LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Súčasnej mladej generácii socha Troch grácií vo fontáne pred Domom služieb už veľa nehovorí. Pre staršiu a strednú generáciu ale znamenala dôležitý orientačný bod. Sochu pritom prezývali rôznymi vtipnými aj nezverejniteľnými menami.
Roky sa autorstvo súsošia pripisovalo mikulášskemu rodákovi a významnému sochárovi Alfonzovi Gromovi. Socha aj s fontánou budú musieť ustúpiť parkovisku prestavovaného obchodného centra, a tým sa opäť otvorila téma autorstva sochy.
Autorstvo by bolo pre neho krivdou
Odborníci z umeleckých kruhov sa nechali počuť, že pripísanie autorstva Gromovi je pre neho urážkou a vylúčili, že by mohol sochu vôbec vytvoriť. Groma sa podpísal napríklad pod sochy na vojenskom pamätníku na Háji Nicovô.
„Stačí ho porovnať s inými dielami, Tri grácie majú úplne iný rukopis. Groma mal zmysel pre proporcie, čo sa o tomto súsoší povedať nedá. V osemdesiatych rokoch Groma už nerobil tak veľké realizácie,“ povedala Zuzana Gažíková, riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorá spadá pod Slovenskú národnú galériu.
Gromovo autorstvo vylúčil aj kurátor, ktorý sa s ním osobne poznal a robil mu výstavu a zároveň aj bývalý dlhoročný zamestnanec galérie, ktorý mu pomáhal s realizáciou plastík.
Jej slová potvrdil aj kunsthistorik Karol Maliňák, ktorý Gromovo autorstvo tiež vylúčil. „Boli sme v blízkom kontakte. Tri grácie nie sú jeho tvorba, nenesú jeho autorský rukopis,“ povedal.
Umenie ako povinná súčasť verejných stavieb
Odborníci sa teda zhodujú v tom, že Tri grácie na Námestí mieru nie sú dielom Alfonza Gromu. Presnú odpoveď, kto je pravým autorom, ale nepoznajú. „Domnievame sa, že dielo prišlo do Mikuláša z externého prostredia, z Moravy alebo Čiech,“ spresnil Maliňák.
Tri grácie sú súčasťou projektu výstavby Domu služieb. Gažíková zdôraznila, že v zmysle vtedy platného stavebného zákona museli byť súčasťou verejných stavieb aj umelecké diela vo verejnom priestore.
Vedomosť o objednávke súsošia by mala mať spoločnosť Stavoindustria, ktorá zákazku realizovala. Jej dlhoročný riaditeľ Michal Rumanský v čase stavby vo firme nepracoval. „A tí, čo by mohli niečo vedieť, už, žiaľ, nežijú,“ povedal.
Spochybnenie prekvapilo aj riaditeľku galérie
Riaditeľku Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa Alenu Chebeňovú spochybnenie autorstva prekvapilo.
„Kolegovia aj pamätníci ma informovali, že ide o Gromovo dielo. Faktom ale je, že súsošie skutočne nemá jeho rukopis. Aj my pátrame po tom, kde je pravda. Autor by mal byť pravdepodobne z Moravy. Myslíme si, že pravda bude v archíve mesta z čias, kedy sa budovalo Námestie mieru a Dom služieb,“ reagovala riaditeľka galérie.
Stratené v oficiálnych archívoch
Meno skutočného autora by sa malo podľa viacerých nachádzať v archívnych dokumentoch mesta či v mikulášskej pobočke štátneho archívu. Oslovili sme obe inštitúcie a obe nám potvrdili, že nedisponujú žiadnymi dokumentmi, týkajúcimi sa výstavby Domu služieb, ktorého súčasťou je aj fontána so sochou Troch grácií.
Bez ohľadu na estetickú hodnotu súsošia, ide o dôležitý miestotvorný prvok Námestia mieru. Ukázalo sa, že Mikulášania Tri grácie vyše tridsať rokov obchádzali s tým, že nikto presne nevie, kto ho vôbec vytvoril. Rozlúsknuť hádanku autorstva Troch grácií sa podarilo sprvu iba čiastočne, odborníci z radov umelcov, historikov sa zhodli, že Groma to určite nie je.
Skutočného autora sa podarilo vypátrať
Poslednou nádejou boli naše vlastné noviny. Domnievali sme sa, že o tak významnej stavbe, ako je Dom služieb a Námestie mieru, museli písať naši kolegovia novinári na prelome 70. a 80. rokov.
Našťastie sme sa nemýlili a po prácnom hľadaní v archívnych zväzkoch v liptovskomikulášskej knižnici sa nám podarilo dopátrať sa pravdy. Vo vydaní novín z roku 1983 sme natrafili na fotografiu dokončenej budovy Domu služieb vrátane Troch grácií.
Autorom návrhu je akademický sochár Jaroslav Bejček, ktorý pochádzal zo severných Čiech. Mikulášske Tri grácie sú veľmi podobné jeho bronzovej plastike s názvom Pozdrav vítězi, ktorá sa nachádza vo vstupnom priestore športovej haly v českom Moste. Aká bola cesta sochy do Liptovského Mikuláša, sa nám už vypátrať nepodarilo.
Tridsaťtri rokov sa autorstvo chybne pripisovalo akademickému sochárovi, dokonca aj internetová encyklopédia wikipedia ho označuje ako autora Troch grácií. Podarilo sa vyvrátiť to, čo pamätníci a odborníci z umeleckých kruhov tvrdili, iba na to chýbal dôkaz.