Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Horský záchranár: Mobil pri búrke nevypínajte (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Wow.

"Vplyv zapnutého mobilu na blesk je zanedbateľný"

Fíha. To vyzerá na náhle prepuknutie záchvatu zdravého rozumu. Čo budeme robiť?
 

 

raz som taku fasacku burku v Tatrach zazil.
sr*l som maggi v kockach, ani som nevedel, ci mam mobil so sebou... :)))))
 

TIEZ

so nemal cas nieco vypinat, zdrhali sme jak sa dalo. a co tak dratena kosela ako faradayova klietka? hehe
 

Keby ta to svaclo

tak by si bol vr@to well done.
 

Drôtená košela nie je

faradayova klietka, jedine ak by bola uzemnená.
 

a co stan?

Stan by ako Faradayova klietka mohol posluzit, nie? (nemyslim samozrejme za pochodu, ale pocas taborenia)
 

Jedine, ze by si sa volal

Faraday. Faradayova klietka musi byt ozaj akasi klietka z vodiveho materialu, napr auto. Plateny stan s jednou ci dvomi kovovymi tycami isto nie je klietka. Navyse, ten kovovy material by musel bez roztavenia vediet zviest tie enormne prudy pomimo osob vovnutri.
 
Hodnoť

Poučný článok,

aj keď s niektorými tvrdeniami by sa dalo polemizovať; napríklad:
.
"Ak je prúdu veľa, vyberá si najvodivejšiu cestu." - Nuž, elektrický potenciál sa VŽDY vyrovnáva cez najmenší možný odpor, teda "najvodivejšou cestou".
.
"Magnetické pole človeka je väčšie ako pole mobilného telefónu." - toto je veľmi, ale veľmi diskutabilné konštatovanie; a navyše, o "magnetické pole človeka" pri posudzovaní pravdepodobnosti jeho zásahu bleskom vôbec nejde!
 

 

"Mokrá zem je po daždi vodivá, no človek je vodivejší. Ak je prúdu veľa, vyberá si najvodivejšiu cestu. Preto, ak človek kráča dlhými krokmi alebo beží, je vysoká šanca, že cez neho prebehne. Preto je dôležité robiť krátke kroky, najlepšie čupieť na suchom predmete,“ opísal Švanda."

Spravne, lebo ked je prudu malo, tak si vybera uplne nevodivu cestu :-) Ak je ho vela, tak si vybera vodivu, chapeme sa, nie? :-) A co, keby clovek bol menej vodivy ako zem, tak supu dostat nemoze? Vsak normalne paralelne zapojenie odporov, ci nie? Jejdanenky, ze mu redaktor jednu netresol. Ale asi sa uspokojil s tym, ze mobil vypinat netreba.
 

 

hehe, ale čo čakáte od niekoho, kto videl fyziku naposledy na základnej škole a má problém s prepísaním nahratého rozhovoru do spisovného jazyka??? :D
Autor článku je jasný "analfabet" :D
Inak pre zaujímavosť I=U/R, takže z rovnice je jasné, že na prieraz celkom dobrého izolantu ako je vzduch treba ohromný potenciál-napätie, prúd do okamyhu prierazu netečie, takže je nulový... Preto je nebespečné to napätie, až to vyvolá pohyb elektrónov/jónov a až vtedy sa dá hovoriť o prúde. Takže čím väčšie napätie U, tým ďalej od neho, aby náhodou nepretiekol prúd I ;)
Dielektrická pevnosť vzduchu("odolnosť voči prierazu") je cca 3MV/m, takže potrebujete 3 milióny voltov na metrovú iskru. Lenže pri prieraze, sa menia vlastnosti vzduchu, už nie je izolant, ale tým že je zjonizovaný, stáva sa z neho dobrý vodič. Bohužiaľ stále to je len plyn, takže podlieha náladám počasia a kľudne sa môže stať, že blesk k vám "prifúkne" vietor. Preto treba hľadať to tiché miesto. Človek nie je izolant, ale vodič s odporom od cca20KOhm - 3MOhm... samozrejme, čím mokrejší, tým menší odpor a tým väčší pretekajúci prúd pri tom istom napätí -> výkon sa ráta ako násobok napätia a pretekajúceho prúdu, takže čím menší odpor, tým väčší tok a tým aj viac vykonanej práce ;) Pri blesku je to obrovské číslo!!! Takže aj pri krátkom kroku cez vás pretečie ohromný prúd, ale oveľa nebespečnejšie sú tie popáleniny od "plazmy" blesku, takže v najhoršom prípade vám nepomôže ani čupieť :) Pán autor použil návod na zníženie rizika úrazu pri pohybe v priestore s vysokým napätím(VN), ale toto je blbosť!!! pri blesku tečie prúd na krátky okamyh, takže by bola obrovská náhoda, že práve pri dlhom kroku vami pretečie nejaký prúd... o takom niečom sa dá uvažovať len v prípade trvalého zdroja VN, napríklad spadnuté vedenie VN, v takom prípade platí, že s približovaním sa k zdroju napätia(padnuté vedenie) stúpa aj napätie, čím bližšie k zdroju, tým je potenciál na 1 krok vyšší, zem je vodič s daným odporom a človek je "bočník" pripojený paralelne a zas zo známeho vzorca nám vychádza, že vačší prúd potečie vodičom s nižším odporom, čo je väčšinou človek.. To krokové napätie(rozdiel potenciálov zeme na vzdialenost 1m) sa dá zas vyrátať podľa vzorčeka, treba len zadať elektrický odpor vodičov(zem a ľudské telo) a max prúd, čo je cca 10mA.. Ohmov zákon nepustí!!!
Takže pre budúcnosť by som uvítal, keby sa veličiny používali správne ;)
Ak som sa niekde pomýlil, alebo zle vyjadril, tak sorry, chcel som sa len vykecať :D
Športu zdar a telefóny nevypínajte, len si vypnite zvonenie. Ak vás trafí blesk, aj tak telefón dopadne horšie ako vy ;)
Ale ak si kvôli ľaku z hromu vyvrtnete nohu, tak sa vám zapnutý telefón zíde ;)
 

Nejako podobne som chcel reagovať, ale

dovolím si menšie úpravy:
- autor článku nie je analfabet, je gramotný; dá sa akceptovať pojem "fyzikálny analfabet",
- horský záchranár tiež nebude nejaký Einstein (prípadne Edison, alebo Faraday), niektoré jeho vyjadrenia to potvrdzujú,
- ty asi tiež nebudeš skalný štúrovec, inak by si nenapísal "okamyh", ale "okamih".
Ale technicky zdatnejším jedincom sa také jazykové lapsusy stávajú...
Čau
 

pope - Pista486

Ak je Pista486 technicky zdatný, nemal by preňho byť veľký problém najprv text napísať vo Worde so zapnutou jazykovou korekciou. Hrúbky by mu hneď podčiarklo. Potom text mohol bez hrúbok prekopírovať. To tu platí pre mnohých...
 

Nepochopil som to s tou náhodou.

Ak blízko Teba udrie blesk a Ty máš jednu nohu bližšie k miestu "dopadu" ako druhú, tak o akej náhode to hovoríš? Prečo by tam malo vzniknúť krokové napätie len náhodou?
 

Ak clovek kraca, nebezi,

Zhruba polivicu casu je dvomi nohami na zemi, takze ak udrie blesk, ta pravdepodobnost, ze schyta krokove napatie je rovnaka ako pomer casu kedy ma na ze i obe nohy. 30, 40%?
 

Aj iné tvrdenia ma zarazili.

Konkrétne tie krátke kroky evidentne ukradnuté z poučky, ako sa pohybovať pod vedením elektrického napätia a eliminovať možnosť úrazu krokovým napätím. Práveže pri behu sú chvíle, keď sa nedotýkame zeme a blesk teda nemá tendenciu uzemniť sa vtedy vez nás.
No a perla bola, ako si treba v búrke čupnúť do priehlbiny na suchú karimatku. Už keď ju budem rozbaľovať, tak bude mokrá. Takisto neviem, načo by som trepal na poldňovú túru karimatku.
 

 

Ked si obidvoma nohami vo vzduchu, tak to stale nemusi pomoct proti zasahu bleskom. Staci, ked mas mensi odpor, ako vzduch okolo teba. To sa moze kludne stat, hlavne ked si napriklad spoteny a cely mokry (dosledok behu).
 

niekedy

to moze byt aj dosledok sexu...
 

 

popripade dosledok dazda, kedze sa bavime o burke :)
 

Tu sa jednalo ale o krokové napätie,

keď blesk "neudrie" do Teba, ale niekde blízko Teba.
 

 

Samozrejme ,že to vychádza z toho ,že ak udrie blesk ,tak terénom prechádza veľký prúd vysokého napätia a teda čím väčší krok ,tým väčšie a nebezpečnejšie krokové napätie ,preto sa odporúčajú malé kroky či prípadné odskákanie na jednej nohe .Teroreticky zdôvodniteľné ,lenže úder blesku je jav krátkodobý a tak silný ,že ak sa človek v tom momente nepo....,tak určite nemá čas rozmýšľať o tom či má behať ,alebo sákať.Cez celú búrku to nedokáže ,teda ak sa nemá kde schovať ,tak je najlepši modliť sa k všemohúcemu ,aby ma to netrafilo.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Už ste čítali?