Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lesníci a ochranári ďalej bojujú o Smrekovicu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Socializmus v 21.storočí v praxi

Vy smradľaví zelení malditos bastardos, čo si myslíte, že všetky lesy sú tu pre vás a hlavne vaše nenažraté rodiny a kamoššov...harmana na vás
To sú výsledky vysokej školy alkoholickej socialistickej so sídlom v Zvolene a spôsobu, akým celá "komunita" lesníkov v tejto krajine pracuje. Nevadí, že je to bohatsvom krajiny, hlavne že si my utrhneme do kešene, však nikoho nezabíjame...vy špiny! A to je jedno, či sa tvárite na pravoľavicu alebo na maďara, stále pochádzate z tej istej liahne a robíte škodu...a že sa staráte...áno o seba a o to, aby vás pri rabovaní nikto nemohol rušiť...v súlade so zákonom
 
Hodnoť

ha

nebol zisteny ani meter stvorcovy pralesa,aka hlaska... su, ale srandovny poniektory na tom urade SL..
 

no skús zadefinovať,

čo je podľa teba prales, nech sa zasmejeme...

Nie, šanca objaviť na Slovensku nový prales, dokonca v tak prístupnom teréne akým je Smrekovica, sa rovná zhruba šanci pristátia ufónov. A každopádne sa nedá objaviť "turistikou" v rámci projektu, chcelo by to dlhší výskum, nie iba prechádzku "odborníkov". Počas celej existencie CHK a neskôr NP Veľká Fatra sa nikto nepokúsil tvrdiť, že Smrekovica pralesom je, až teraz...
 

uz je tu..

odbornik.. maju tam preskumany kazdy meter stvorcovy a aky su tam usilovny pracovnici..nejdem sa hadat,ale niektore vyroky su fakt smiesne..
zanechanie povodnej fauny a flory na urcitom useku,volne neruseny les,priamo ,alebo nepriamo naruseni clovekom...==prales..
 

 

hmmm, to je přesně to co potřebují lobisté a lesníci. Dlouhodobý a důkladný výzkum. Než skončí, tak už tam dávno bude všechno vykácené a na místě udělají sjezdovku...
 
Hodnoť

vie niekto..

ako bude zniet novela zakona o ochrane prirody?? co caka minister od noveho zakona ? vynimky sa daju udelit hocikomu... :(
 
Hodnoť

este nieco pre teba treebard2

http://www.changenet.sk/?secti... nielen zit v iluziach motorovych pil..
 
Hodnoť

 

která kalamita horší pro les? Kůrovec, vichřice nebo lesníci?

Zastánci průmyslového hospodaření v lese pravidelně argumentují o tom, že o lesy je nustné se starat, protože jsou oslabené, uměle vysázené apod. Takže nyní je třeba si položit otázku, jak může vyrůst nějkaký zdravý les, který by nebyl oslabený, když lesníci vykácí už první zárodky pralesa. N a tom území je je šance, že tam vyroste v podstaě původní prales, ale nějací lidi musí vzít motorové pily a likvidovat...
 

"záchrana" lesa

Keďže tam bola zistené roztrúsené napadnutie lykožrútom (inak roztrúsene normálne žije aj v "pralese" inak by už vyhynul), tak by sa z lesníckeho odborného prístupu očakávala buď ťažba jednotlivých stromov alebo len spílenie a odkôrnenie chrobačiarov, ak je tam neprístupný terén.
Miesto toho vytvorili učebnicové holoruby, ťažia ako keby tam bola rovina a k tomu nejaká drevoplantáž. Takto prírode blízke lesy naši lesníci nezachránia, iba ich vygumujú z mapy.
Čo ostane z lesného ekosystému ak odstránime drevinnú zložku, poničíme podrast a necháme zerodovať pôdu? Ak to zopakujeme viackrát, tak na strmých svahoch získame to čo ostalo z lesov na strmých svahoch okolo Stredozemného mora.. eróziou spustnuté plochy, údolia zanesené naplaveninami, extrémne odtokové pomery v povodí..
Holorubne môžme hospodáriť na plantážach na rovine, na svahoch riskujeme to (samozrejme v pomalšom vývoji), čo sa deje s krajinou po odlesnení na Madagaskare, Latinskej Amerike, Ázii, Afrike..
Teraz ostáva len dúfať, že sa tým holorubom pár rokov vyhnú prívalové zrážky, že lykožrút nevyužije pripravenú hostinu v podobe čerstvých porastových okrajov, že niekto zodpovedný na zelesnenie nepoužije iba rýchlené smrečky, že bude dostatok nového prirodzeného zmladenia, že napokon niekoho nenapadne postaviť na vzniknutých holinách ďalšie lyžiarske stredisko..
 

 

doufám, že ti blbouni tam aspoň vysadí nové stromky. Všiml jsem si, že je na Slovensku normální vykácet stromy, udělat holorub a nechat to napospas osudu. Znám několk podobných desetiletých až patnáctiletých holorubů. Až teď tam konečně začínají růst normální stromky.
 

majú času..

Veď v zákone majú povinnosť obnoviť do 2 rokov, zabezpečit do 2-10, ak sa im to nepodarí (alebo nemajú čas, ľudí, financie) tak si požiadajú vínimku o ďalšie 2 roky..
Na Slovensku je normálne vyrúbať bukové porasty v bukovom či dubovo-bukovom lvs a ako novú výsadbu použiť smrek či smrekovec (aj keď buk dobre prirodzene obnovuje), takže človek prechádza hospodárskymi lesmi bučinami s pásmi smreka a smrekovca.. A to už máme smreka 4-5x viac ako ho tu bolo pôvodne, no ale smrekové drevo je žiadanejšie..
 

konkrétne tie porasty

som si pozrel aspoň na ortofotomape a satelitných dnímkach, štruktúra tých porastov je v podstate rovnaká ako tých čo boli v minulosti vyhodnotené ako hodné ochrany a už sú v NPR Jánošíkova kolkáreň a NPR Skalná Alpa (lesy pri hh lesa, s riedkym zápojom a korunami až po zem). Veď aj v NPR Jánošíkova kolkáreň bola naplánovaná záchranná ťažba, tak uvidíme dokedy aj lesy v NPR ostanú bez výrazných zásahov.
Tohtoročné daždivé leto prirodzene utlmilo množenie podkôrneho hmyzu, čo však určite nepomôže, ak sa budú otvárať stále nové porastovíé steny aj v zatiaľ neťažených porastoch.
 
Hodnoť

Len pre zaujimavost

Neviem ci nieco pomoze vyhlasit to uzemie za prirodnu rezervaciu s akymkolvek stupnom ochrany, ked napriklad na Muranskej planine to aj napriek 4. stupnu ochrany vyzera takto: http://manik.sk/muranska/
 

všeobecné nerešpektovanie zákonov

Súvisí to s postojom politikov, ich osobným príkladom, stavom legislatívy, vzájomnými rozpormi v zákonoch (napr. o ochrane prírody a o lesoch), situáciou v políci a súdnictve..
V podstate zákon platí len pre občana bez kontaktov, známych a suity právnikov.
Môj názor je, že by územia s 4. a 5. stupňom ochrany podľa súčasnej legislatívy mali byť štátom vykúpené a dlhodobo kontrolované podľa programov starostlivosti či záchrany. Množstvo zásahov na základe iných zákonov, vyhlášok a výnimiek tieto územia neustále degradujú a v podstate ich ochrana sa míňa účinkom.
 

čo ine si cakal?

Keď sa rúbe les, lietajú aj triesky.. Negatívne externality sa nájdu v podstate pri každej priemyselne vykonávanej činnosti, zásadná otázka je, či je výsledný súčet pre spoločnosť kladný alebo záporný..
Podľa mňa je celkový súčet vplyvov ťažby v rezerváciách záporný hlavne pre poškodenie krajiny, biotopov aj v nich žijúcich druhov, tiež klesá turistická atraktívnosť lokality (málokomu sa chce brodiť zničenou rozbahnenou cestou,...).
Na druhej strane má prácu zopár ľudí zvyčajne z regiónu, ktorí by inak boli asi nezamestnaní, zisk má aj majiteľ lesov, transportér aj predajca dreva (občas aj spracovateľ ak sa to hneď nevyvezie za hranice).
Na Slovensku je zvykom uprednostniť okamžitý zisk a neskoršie náklady a straty nechať na vyriešenie štátu.
 


Už ste čítali?