LIPTOVSKÁ MARA. Kontinuálny archeologický výskum od roku 1965 priniesol objavenie významnej aglomerácie z obdobia púchovskej kultúry (350 pred Kr. – 200 n. l.). Po Keltoch tu žili Slovania, ale geografický lievik, Liptov, bol miestom miešania národov.
Génius loci tejto oblasti, ktorej kolorit dotvára najväčšia sladkovodná nádrž Slovenska, poznajú historici, ale i nadšenci živej archeológie tzv. living archeology, a preto mnohí z nich sa oblečú do pradávnych odevov, brnení, aby divákov zaujali a priblížili im tak rôzne aspekty života dávnych civilizácii.
Podávali keltské, rímske a germánske jedlá
Na Havránku v tunajšom Archeologickom múzeu v prírode (open air museum) sa od roku 2010 stretávajú na Medzinárodnom festivale starovekej kultúry nadšenci už pravidelne.
V prvý festivalový deň po celom areáli, a nielen tu, podobne ako v Kvačanoch, v Závažnej Porube či inde v liptovskom regióne rozvoniaval guláš. Na Havránku ešte aj jedlá keltskej, rímskej a germánskej kuchyne. Poniektorí z účinkujúcich z Česka, Poľska, Rakúska, Nemecka a Slovenska dokázali predviesť originálne stolovanie (posediačky, spravidla na zemi), aby sa priblížili k realite spred 2000 rokov.
Jedli z historických replík nádob, ktoré používali naši predkovia v starovekých kuchyniach. Jedli rukami, pili pivo i víno z dobových pohárov.
Pozornosť pritiahli aj rímski vojaci
„Ľudia, ktorí v našich programoch pravidelne účinkujú z viacerých umelecko-tvorivých zoskupení sa v živých obrazoch snažia nebyť iba náznakoví. Náturisti, nadšenci pre vec, ktorým patrí náš obdiv,“ hovorí Viťazoslav Struhár z Archeoparku Liptov.
Jedno zo známych keltských centier Slovenska uchováva pôvodné nálezy laténskej kultúry z 2. a. 1. stor. pred n. l. a opäť po roku bolo miestom, kde sa striedali obrazy zo staroveku.
Pozornosť pritiahla kohorta rímskych vojakov z Legio X GEMINA Pia Fidelis z Česka. Diváci sa dozvedeli o. i., prečo bola prvá profesionalizovaná armáda v dejinách ľudstva tak úspešná. V rekonštrukciách videli, aké rozdiely pretrvávali medzi barbarskými kmeňmi Skýtmi, Keltmi a rímskymi légiami. Mnohých zaujali ukážky kočovného života skýtskych kmeňov.
V minulých ročníkoch zohrávali najväčšiu rolu predstavitelia Keltov, prvého historicky doloženého národa na území Slovenska, ktorí tu žili od 5. storočia pred n. l. takmer 400 rokov. Pred zrakmi divákov prinášali bohom vecné dary, zvieracie, ale aj ľudské obete.
Program sa odohrával na autentických miestach prírodného chrámu s obetnou jamou. Kelti vynikali bojovým umením, ale aj v spracovaní železnej rudy. Využívali preto železné kosy, kosáky, sekery, píly, kladivá, pilníky, kliešte, ale aj šperkárstvo a hrnčiarstvo. Okrem provizórnych prístreškov podujatie zdobili tradičné siluety replík obydlí so starovekou pecou.
Na festival prišlo okolo tisíc ľudí
„Kelti na území Slovenska ako prví využívali hrnčiarsky kruh. Návštevníci si mohli vyskúšať, ako sa s ním pracuje. V scénickom programe šiesteho ročníka festivalu starovekej kultúry nechýbali ukážky bojovej techniky. Program sme pripravili v spolupráci s členmi občianskeho združenia VEA VICTIS (Beda porazeným) a iných zoskupení. Počas jedného festivalového dňa sem prišlo okolo tisíc ľudí, aby sa oboznámilo s príťažlivou rekonštrukciou bojového umenia Rimanov, Macedóncov a iných súvekých kmeňov z obdobia 3. stor. pred n. l.,“ dodal V. Struhár, ktorý vedie skupinu, zaoberajúcu sa pravekými technológiami od dôb lovcov mamutov po koniec staroveku.
Medzi účinkujúcimi nechýbala skupina CELTICA z Poľska, zo Slovenska S.C.E.A.R., prezentujúca rímske vojsko s pomocnými zbormi, skupina gréckych ťažkodencov HOPLITI z našej krajiny a iní. Členovia klubu vojenskej histórie Templári z hradu Bargras prišli z Bratislavy. „Primárne sa venujeme rekonštrukciou stredovekých rehoľných bojových jednotiek z Blízkeho východu. Dva roky realizujeme staroveky projekt, ktorého súčasťou je rekonštrukcia vojsk Alexandra Macedónskeho. Každým rokom je nás viac, máme výstroj a výzbroj autentický, lebo sú medzi nami aj vysokoškoláci, ktorí sa zaoberajú archeológiou, religionistikou apod.,“ priblížil Richard Valkov zo skupiny, ktorý potvrdil, že Havránok je prostredie s neopakovateľnou atmosférou. Pochválil aj organizáciu podujatia. „Naša skupina účinkuje na akciách a medzinárodných festivaloch venovaných Stredoveku a Staroveku na Slovensku i v Česku a Rakúsku,“ dodal R. Valkov.