Pri futbale, ako aj pri iných športoch, je hlavným objektom záujmu verejnosti seniorská kategória a jej výsledky. Úspechom profesionálov však musí predchádzať poctivá práca s mládežou.
RUŽOMBEROK. O tom, ako prebieha výchova najmenších futbalistov v klube MFK Ružomberok, sme sa rozprávali s trénermi prípravkárov Petrom Kišom a Miroslavom Latiakom.
Najmladšie kategórie U8, U9, U10 a U11, takzvané prípravky, absolvovali v uplynulých dňoch na rozhraní júla a augusta spoločné sústredenie v Bobrovci. Aké boli podmienky?
„Strávili sme v Bobrovci päť dní. Čo sa týka ihriska, nebolo moc kvalitné. Ubytovanie bolo postačujúce. Najlepšia bola strava, ktorá bola pestrá. Každopádne sme so službami spokojní. Touto cestou chceme poďakovať vedeniu ubytovne,“ pochvaľovali si tréneri a spokojnosť vládla aj s naplnením podstaty sústredenia.
„Som rád, že veľa detí z našej prípravky absolvovalo toto sústredenie, pretože za päť dní sme mali 12 kvalitných tréningových jednotiek, ktoré niektorí najmenší hráči absolvujú za tri mesiace. Zlepšenie u najmenších bolo viditeľné,“ zhodnotil Peter Kiša.
V štyroch najmladších kategóriách klubu spod Čebraťa trénuje spolu približne osemdesiat detí a tréneri prípraviek budú radi, ak sa k nim pripoja ďalší budúci futbalisti MFK Ružomberok.
Podpora rodičov je dôležitá
V médiách sa často skloňuje, že problémom výchovy budúcich profesionálnych športovcov je veľké finančné aj časové vyťaženie ich rodičov, čo znemožňuje rozvoj mnohých mladých talentov.
„Finančné náklady v Ružomberku nie sú až také vysoké ako v iných športoch. Platí sa členské, ktoré je pevne stanovené a rodičia musia ešte platiť štartovné na turnajoch. Keďže sa bavíme o kategórii prípraviek, tak rodičia musia svoje deti voziť na tréningy, čiže tu rodič musí niečo obetovať. Staršie prípravky trénujú trikrát do týždňa. Najnáročnejšie obdobie je obdobie turnajov v januári a vo februári, ale my tréneri sa snažíme po celý rok vybavovať nejaké zápasy,“ priblížil situáciu Peter Kiša.
Šancu dostane každý
Tréneri priblížili, aké predpoklady musí dieťa spĺňať na to, aby mohlo byť zaradené do prípravky. „V tejto kategórii si hlavne tréneri všímajú pohybové schopnosti hráča. V najnižšej kategórii sa snažíme dať šancu každému hráčovi. Snažíme sa byť trpezliví,“ zhodli sa tréneri.
Dodali ešte, čo sa malí futbalisti naučia pri svojich začiatkoch pod odborným dohľadom: „U nás v Ružomberku sa v týchto kategóriách zameriavame hlavne na rozvoj pohybových schopností a herných činností jednotlivca. Zameriavame sa na hráča ako jednotlivca. Základom je naučiť hráčov vedenie lopty, spracovanie lopty, zakončenie a obchádzanie súpera. Až traja naši tréneri sú absolventi tréningovej metódy Coerver coachingu. Je to špeciálna tréningová metóda používaná vo všetkých vyspelých kluboch Európy na zlepšenie technickej zdatnosti hráčov.“
Futbal je čoraz rýchlejší
Snom každého hráča z prípravky je stať sa profesionálnym futbalistom, no k tomu vedie dlhá cesta s množstvom prekážok. V akom veku nastáva zlomový bod, keď sa rozhoduje o tom, či bude z mladého futbalistu hráč seniorského tímu v profesionálnom klube?
„Podľa mňa sa to rozhodne, až keď hráč skončí v kategórii dorastu. Samozrejme, musí spĺňať všetky futbalové predpoklady a prejsť sitom vyraďovania v mladších kategóriách. V dnešnom futbale musí byť futbalista výborne technicky pripravený a spĺňať aj určité rýchlostné parametre, pretože futbal je čoraz rýchlejší,“ priblížil situáciu Peter Kiša.
Medzi mládežníckym a seniorským futbalom je niekoľko rozdielov.
„V mládežníckom futbale by to malo byť hlavne o radosti z futbalu. Je potrebné podporovať individualizmus, aby sme vychovali viac tvorivých hráčov, zvládať ťažké momenty v zápasoch. V seniorskom futbale je to už, samozrejme, o víťazstvách, lebo iba tie sa rátajú,“ dodali mládežnícki tréneri.