V Báčskom Petrovci vystavujú Noc vo Vlkolínci

Zábery z fotografického cyklu, venovaného Vlkolíncu, ktorý je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, exponoval Juraj Vohnout viac než desať rokov. Teraz ich vystavuje v srbskej Vojvodine.

(Zdroj: JURAJ VOHNOUT)

RUŽOMBEROK. Kurátorom výstavy Noc vo Vlkolínci v Báčskom Petrovci, v slovenskej enkláve Vojvodiny, v Srbskej republike je Marcel Koleštík.

Juraj Vohnout je pôvodom z Ružomberka. Fotograf pracoval vo Vlkolínci technicky náročným spôsobom, bez použitia bleskov, len v prirodzenom svetle nočnej atmosféry, často za veľmi nepriaznivých podmienok.

Trámy chalúp 
vo vetre vŕzgajú

Jedna z najnavštevovanejších oblastí Liptova je počas dňa plná turistov, odstavených áut, čo je daň cestovnému ruchu. Nič pre fotografistu. Nápad zaznamenávať vizuálne Vlkolínec vo chvíľach, keď sa rušný deň skončí, keď sa starodávna krajina ponára do hlbokého ticha a „svetlo padá“ je výzvou pre každého autora. Konfrontácia bežného denného života a nočného pokoja je šancou k pochopeniu životných udalostí a dejov, ktoré prebiehajú v čase a priestore.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to zvláštny pocit, keď sa vydávate na namáhavú púť s fotografickou technikou, a to nielen do Vlkolínca, ale aj k vrcholom končiarov a priamo na mieste zažijete neopakovateľné obrazy východu slnka a iné. Sú tu aj obrazy z Kriváňa, Choča, Ďumbiera, Stohu Chopku či Gerlachu,“ vysvetľuje J. Vohnout.

Kurátor M. Koleštík povedal, že génius loci sa v tomto kúsku mikrokozmu naplno prejaví až v noci. Vtedy začínajú rozprávať svoje príbehy fermežou voňajúce drevené trámy chalúp, vtedy vo vetre vŕzgajú plechové strechy, vyrobené umnými rukami zo starých fabrických sudov, vtedy v zadnej záhrade zamrmle medveď, ktorý sa na jeseň kŕmi šťavnatými slivkami.

Ľudí si obľúbil 
takých, akí sú

„Vtedy chalupy začínajú rozprávať prastaré príbehy, vtedy drevené okná vydávajú svedectvá stoviek príbehov ľudí, ktorí sa tu za takmer 600 rokov osídlenia rodili, žili a umierali,“ dopĺňa M. Koleštík.

SkryťVypnúť reklamu

Autor v súčasnosti žije v 50 kilometrov vzdialenej Banskej Bystrici, a tak kvôli fotografickým záberom musel cestovať autom a peši v noci prejsť mnohé zákutia. Rozhodujúce boli tie najlepšie svetelné či poveternostné podmienky.

„Nejde len o architektúru, chalupy bez života, ale o to, že jedinečné stavby, jedinečný štýl Vlkolínca by tu nebol bez ľudí, ktorí tu na tomto mieste žili, pracovali, ktorí tu zanechali dedičstvo svetového významu,“ hovorí M. Koleštík.

Autorova tvorba je myšlienkovo prepracovaná a zároveň aj technicky a systematicky, dlhoročne spracovávaná, čo ovplyvnilo jedinečnosť a zaujímavosť súboru nočného Vlkolínca. „Počas rokov fotografovania som sa spriatelil s obyvateľmi, ktorí vytvárajú duch tohto miesta. Sú rôznorodí, majú rôzne povahy, nakoniec, ako všade inde. Obľúbil som si ich takých, akí sú a portrétoval pri každej príležitosti. A majú svoj priestor i na výstave, lebo najmä oni sú rázovitou a neopakovateľnou dušou Vlkolínca,“ dodáva J. Vohnout.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ VOHNOUT

Fotografii sa venuje od detstva. Prvý fotoaparát Fed mu darovala stará mama. Vyštudoval publicistiku (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici), ale aj masmediálnu komunikáciu (Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave). Zlákali ho „pohyblivé obrázky“. V TV Markíza a v Slovenskej televízii pôsobil ako kameraman a režisér. Autorsky sa podieľal na desiatkach dokumentárnych filmov, publicistických relácií, videoklipov a televíznych prenosov rôznych žánrov. Po roku 2000 sa viac venuje fotografii. Systematicky sa venuje Vlkolíncu, malej dedinke pod Sidorovom, ktorá je jednou z ulíc Ružomberka. Obľúbenou témou je vítanie slnka na vrcholoch slovenských končiarov. Výtvarne komponované zábery prenášajú diváka do neopakovateľnej atmosféry, vysoko nad slovenskú krajinu, kde všetkými zmyslami vníma veľkolepé divadlo spojené so zrodom nového dňa. Získal viaceré domáce a medzinárodné ocenenia. V tom roku Jury Award FIAP The International Exhibition of the environmental photographs TREE, Exhibition The Association of Slovak photographers, Mayor's Award, International exhibition Fotoforum, prize of city Ružomberok.

Autor: HAM

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 459
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 694
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 932
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 110
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ondřej Smetana.

MFK Ružomberok opäť mení trénera.


Pamätník by mal byť hotový do jesene.

Staviteľom je Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu