Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Komunitné dni dobrovoľníctva písali aktívne svoj prvý denník

Vraj to bol v Liptovskom Hrádku nultý ročník Komunitných dní dobrovoľníctva. Určite však to, čo si môžu tieto dni zapísať do svojho denníčka, je spojené s obrovskou chuťou a energiou urobiť niečo pre veci verejné. Zalistujme spolu a pozrime, čím žila posl

Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu.Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu. (Zdroj: (KNL))

edné týždne Komunitná nadácia Liptov.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Ako sa zrodil nápad urobiť v Liptovskom Hrádku Komunitné dni dobrovoľníctva (KDD)? Odpoveď dala správkyňa Komunitnej nadácie Liptov (KNL) Jana Mrlianová:

„V nadácii nás trápili mnohé zničené a zanedbané priestory v meste. Rozhodli sme sa vzbudiť záujem o veci verejné a zároveň posilniť povedomie o dobrovoľníctve. Tak sme sa raz na pracovnej porade s Ivkou Multáňovou a Miroslavom Trepáčom rozhodli zorganizovať komunitné dni. Prezentovali sme nápad ostatným členom Správnej rady, ktorí ju jednomyseľne schválili. Nový projekt ožil. Zároveň sme chceli rozvíjať firemnú filantropiu a dobrovoľníctvo, ktoré pred pár rokmi naštartoval v meste Jaroslav Grygar.“

Skôr ako sa dali do práce, prediskutovali, čo by bolo potrebné v meste skrášliť a odkonzultovali to s predstaviteľmi mesta, ktoré sa stalo zároveň partnerom projektu. Padali návrhy typu – vyčistiť hrádzu pri Belej, umiestniť tam odpadkové koše a neskôr i lavičky, odstrániť škaredé grafity z verejného priestoru či vyčistiť areál bývalého klziska, dnes areál športoviska za Sokolovňou. Nápady sa však sypali aj počas aktivít KDD. Najkrajšie však na celom projekte bolo nadšenie a súdržnosť ľudí, ktorí sa do projektu zapojili.

„O projekte sme mohli informovať verejnosť aj vďaka podpore spoločnosti REPROservis Liptovský Mikuláš, ktorá nám vytlačila tisícky letáčikov následne distribuovaných do každej domácnosti v meste,“ doplnila správkyňa. „Za grafický návrh ďakujeme dobrovoľníčke Katke Gažíkovej.“

25. máj – Adoptuj si kvetináč, my ho pomaľujeme

Takmer presne pred rokom nezisková organizácia Národný Trust n. o., Ateliér Kvetena a mesto Liptovský Hrádok odštartovali projekt Adoptuj si kvetináč s tým, aby sa „opustené“ liptovskohrádocké kvetináče premenili na kvetináče kvitnúce. „Ide o koordinovanú a odborne riadenú snahu o skrášlenie nášho spoločného verejného priestoru, pri ktorej si každý záujemca môže „vziať do parády“ jeden alebo viacero kvetináčov,“ informovala vtedy Michaela Kubíková.

Národný Trust odštartoval projekt Adoptuj si kvetináč aj tento rok. Vďaka nemu kvetináče v meste rozkvitajú.

Navyše, KNL v rámci Komunitných dní dobrovoľníctva vymyslela kvetináčom nové šaty. Návrhy na ne pripravili deti zo Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) v Liptovskom Hrádku. Tesla Liptovský Hrádok vyrobila na každý adoptovaný kvetináč menovku „Som adoptovaný :) “.

20. jún – 24. jún sa odel 
do zeleno-bielych vzorov

Bol to týždeň KDD a priniesol nezvyčajné a neprehliadnuteľné oživenie kvetinových valcov v meste. Tie teraz pútajú pozornosť okoloidúcich svojím zeleno-bielym pomaľovaním rôznymi najmä geometrickými tvarmi.

Ktože to maľoval? Žiaci výtvarného odboru SZUŠ, ku ktorým sa počas týždňa ochotne pridali ich mamky či staré mamy. Projekt maľovania prebiehal počas celého týždňa pod odborným vedením pedagogičky Kataríny Olexovej a sprievodu Ivky Bučíkovej. „Chceme sa poďakovať aj Daliborovi Novotnému, liptovskému rezbárovi, a jeho manželke Vlastičke, ktorí nám poskytli zázemie vo svojej záhrade,“ pripomenula J. Mrlianová. „Miešali sme u nich farby i oddychovali.“

23. jún – posvietili sme si 
na piknikovisko

Jedným z návrhov na skrášľovanie verejného prostredia bol aj návrh na vyčistenie piknikoviska v Belianskom lesoparku na hrádzi pri rieke Belá. S čistením pomohli žiaci 2. A Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku pod vedením svojho pedagóga Dušana Strapoňa.

„Obnovili sme priestor, ktorý si možno takto pamätá už málokto,“ okomentovala správkyňa KNL. Súčasne sa v tento deň čistil aj lesík Dubovina pod vedením pedagóga Jana Lukačka.

Čistením sa však práce v tomto priestore pri Belej neskončili. V rámci obnovy posedenia pomohli študenti Strednej odbornej školy drevárskej v Liptovskom Hrádku, ktorí vyrobili nové lavičky. Drevo na ne venovala firma Rettenmeier Tatra Timber Liptovský Hrádok a predajňa Urob si sám, poskytla farby.

„Je neskutočné sledovať, ako sa veci menia, keď je chuť a vôľa,“ usmievala sa spokojnosťou Jana Mrlianová.

25. jún – aj rybári priložili ruku k dielu

V sobotu pár obetavých dobrovoľníkov zo zväzu rybárov pomohol vyčistiť rieku Váh a Belá. Vďaka patrí Ľudevítovi Kurpasovi a Ľubomírovi Krakovskému.

27. jún mal dve etapy – športový areál a aleja

O pozornosť dobrovoľníkov sa prihlásil aj športový areál za Sokolovňou, a tak priestor starého klziska opäť ožil koncom júna. Za pomoci odbornej práce zamestnancov OZ Semenoles Liptovský Hrádok, študentov 3. ročníka Gymnázia v Liptovskom Hrádku a dobrovoľníkov – „koscov“ sa v tento deň urobilo kusisko práce. Najprv bolo treba odstrániť množstva krov, trávy, pozbierať a odviezť odpadky, potom sa už začal črtať krásny priestor na budúce možné komunitné aktivity. Keďže práce bolo stále v tomto priestore dosť, na druhý deň športový areál znovu ožil dobrovoľníkmi.

O krášlenie sa hlásila aj zelená pýcha mesta – Lipová aleja. Tam si zase vysúkali rukávy zamestnanci Rettenmeier Tatra Timber, Národný Trust n. o., aktívni dobrovoľníci z Klubu dôchodcov, žiaci zo Základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku, DSS Eden a ženičky z Domova sociálnych služieb pre dospelých. Vyčistili, čo sa dalo: vyzametali chodníky, vyzbierali konáre aj odpadky, vyhrabali trávu, vypleli burinu okolo pomníka, vyčistili lavičky i zničená informačná tabuľa v aleji dostala nový šat.

„Radosť bolo pozerať, ako im všetko išlo od ruky,“ tešila sa správkyňa KNL. „Zamestnanci technických služieb nestíhali odvážať plné kontajnery. Všetkým, naozaj všetkým, patrí obrovské ďakujeme za zveľadenie spoločného mestského priestoru.

V Lipovej aleji sa ešte osadí niekoľko lavičiek, ktoré si „adoptuje“ a zároveň ich osadenie zafinancuje firma Rettenmeier Tatra Timber.“

„Sme radi, že sme mohli pomôcť. Myslíme si, že každému by malo záležať na okolí, v ktorom býva, pracuje alebo trávi voľný čas. Chceme byť príkladom aj pre deti a mládež, ukázať, že každý z nás sa môže zapojiť a zlepšovať svoje životné prostredie, a to je už krôčik k tomu, ako meniť svet k lepšiemu. Naša spoločnosť je jedným z najväčších zamestnávateľov v meste, záleží nám na prostredí, v ktorom pracujeme a pôsobíme. Určite sa zapojíme aj nabudúce,“ vyjadrila sa konateľka spoločnosti Ingrid Benčová.

28. jún – odľahčili stromčeky v parku

Tento deň sa niesol v znamení pomoci Girsíkovmu parku mladých. Spolu so žiakmi zo Základnej školy na Ulici J. D. Matejovie dobrovoľníci z KNL vypleli priestor okolo stromčekov a kosodreviny.

Nad touto časťou projektu mal patronát a poskytol odbornú asistenciu prostredníctvom svojho zamestnanca OZ Semenoles Liptovský Hrádok. Okolie stromov vysypali mulčovacím materiálom, ktorý Semenoles venoval ako nefinančný dar. V budúcnosti sa zabráni tomu, aby stromčeky dusila burina.

29. jún bol na pláne breh rieky i aleja

Napriek tomu, že školy uzatvárali svoj školský rok, podali pomocnú ruku dobrovoľníctvu i žiaci Špeciálnej základnej školy Liptovský Hrádok. Pomohli vyčistiť hrádzu Belej, a tak pripravili priestor pre osadenie lavičiek. „Len nedávno v rámci Dňa Zeme žiaci zbierali odpadky po hrádzi. Smutné je, že koncom júna sme na nej opäť vyzbierali kopec smetí a odpadu, ktorý na hrádzu nepatrí,“ dodala J. Mrlianová.

Neostalo len pri hrádzi. Traja najstarší dobrovoľníci zo špeciálnej školy pomohli aj pri zbieraní konárov v Lipovej aleji, ktoré tam ostali popadané po ošetrovaní stromov.

30. jún – 
deň všemožných naj

Najhorúcejší, najveselší, najdlhší, najvyčerpávajúci, naj-efektívnejší... Takéto prívlastky dali dobrovoľníci poslednému dňu zo série dobrovoľníctva. Od rána sa totiž niesol v plnom nasadení síl. Jana Mrlianová tvrdí, že tento deň sa zapíše do dejín hrádockého dobrovoľníctva ako dôkaz rozprávkovej vety Jana Wericha: „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohoromady udělají moc.“

Čo sa dialo posledný júnový deň? Dobrovoľníci z firiem WEGA LH, Liptovský Hrádok a ESOX Uhorská Ves sa zaslúžili o obnovenie starých a osadenie nových lavičiek na hrádzi popri Váhu a Belej. Dvanásť starých lavičiek sa oblieklo do nových šiat, tri nové pribudli.

„Nové lavičky bolo možné osadiť a zabetónovať vďaka dobrovoľníkovi Petrovi Čajkovi, ktorý stihol vykopať jamy dopoludnia a popoludní už sedel ako poslanec na mestskom zastupiteľstve,“ ocenila prácu poslanca J. Mrlianová.

Drevo na lavičky a stoly venovala firma Rettenmeier Tatra Timber, manželia Navrátilovci majitelia predajne Urob si sám, poskytli farby, študenti Strednej odbornej školy drevárskej opracovali drevo a pripravili lavičky na náter, ktorý zabezpečili dobrovoľníci z OZ Zatúlaný chlpáčik.

„Kovové časti sme našli a zakúpili na šrotovisku firmy KOVMAX v Liptovskom Hrádku. Predprípravu urobili zamestnanci Odboru technických služieb mesta, ktorý zabezpečil komplektnú technickú asistenciu a podporu pri všetkých prácach. Osobitne ďakujeme jeho zamestnancom Tiborovi Ištokovi, Romanovi Beňovi a Vierke Malastovej z referátu životného prostredia, ktorá bola členkou prípravného a organizačného výboru,“ dodal Miroslav Trepáč.

Mužskú silu doplnila ženská šikovnosť dobrovoľníčok z Tesla Liptovský Hrádok, a ESOX, ktoré za necelé dve hodiny vyčistili priestor pod Petranským mostom a zatreli jeho steny počmárané grafitmi.

1. júl – deň dokončovacích prác

Záver týždňa komunitného dobrovoľníctva bol v čisto v „babskej“ zostave. Miriam Trepáčová, Izabela Trepáčová a Lucia Čerňanská zastupovali nielen samé seba ako dobrovoľníčky nadácie, ale aj ako dobrovoľníčky OZ Zatúlaný Chlpáčik Psia Nádej.

Dokončilo sa to, čo sa nestihlo vo štvrtok: vymaľovať stĺpiky na nových lavičkách, pozametať ohorky z cigariet okolo starých a upraviť terén popri nich.

„Posielame velikánske ďakujem všetkým, ktorí venovali svoj čas energiu a prostriedky na skrášlenie nášho mesta. Mesto je obrazom ľudí, ktorí v ňom žijú, a Liptovský Hrádok ukázal, že v ňom žijú správni ľudia a existujú firmy a spolky s citom pre pomoc a ochotou podporiť dobré veci,“ ďakuje vedenie KNL všetkým zainteresovaným.

Na sociálnych sieťach sa pri priebežne uverejňovaných fotografiách z Komunitných dní dobrovoľníctva v Liptovskom Hrádku často ukazoval zdvihnutý prst na znak pochvaly a množstvo uznanlivých slov. Za všetky slová Moniky Olšovskej: „Celé toto je taká krásna myšlienka! Veľmi vám fandím.“

Budú KDD pokračovať aj na budúci rok, prípadne si ich užijú aj ďalšie dve liptovské mestá či aj niektoré dediny? Jana Mrlianová:

„Projektom sa potvrdilo, že spojiť sily pre dobrú vec sa vždy oplatí. Ľahšie, lacnejšie a efektívnejšie sa buduje spoločne ako na „vlastnom piesočku“. Chcem veľmi pochváliť žiakov a študentov, ktorí sa zapojili. My starší máme tendenciu kritizovať mládež, že si nevie vážiť veci, že veci ničí. Presvedčili sme sa však, že mládež, keď je správne motivovaná a inšpirovaná, vie pomáhať a budovať. Myslíme si, že fenomén spoločenského vedomia je veľmi dôležitý, a tak sme vytvorili príležitosť, aby naše mesto, časť malebného Liptova, zažiarilo. Je to vizitka všetkých Liptákov.

Pre dobrú myšlienku sme dokázali nadchnúť viac ako stovku dobrovoľníkov a verím, že ďalšie stovky nám prejavili svoju priazeň aj pomyselným „zdvihnutím palca“ na sociálnych sieťach a v budúcnosti sa k nám aspoň časť z nich aj pripojí.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 957
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 241
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 19 883
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 962
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 673
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 746
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 944
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 838
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 699
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 029
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hrboltová ide na postup, jesennú časť odohrali bez jedinej prehry

Hovorili sme s trénerom futbalistov TJ Iskra Hrboltová Milanom Krivošom. Nič iné ako postup v ružomberskej mestskej časti sa v súťažnom ročníku 2020/2021 neberie.

Hrboltová v zelenom v zápase proti Lipt. Ondreju.

Situácia v nemocniciach v Žilinskom kraji sa zhoršuje

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši len prednedávnom vyčlenila 28 ložok pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

AKTUALIZOVANÉ: 12:55

Samosprávy hľadajú dobrovoľníkov, tu sú kontakty

Výber miestností ovplyvňuje aj očakávané nepriaznivé počasie. Liptovské samosprávy hľadajú dobrovoľníkov.

Vojaci prechádzali mestom navrhnuté odberové miesta v Ružomberku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?