Liptovský Ján
Prameň Teplica sa nachádza neďaleko známej kade v Liptovskom Jáne. Má široké využitie, pre svoje zloženie sa využíva hlavne na liečbu žalúdočných a črevných chorôb, porúch látkovej výmeny, reumatických a ženských ochorení, ochorení pečene, žlčníka, krvného tlaku, fosfatúrie, alergických ochorení a stavov po tromboflebitídach a obrnách.

Borová Sihoť
Prameň sa nachádza na lesnej ceste medzi Liptovským Hrádkom a Liptovským Jánom, je prekrytý a osviežujúci. Má vysoký obsah železa.
Uhorská Ves
Ide o veľmi navštevovaný a známy minerálny prameň, nachádza sa pri Uhroskej Vsi a je súčasťou cyklotrasy, smerujúcej do Liptovského Hrádku. Osviežujúcu vodu oceňujú hlavne ľudia, ktorých trápi žalúdok, vraj má aj blahodárne účinky na mužskú potenciu.

Konská
V lese neďaleko za Konskou sa nachádza síce málo známy, ale mimoriadne osviežujúci prameň minerálnej vody. Voda je železitá, napriek tomu má jemnú chuť a hodí sa ako stolová voda.
Vyšná Boca
Na pravom brehu Bocianky na okraji obce sa nachádza minerálny prameň, železitá kyselka. Využívajú ju miestni, ale aj turisti.
Liptovská Štiavnica
V ružomberskej obci sa využívajú hneď dva pramene. Jeden je osviežujúci medokýš, ktorý uľaví od pálenia záhy či žalúdočných problémov. Druhý volajú Očianka pre blahodárne účinky na zrak. Pri pravidelnom potieraní očí znižuje očný tlak a voda je známa v širokom okolí.
Ludrová
Pri Ludrovej sa nachádza pekne upravený prameň kyselky.
Liptovské Sliače
V národnej prírodnej rezervácii Sliačske travertíny sa nachádza prameň Teplica. Počas celého roka si drží rovnakú 16-stupňovú teplotu. Voda sa radí medzi takzvané vajcovky.
Obľúbený a osviežujúci prameň sa nachádza aj na Strednom Sliači, pre železité zloženie sa zaraďuje medzi zemité kyselky.
Stankovany
Okolie najzápadnejšej liptovskej obce skrýva viacero minerálnych prameňov, sú to sírne kyselky s typickým vajcovkovým zápachom alebo železité pramene. Vajcovka sa nachádza za obcou smerom na prírodnú rezerváciu Močiare. Obec okolie nedávno upravila, vyčistila a osadila aj lavičky. Prameň pomáha pri žalúdočných problémoch a pri vonkajšom užívaní zas lieči kožné choroby.
Úpravy sa dočkal aj jeden z výdatnejších železitých prameňov. Tamojší urbárnici ho vyčistili, vybetónovali plochu na odber a prekryli strieškou. Nachádza sa tesne nad rodinnými domami pri ceste do osady Federovo.

Korytnica
Najznámejší a najslávnejší minerálny prameň Liptova, vhodný na liečbu.
V niekdajšom kúpeľom areáli sa nachádza viacero voľne dostupných prameňov, nový majiteľ ich nedávno opravil, držiac sa pritom historických pohľadníc a fotografií. Je to skutočne prírodný poklad, podobné zloženie majú iba štyri pramene v Európe.
Pre vysoký obsah železa je výborná nielen pre liečbu tráviaceho ústrojenstva či metabolizmu. Využíva sa pri liečbe cukrovky, nedostatku železa, ale dokonca aj pri osteoporóze ako prevencia.
Málokto napríklad vie, že priaznivo pôsobí aj na pleť. Má totiž porovnateľné zloženie, ako prameň vo francúzskom meste Vichy, po ktorom je pomenovaná známa kozmetická značka. Na suchú a bledú pokožku sa odporúča 4 až 5-krát denne navlhčiť tvár a už po troch dňoch by sa mali prejaviť prvé účinky.
Lúčky
Pri vstupe do akvaparku sa nachádza voľne dostupný prameň pitnej minerálnej vody, obsahujúcej železo.
S lesnými studničkami opatrne
Dni voľna, dlhé denné svetlo a teplé počasie využívajú mnohí ľudia na výlety do hôr. V lete navštevujú Liptov turisti, chodia na huby, zbierajú byliny či lesné plody. Smäd zahášajú dúškami vody z lesných studničiek. Môžu na to doplatiť zdravotnými problémami.
O možných rizikách pri pití vody z lesnej studničky či pramienka mnohí ani neuvažujú. Aj to, že sa prameň nachádza vysoko v horách neznamená, že voda nemôže uškodiť. Doplatila na to napríklad aj skupinka českých turistov, ktorá sa pri návrate z výletu do Západných Tatier v Žiarskej doline napila horskej vody. Skončili všetci so žalúdočnými problémami v opatere liptovskomikulášskych lekárov.
Hoci sú niektoré pramene staré, rokmi overené, kvalitu a vlastnosti vody môže ovplyvniť napríklad pasúce sa stádo nad ním, včerajšie zrážky či, naopak, suchá. Hygienici pitie z lesných studničiek jednoznačne neodporúčajú.
Vodné zdroje nemajú prevádzkovateľa, takže o rozbor vody nemá kto požiadať. Lesné studničky nemajú pásmo ochrany, chýba im zdravotné zabezpečenie, pravidelné vyšetrenia kvality a nie sú schválené úradom verejného zdravotníctva.
„Voda z takýchto zdravotne nezabezpečených prírodných vodných zdrojov nie je v žiadnom prípade zo zdravotného hľadiska bezpečná. Ide o riziko najmä črevných bakteriálnych a vírusových alimentárnych ochorení,“ vysvetlila Gabriela Guráňová, riaditeľka Úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.