Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Predávajúci popri cestách sa len usmejú pri otázke, či majú povolenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Citat :

Zbierať lesné plody či huby môže v národnom parku len majiteľ pôdy alebo lesa. Samozrejme, musí sa vedieť preukázať," povedal riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko. V prvom stupni ochrany je zbieranie plodov možné len po dohode s vlastníkom lesa alebo pôdy. KONIEC CITÁTU
Zdá sa teda, že nič nebráni vlastníkovi vydávať povolenia a nárokovať si poplatky za branie úžitku z jeho majetku, resp. brániť a chrániť svoj majetok aj napr. za pomoci štátnej správy, resp. polície.
 
Hodnoť

Aj to je pozostatok socíku.

Väčšina vlastníkov lesov sa spokojne pozerá, ako z ich majetku odnášajú úžitok cudzí ľudia. Na druhej strane ešte v povedomí národa je, že ak je voľný vstup do lesov, potom aj zber lesných plodov nie je ničím obmedzený. Minimálne zákon o ochrane prírody a krajiny obmedzuje zber lesných plodov. Ďalšia obmedzenie je, že čo nie je moje to patrí niekomu inému. Ak si to privlastním dopustil som sa krádeže. Na poľnohospodárske plodiny a drevo platí farmársky zákon, ktorý krádež posudzuje ako trestný čin bez ohľadu na výšku škody. Jednoduchou novelou farmárskeho zákona, by bolo možné učiniť konice rabovaniu lesných plodov. Z nepovoleného zberu lesných plodov a húb by sa stal trestný čin.
Ďalšie aspekty krádeže a predaja lesných plodov sú daňové úniky z nepriznaných príjmov a oberanie chránených druhov živočíchov o potravu.
Zrejme priestupkový zákon a ochrancovia prírody sú krátky na " podnikateľov" s lesnými plodmi. Vlastníci lesov ne sú ničím motivovaný aby si chránili svoje. V prírade udania zberačov strávia viac času na polícii ako zberači. Budú musieť dokladovať kde bolo zbierané, preukazovať vlastníctvo k pozemkom, vyčislovať škodu samozrejme všetko písomne a listinnými dôkazmi. Viac ako pol dňa na polícii. Hovorím z vlastnej skúsenosti pri vyčetrovaní krádeží dreva ( ako poškodený).
Ak sa vlastník lesa ohradí voči voľnému vtupu do lesa tak naša ľavicová vláda, pardon pravicová, reaguje tak, že do programového vyhlásenia vlády dá ako jednu z priorít zabezpečenie voľného pohybu cyklistov po lesoch. Samozrejme aj súkromných. Veď z cudzieho krv netečie.
 


Už ste čítali?