Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako vyzerá miesto, kde vzniká najdlhšia slovenská rieka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

blahozelam nasli ste sutok :D ktory je 500x zdokumentovany s presnymi GPS suradnicami ktore sa daju natukat do mobilu za 50 euro ... ale ocenujem ze ste sa od PC pohli von , co je pre SME redaktorov dost uspech! 2/5 udelene

za toto vas balogova neposkrabka ... nie je to pozitvne o imigrantoch , ani proti rusku ani proti ficovi ani proti bielym hetero chlapom ... zeby novy zavan v SME ? :D :D

o a aby sa nbezabudlo BEATA BALOGOVA: platena PENTAou a byvala redaktorka Noveho Casu :)
hanbis sa za to balogova ked mazes a banujes ?> :D
 
Hodnoť

Váh

Konečne jeden zaujímavý článok, ktorý propaguje krásy Slovenska.
 

Áno,

autorka akurát zabudla spomenúť haciendu našej najpočetnejšej menšiny v bezprostrednej blízkosti sútoku :) naozajstná "krása" Slovenska...
 
Hodnoť

Omyly,...

1. ... Biely Váh nepramení pod Kriváňom. Biely Váh vzniká sútokom viacerých malých potôčikov a riečok, riav v oblasti pod Kriváňom, ktorý je prírodnou hranicou medzi Vysokými Tatrami a Západnými Tatrami.
2. ... V článku sa opakovane píše, že sútok Bieleho a Čierneho Váhu sa nedá nájsť, alebo len veľmi ťažko, že je potrebné miesto vyznačiť pre potreby turistov, vyznačiť k nemu turistické či cyklistické trasy a pod. Ja sa pýtam - načo a prečo??? Aby tam húfne chodili kadejakí "tiežturisti" a robili tam neporiadok? (Stačí sa ísť pozrieť na sútok Belej a Váhu pod L. Hrádkom - ako to tam vyzerá: ohniská, olámané stromy a kry, neporiadok, plasty, papiere, porozbíjané fľaše hlavne od alkoholu, plechovky od piva, vo vyhasnutých ohniskách spečené plastové fľaše, ale aj nahádzané jednorazové použité plienky ...) Toto chcete, aby vzniklo v lokalite sútoku Čierneho a Bieleho Váhu? Kto na to bude dohliadať, aby tam bol poriadok, aby sa tam nekládli ohne, prípadne aj nestanovalo a nepytliačilo? Od K. Lehoty je to ďaleko, K. Lehota nemá ani obecnú políciu, ktorá by mohla celý kataster obce kontrolovať... Prosím vás, nechajte sútok Bieleho a Čierneho Váhu taký aký je a ten "turistický ruch" rozvíjajte tam, kde sú na to už vytvorené podmienky aj primerané zázemie. V prísne chránenej oblasti Národného parku Nízke Tatry to nie je. Napokon - v samotnom článku sa píše o tom, aké je toto miesto významné z pohľadu ochrany živočíchov a rastlín - tak mu, prosím pekne, dajte "turistický" pokoj.
 

 

Podla Tebou uvadzanej definicie hranice, by k Zapadnym Tatram mali patrit aj Tri Studnicky, Jamske pleso a dokonca aj samotny vrchol Krivana... ;)
 

 

ti tiezturisti su tipujem na 99% miestni.
 
Hodnoť

Za vznik rieky sa zvykne považovať

najdlhší z prítokov - tak merali aj Amazon. Väčšina riek pramení - vzniká pri jednom prameni. Ostatné sú prítoky. Ojedinele vzniká rieka odtokom z jazera, ktoré sa jej dĺžky nemôže započítať. Bez ohľadu na množstvo a dĺžku prítokov jazera. Ak by sa dĺžka Váhu merala len od sútoku Bieleho a Čierneho , obrali by sme Váh o pár kilometrov...
 

to čo

píšte je samozrejme pravda.Miesta kde pramenia potoky sú krásne a majú svoje čaro.Dá sa z nich napiť
a voda je doslovo nabitá silou.Ja len doplním ,že ak chce niekto nájst sútok dvoch potokov stačí ísť popri jednom z nich a ten sútok nájdete a urobíte si pri tom zaujímavý výlet.Nepotrebujete mať ani dokonca mapu.Horšie je to ,že dnes je prechádzka pri rieke skôr prechádzka smetiskom. Ludia už nie su.
 

So smetiskom

i sledovaním potoka pri hľadaní sútoku s iným potokom máš pravdu. Skutočný turista si ten sútok nájde. Možno je pre sútok Bieleho a Čierneho Váhu skôr výhodou ako nevýhodou, že nie je k tomuto sútoku vyznačený turistický chodník a sútok nejako označený. Príroda tam zostala relatívne zachovaná. Ak sa z tohto sútoku spraví atrakcia, potom takzvaní "turisti" zanechajú svoju stopu - smetisko a zdevastovanú prírodu.
 

 

Nie najdlhší z prítokov, ale najväčší (viď Mississippi-Misouri). Tiež aj Amazonku mapovali od ústia proti prúdu. Keď objavili sútok tak ktorý tok je Amazonkou určovali nie dĺžkou toku od prameňa (ten ešte nepoznali), ale podľa veľkosti toku.

Jeden prameň - to nie je také jednoznačné. Výdatnosť prameňov kolíše a tak v jednej časti roka môže mať jeden z potokov väčší prietok a druhý v inej časti roka. Či niekedy môže aj na časť roka vyschnúť. Takže bežne sa hovorí o viacerých prameňoch rieky.

O Váhu sa bežne hovorí, že vzniká spojením Bieleho a Čierneho Váhu. Ale pre určenie dĺžky celej rieky by so to malo počítať od vzdialenejšieho prameňa.

Ibaže v prípade Váhu je ešte jeden problém. V skutočnosti sa pri Kraľovanoch vlieva do rieky Oravy. Najdlhšou riekou Slovenska je teda iba vďaka tomu, že to, čo by mala byť od Kraľovian rieka Orava, sa ďalej nazýva Váhom.
 

Tiez som si to myslel.

No ak si porovnas rocny kumulativny prietok Oravy a Vahu, zistis, ze Vah ma vody viac. Na prvy dojem to pri Kralovanoch vychadza skor naopak.
 

No...ako sám píšeš - prietok je kolísavý

Dĺžka toku nie je kolísavá. Čo hovorí logika pre určenie názvu toku ? Kolísavý prietok, alebo stabilná dĺžka? Ja by som sa priklonil k tej stabilnej dĺžke...
 
Hodnoť

Nuž,

"len pár metrov od sútoku sa nachádza vysoký železničný most"?

Ten most nie je až taký "vysoký"... Skôr mostík (ponad Čierny Váh)...
 
Hodnoť

druha najvacsia slovenska rieka- nie Vah

Vah sa mi paci, je najdlhisa rieka, ktora tecie po Slovensku. Su na nej uzasne miesta - najkrajsie o nich pisal grof Mednyanszky.
Inak nie je najdlhsia slovenska rieka.
A nie je ani druha najvacsia rieka Slovenska prietokom, ako sa omylom vo vseobecnosti povazuje - prietok Tisy na území Slovenska predstavuje takmer dvojnásobok prietoku rieky Váh.
(https://petrasovsky.blog.sme.s...)
 

... rieka, ktorá

je celá na území Slovenska, teda slovenská. Tisa nie je slovenská rieka, ani Dunaj.
Už spokojný, alebo treba nejaké traktáty?
 

Dunaj nie je slovenska rieka ?

Ani Tisa ?
A ake su to rieky ?
"Kozmopolitne" ?
 

to medzinárodné rieky.
Ani o rýchliku, ktorý ide z Berlína do Varny cez Bratislavu nepovieš, že je slovenský.
 

A

ani o diaľnici medzi Rotterdamom a Istanbulom vedúcej Slovenskom nepovieš, že je najdlhšia slovenská.
 

v tvojom ponimani

teda abi Orava nie je slovenska rieka, ani Vysoke Tatry nie su slovenske velhory.
Mas zvlastne myslenie.
 

1 2 >

Už ste čítali?