pracuje alebo trávi voľný čas. Chceme byť príkladom aj pre deti a mládež, ukázať, že každý z nás sa môže zapojiť a zlepšovať svoje životné prostredie, a to je už krôčik k tomu, ako meniť svet k lepšiemu. Naša spoločnosť je jedným z najväčších zamestnávateľov v meste, záleží nám na prostredí, v ktorom pracujeme a pôsobíme. Určite sa zapojíme aj nabudúce,“ vyjadrila sa konateľka spoločnosti Ingrid Benčová.

28. jún – odľahčili stromčeky v parku

Tento deň sa niesol v znamení pomoci Girsíkovmu parku mladých. Spolu so žiakmi zo Základnej školy na Ulici J. D. Matejovie dobrovoľníci z KNL vypleli priestor okolo stromčekov a kosodreviny.

Nad touto časťou projektu mal patronát a poskytol odbornú asistenciu prostredníctvom svojho zamestnanca OZ Semenoles Liptovský Hrádok. Okolie stromov vysypali mulčovacím materiálom, ktorý Semenoles venoval ako nefinančný dar. V budúcnosti sa zabráni tomu, aby stromčeky dusila burina.

29. jún bol na pláne breh rieky i aleja

Napriek tomu, že školy uzatvárali svoj školský rok, podali pomocnú ruku dobrovoľníctvu i žiaci Špeciálnej základnej školy Liptovský Hrádok. Pomohli vyčistiť hrádzu Belej, a tak pripravili priestor pre osadenie lavičiek. „Len nedávno v rámci Dňa Zeme žiaci zbierali odpadky po hrádzi. Smutné je, že koncom júna sme na nej opäť vyzbierali kopec smetí a odpadu, ktorý na hrádzu nepatrí,“ dodala J. Mrlianová.

Neostalo len pri hrádzi. Traja najstarší dobrovoľníci zo špeciálnej školy pomohli aj pri zbieraní konárov v Lipovej aleji, ktoré tam ostali popadané po ošetrovaní stromov.

30. jún – 
deň všemožných naj

Najhorúcejší, najveselší, najdlhší, najvyčerpávajúci, naj-efektívnejší... Takéto prívlastky dali dobrovoľníci poslednému dňu zo série dobrovoľníctva. Od rána sa totiž niesol v plnom nasadení síl. Jana Mrlianová tvrdí, že tento deň sa zapíše do dejín hrádockého dobrovoľníctva ako dôkaz rozprávkovej vety Jana Wericha: „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohoromady udělají moc.“

Čo sa dialo posledný júnový deň? Dobrovoľníci z firiem WEGA LH, Liptovský Hrádok a ESOX Uhorská Ves sa zaslúžili o obnovenie starých a osadenie nových lavičiek na hrádzi popri Váhu a Belej. Dvanásť starých lavičiek sa oblieklo do nových šiat, tri nové pribudli.

„Nové lavičky bolo možné osadiť a zabetónovať vďaka dobrovoľníkovi Petrovi Čajkovi, ktorý stihol vykopať jamy dopoludnia a popoludní už sedel ako poslanec na mestskom zastupiteľstve,“ ocenila prácu poslanca J. Mrlianová.

Drevo na lavičky a stoly venovala firma Rettenmeier Tatra Timber, manželia Navrátilovci majitelia predajne Urob si sám, poskytli farby, študenti Strednej odbornej školy drevárskej opracovali drevo a pripravili lavičky na náter, ktorý zabezpečili dobrovoľníci z OZ Zatúlaný chlpáčik.

„Kovové časti sme našli a zakúpili na šrotovisku firmy KOVMAX v Liptovskom Hrádku. Predprípravu urobili zamestnanci Odboru technických služieb mesta, ktorý zabezpečil komplektnú technickú asistenciu a podporu pri všetkých prácach. Osobitne ďakujeme jeho zamestnancom Tiborovi Ištokovi, Romanovi Beňovi a Vierke Malastovej z referátu životného prostredia, ktorá bola členkou prípravného a organizačného výboru,“ dodal Miroslav Trepáč.

Mužskú silu doplnila ženská šikovnosť dobrovoľníčok z Tesla Liptovský Hrádok, a ESOX, ktoré za necelé dve hodiny vyčistili priestor pod Petranským mostom a zatreli jeho steny počmárané grafitmi.

1. júl – deň dokončovacích prác

Záver týždňa komunitného dobrovoľníctva bol v čisto v „babskej“ zostave. Miriam Trepáčová, Izabela Trepáčová a Lucia Čerňanská zastupovali nielen samé seba ako dobrovoľníčky nadácie, ale aj ako dobrovoľníčky OZ Zatúlaný Chlpáčik Psia Nádej.

Dokončilo sa to, čo sa nestihlo vo štvrtok: vymaľovať stĺpiky na nových lavičkách, pozametať ohorky z cigariet okolo starých a upraviť terén popri nich.

„Posielame velikánske ďakujem všetkým, ktorí venovali svoj čas energiu a prostriedky na skrášlenie nášho mesta. Mesto je obrazom ľudí, ktorí v ňom žijú, a Liptovský Hrádok ukázal, že v ňom žijú správni ľudia a existujú firmy a spolky s citom pre pomoc a ochotou podporiť dobré veci,“ ďakuje vedenie KNL všetkým zainteresovaným.

Na sociálnych sieťach sa pri priebežne uverejňovaných fotografiách z Komunitných dní dobrovoľníctva v Liptovskom Hrádku často ukazoval zdvihnutý prst na znak pochvaly a množstvo uznanlivých slov. Za všetky slová Moniky Olšovskej: „Celé toto je taká krásna myšlienka! Veľmi vám fandím.“

Budú KDD pokračovať aj na budúci rok, prípadne si ich užijú aj ďalšie dve liptovské mestá či aj niektoré dediny? Jana Mrlianová:

„Projektom sa potvrdilo, že spojiť sily pre dobrú vec sa vždy oplatí. Ľahšie, lacnejšie a efektívnejšie sa buduje spoločne ako na „vlastnom piesočku“. Chcem veľmi pochváliť žiakov a študentov, ktorí sa zapojili. My starší máme tendenciu kritizovať mládež, že si nevie vážiť veci, že veci ničí. Presvedčili sme sa však, že mládež, keď je správne motivovaná a inšpirovaná, vie pomáhať a budovať. Myslíme si, že fenomén spoločenského vedomia je veľmi dôležitý, a tak sme vytvorili príležitosť, aby naše mesto, časť malebného Liptova, zažiarilo. Je to vizitka všetkých Liptákov.

Pre dobrú myšlienku sme dokázali nadchnúť viac ako stovku dobrovoľníkov a verím, že ďalšie stovky nám prejavili svoju priazeň aj pomyselným „zdvihnutím palca“ na sociálnych sieťach a v budúcnosti sa k nám aspoň časť z nich aj pripojí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu