Štvorlístok liptovských fotografov vystavuje v Poľsku

V Poľskom meste Nowy Targ otvorili v tamojšej galérii Sztuki BWA Jatki výstavu Štyria fotografi 
zo Slovenska.

Jaroslav Janovčík ,Vladimír Vlček a riaditeľka Galérie Sztuki BWA Jatki v Nowom Targu Anna Dziubas.Jaroslav Janovčík ,Vladimír Vlček a riaditeľka Galérie Sztuki BWA Jatki v Nowom Targu Anna Dziubas. (Zdroj: MÁRIA ŠKUTOVÁ)

Autormi vystavených fotografií u našich severných susedov sú Liptáci Zdenko Jurík, Jaroslav Janovčík, Vladimír Škuta mladší a Vladimír Vlček. Je to veľká pocta pre našich autorov, ktorí už na fotografickom salóne Krajobraz gorski získali v minulosti medzinárodné ocenenie. Výstavu slávnostne otvorili 2. júla a potrvá do 23. júla.

„Každý rok ponúkame výstavu víťazovi jednej z najväčších fotografických súťaží s horskou tematikou. Tentoraz sme pozvali všetkých slovenských víťazov z predchádzajúcich ročníkov. Výstava sprevádza XXXVI. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže pod patronátom FIAP Krajobraz Górski,“ povedala Anna Dziubas riaditeľka Galéria Sztuki BWA Jatki v Nowom Targu.

SkryťVypnúť reklamu

V Nowom Targu beží súčasne aj druhá fotografická výstava, salón s názvom Krajobraz Górski. Je to už 36. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže pod patronátom FIAP.

Na salóne sú vystavené iba štyri slovenské fotografie, od Vladimíra Vlčeka a Vladimíra Škutu mladšieho, obaja sú členmi fotografického klubu Art Štúdio Liptovský Hrádok.

Vladimír Vlček, AFIAP

Narodil sa v roku 1962. Žije a tvorí pod Tatrami na Liptove.

Člen: ZSF (Zväz Slovenských fotografov), Artštúdio Liptovský Hrádok.

Vyštudovaný elektrotechnický inžinier, profesne sa venuje programovaniu. Fotografii sa venuje amatérsky od vysokej školy, intenzívnejšie však posledných 8 rokov.

V roku 2016 získal za svoju tvorbu titul AFIAP – Artiste FIAP. Má rád aktivity spojené s pobytom v prírode a cestovaním. Fotí všetky prírodné motívy, ale najčastejšie a najradšej hory.

SkryťVypnúť reklamu

Za svoje fotografie získal viaceré ocenenia a fotografie vystavoval na autorských a spoločných výstavách na Slovensku, Českej republike a v Poľsku.

V Poľsku sa pravidelne zúčastňuje na salóne FIAP – Krajobraz Górski v Nowom Targu, kde v r. 2010 získal zlatú medailu FIAP, v roku 2012 bol najlepším autorom FIAP a v r. 2014 získal čestné uznanie.

„Hory predstavujú dôležitú súčasť môjho života a fotografickej tvorby. Zamiloval som sa do nich pri prvej túre a odvtedy bez nich neviem existovať. Ja ako turista nechodím dobývať vrcholy, chodím si do hôr pre pokoru, krásu, pokoj a to, čo tam vidím, som postupne začal aj fotografovať. Na tejto výstave by som sa chcel aspoň s malou časťou týchto záberov podeliť.“

Vladimír Škuta, QEP

Narodil sa v roku 1975. Žije a tvorí v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Člen: APFSR (asociácia profesionálnych fotografov Slovenskej Republiky), FEP ( Federation of European Professional Photographers), ZSF (Zväz Slovenských fotografov), Artštúdio Liptovský Hrádok.

Fotografovať začal v 14 rokoch. Začiatok tvorby bola krajinárska fotografia. Postupne sa dostal k reportážnej, dokumentárnej a reklamnej fotografii. Od roku 1998 pôsobí v Bratislave ako profesionálny reklamný fotograf so zameraním na fotenie produktov, fotenie jedla a nápojov, svadobný fotograf.

Za svoju profesionálnu fotografickú tvorbu získal v roku 2011 v Bruseli titul QEP Qualified European Professional Photographer. Vo voľnom čase fotografuje ľudí v ich prirodzenom prostredí street photo a venuje sa aj fotografovaniu neprístupných jaskýň.

Za výsledky voľnej tvorby získal viac ako 30 ocenení na Slovensku a v zahraničí.

Mal 8 autorských a 15 spoločných výstav. Na salóne FIAP – Krajobraz Górski v Nowom Targu získal v r. 2006 bronzovú medailu FIAP. Na tejto výstave prezentuje fotografie z podzemia, z cyklu Underground world.

„V začiatkoch mojej fotografickej tvorby som vyhľadával pekné krajinárske scenérie a čakal som na vhodné svetlo. Posunom pod zem som začal svetlo vytvárať sám. Je to náročné, ale fascinujúce. Pohybujem sa na miestach, ktoré sú bežným ľuďom neprístupné a snažím sa túto krásu vo forme fotografií vyniesť na zemský povrch.”

Zdeno Jurík

Narodil sa v roku 1975. Väčšinu svojho života prežil na Liptove medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, čo ovplyvnilo jeho prácu i záľuby.

Človek, ktorí žije skialpinizmom, jaskyniarstvom, horolezectvom, cyklistikou a fotografovaním.

Pracoval ako strážca v Tatranskom národnom parku a teraz je profesionálnym pracovníkom Horskej záchrannej služby.

Vzhľadom na aktívny športový život jeho fotografická tvorba ešte nemá za sebou veľa súťaží alebo výstav a najlepšie fotografie z jeho archívu ešte čakajú na svoje okamihy slávy.

Na salóne FIAP – Krajobraz Górski v Nowom Targu získal v roku 2015 čestné uznanie.

„Za ten čas, ktorý som strávil v Tatrách, ma neovplyvňovali len vysoké štíty a krásne doliny, ale možno ešte viac ľudia, ktorých som stretol a spoznal. Veľa z nich držalo v rukách foťák a nadšene fotili prevaľujúce sa hmly cez dolinu. Netrvalo dlho a v mojom ruksaku si foťák našiel trvalé miesto. Prvých pár rokov som ho nosil úplne všade a z toho obdobia mám zaujímavé zábery. Dnes sa už trošku špecializujem a chodím na vyslovene fotografické túry, na ktoré vyrážam z Liptovského Hrádku, kde teraz žijem“.

Jaroslav Janovčík

Narodil sa v roku 1977. Žije a tvorí pod Tatrami na Liptove.

Člen: ZSF (Zväz Slovenských fotografov), Artštúdio Liptovský Hrádok.

Jaroslav Janovčík má od útleho detstva úzky vzťah k prírode. Bol študentom Katedry ekológie a environmentalistiky TU Zvolen. Pre náhlu cievnu mozgovú príhodu musel svoje štúdiá prerušiť i čiastočne obmedziť svoje záujmy, medzi ktoré patria najmä horolezectvo, turistika a cestovanie.

Napriek ťažkému ochoreniu, ktoré by inému zabránilo chodiť do hôr aj fotografovať, sa Jaro nevzdal a láska k horám mu pomáha túto prekážku prekonať.

Svojimi čarokrásnymi fotografiami sa zúčastnil viacerých renomovaných súťaží, kde získal cenné umiestnenia a má za sebou niekoľko vlastných výstav i projektov. Na salóne FIAP – Krajobraz Górski v Nowom Targu získal v roku 2014 čestné uznanie.

Autor: ľk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 107
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 734
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 049
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 723
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 357
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 645
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu