K pôvodnej vysokohorskej kolibe pristavili komárnik

V útrobách liptovských Tatier sa nachádza jedinečný chodník, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Návštevníci prechádzajú po stopách niekdajších pastierov oviec v ich autentickom prostredí.

Vo výške 1427 metrov nad morom sa dodnes nachádza najvyššie položená pôvodná koliba. Turisti a hasiči pred ňou nedávno postavili komárnik, vo vnútri zriadili malú galériu s historickými fotografiami.Vo výške 1427 metrov nad morom sa dodnes nachádza najvyššie položená pôvodná koliba. Turisti a hasiči pred ňou nedávno postavili komárnik, vo vnútri zriadili malú galériu s historickými fotografiami. (Zdroj: (KTLP))

V útrobách liptovských Tatier sa nachádza jedinečný chodník, ktorý svojím zameraním nemá na Slovensku obdobu. Návštevníci prechádzajú po stopách niekdajších pastierov oviec v ich autentickom prostredí.

PRIBYLINA. Ovčiarsky náučný chodník prevádza návštevníkov v Račkovej doline vďaka aktivite a najmä nadšeniu pribylinských turistov. Chodník je pre svoje zameranie jedinečný aj v celoslovenskom meradle.

V Račkovej doline na južnej strane Západných Tatier sa nenachádza náhodou. Územie doliny, jej lúky, potok, dlhé roky využívali pastieri oviec. Dokonca salašníctvo ovplyvnilo vzhľad doliny natoľko, že ho badať dodnes. Pozrieť sa na dolinu správnym pohľadom pastiera pomáha práve nový náučný chodník.

SkryťVypnúť reklamu

Dozrieval v ňom 
ovčí syr

Pribylinskí turisti hovoria o splnenom sne. Základ chodníka, teda náučné tabule, osadili ešte na jar, a nedávno sa im ho podarilo dokončiť. Chodník sa začína pri ústí doliny a jeho súčasná trasa sa končí pri kolibe pod Klinom, čo je najvyššie položená koliba na území bývalého Československa a v pôvodnom stave sa vďaka starostlivosti miestnych zachovala dodnes.

Pred kolibou, niekdajším úkrytom pastierov pod Klinom, postavili turisti komárnik. V minulosti slúžil ako krytý priestor, do ktorého pastieri ukladali syr na dozretie a popri tom ho prefukoval horský vzduch.

Opravili a natreli 
aj kolibu

Autori chodníka si zakladajú na tom, aby bolo všetko autentické, riadia sa starými fotografiami. Vychádzajú z reálií a tradície oblasti, ktorá sa neodmysliteľne spája s ovčiarstvom.

SkryťVypnúť reklamu

„Pred kolibou pod Klinom sme postavili podľa dobových fotografií komárnik a lavicu pri vchode do koliby. V kolibe sme zriadili galériu fotografií zo života valachov, ktorí tu žili vždy v letných mesiacoch. Opravili sme aj strechu koliby a kolibu s komárnikom sme natreli novým náterom,“ vysvetlil Michal Králik, predseda Klubu pribylinských turistov a lyžiarov.

Stavebný materiál vynášali ručne

Výdatnou pomocou pre pribylinských turistov boli aj miestni dobrovoľní hasiči, tak im robota šla od ruky. Pokiaľ sa dalo, stavebný materiál vyniesli na vlečke traktora, potom sa museli spoliehať iba na vlastnú silu, pretože dosky, stĺpy a náradie museli vynášať ručne.

Komárnik šikovne postavili, nejde o zložitú stavbu, pastieri museli v minulosti stavať rýchlo a jednoducho, aby sa mohli v prípade potreby presúvať.

SkryťVypnúť reklamu

Koliba pod Klinom s galériou, približujúcou život pastierov a replikou komárnika, sa nachádzajú na turistickom chodníku, vedúcom Račkovou dolinou. Poznávanie tamojšej ovčiarskej tradície môže byť príjemným spestrením výstupu k neďalekým Račkovým plesám, alebo aj na Bystrú, najvyšší končiar Západných Tatier.

Čo je to komárnik?

Jednoduchá stavba typická pre vysokohorské salaše a plnil funkciu samostatného skladovacieho priestoru. Nachádzal sa pred vstupom do koliby. „V podstreší bola polica na dozrievanie syra. Priestor bol otvorený, dobre vetrateľný. Ako spomínal bača, syr tam dobre dozrel a stvrdol. V spodnej časti pod strieškou bola polica slúžiaca na odkladanie rôznych nádob a predmetov,“ opísala etnologička Iveta Zuskinová v publikácii Ovčiarstvo a salašníctvo v Liptove.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  2. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  3. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  4. Fit-out od M2C: Premena priestorov na kľúč
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  7. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  8. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  1. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  2. Hudba, smiech a festival plný vody: Liptov čaká rozlúčka s letom
  3. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  4. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  5. Nový článokSpolupráca v oblasti lesnej pedagogiky v Bojniciach
  6. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba
  7. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 11 403
  2. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri 4 523
  3. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 4 350
  4. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 3 955
  5. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 3 081
  6. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava! 2 686
  7. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba 2 558
  8. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti 2 552
  1. Anton Kovalčík: Z národovca zradcom národa. Jozef Tiso 1925-1938, druhá časť.
  2. Ernest Klotton: Mierotvorcovia
  3. Zora Horská: Čo sa môžu muži naučiť od žien
  4. Martin Fronk: Szentendre – umelecký poklad neďaleko Budapešti, ktorý si zamilujete na prvý pohľad
  5. Irena Šimuneková: Chátrajúce pamiatky Spiša
  6. Ján Valchár: Nanovo nahraný blog
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky LI.
  8. Irena Šimuneková: Kvetnica
  1. Martin Fronk: Objavil som kúpalisko za 2 eurá 85 888
  2. Martin Kresák: Minimálna mzda 915 €: v Bratislave pohoda, v Gelnici pohroma 18 316
  3. Monika Albertiová: Balím kufre! Tu sa nedá žiť a minimálna mzda? Na smiech! 14 614
  4. Radko Mačuha: Slovenská kultúra musí byť proruská a žiadna iná. 9 828
  5. Michael Achberger: Supermarketové pasce: 10 "fitness" výrobkov, po ktorých priberáte 9 798
  6. Ivan Čáni: Smer SSD sa definitívne sám spláchol na úplné morálne a ľudské dno, odkiaľ sa už nedá vynoriť. 9 349
  7. Juraj Kumičák: Najväčšia tanková bitka v dejinách 7 723
  8. Rudolfa Vallová: Minister Huliak urobil krok do neznáma a pristál na zemi 6 084
  1. Igor Pogány: Ako prinútiť AI, aby vám našla nový koníček
  2. Marcel Rebro: Oči detí, ktorým Putin ukradol detstvo
  3. Radko Mačuha: Dnes je deň, keď nám Rusi zakázali ísť čínskou cestou.
  4. Marcel Rebro: Od „dočasného pobytu“ k denacifikácii: dejiny sa opakujú
  5. Post Bellum SK: Keď sa lámal čas a charaktery
  6. Radko Mačuha: Politika, pred ktorou musia utekať už aj "dezoláti".
  7. Věra Tepličková: Maličkosti z temperamentovej poradne:Trump a Putin? Dva absolútne odlišné svety
  8. Marcel Rebro: Putinova "obrana" ruskojazyčných Ukrajincov pred "vyvražďovaním": vyvražďuje ich sám
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu