J. Horecký v článku Konkurencia predložiek v a na (Kultúra slova, 1998, č. 4, s. 193 – 197) píše, že pri väzbe názvov oblastí, často bývalých žúp, s predložkou v alebo na v miestnom význame zohráva úlohu vzťah vyššia poloha – nižšia poloha, a to nielen vo vertikálnom zmysle, ale aj z hľadiska terénu položeného južne alebo severne. A tak sa pri niektorých názvoch ustálili spojenia s predložkou v, napr. v Turci (chápe sa ako uzavretá kotlina), v Gemeri, v Šariši, v Zemplíne, v Above, v Honte, v Novohrade, kým iné sa spájajú s predložkou na, napr. na Záhorí, na Hanej, na Orave, na Kysuciach, na Spiši, na Myjave, na Horniakoch. Podobne hovoríme na Považí, na Pohroní, ale v Podunajsku, v Potisí. Isté kolísanie sa uplatňuje pri názvoch Liptov a Zemplín, od ktorých sa lokál tvorí pomocou predložky v: v Liptove (to zodpovedá predstave o Liptove ako uzavretom celku), v Zemplíne, ale i pomocou predložky na: na Liptove (vychádza sa z jeho vyššej, severnejšej polohy), na Zemplíne. Spojenia s predložkou na sú novšie.
mi nejde do uší, keď rozhlase alebo TV, najmä pri predpovedi počasia, počujem: "na Orave, v Liptove a na Spiši" Na Liptove sa hovorilo vždy "na Liptove" - je potvrdené, že je to spisovné, ale môže sa vraj hovoriť aj v Liptove, takže to Blavákom dobromyselne tolerujem.
redaktorka z RTVS, ktorá sa "nemiestne" rozčúlila na Facebooku o spoluobčanovi tmavšej pleti za krádež odkvapovej rúry na svojom dome, už bola potrestaná. V pondelok príde asi o prácu. Ako potrestali kradnúceho tmavšieho spoluobčana, sme sa nedozvedeli. . Diskusia pod článkom, samozrejme, nie je.