Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jedinečné arborétum uprostred mesta chradne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Problém Hrádockého arboréta...

...(tak sa oficiálne volá, takže veľké "H") sa vlečie roky a roky. Verejnosť arborétum vníma aj ako park - arborétum bolo budované ako park. Prívlastok "Zelené pľúca mesta" je skôr marketingový.
Viem, a Hrádočania to vedia tiež, že vedenie mesta sa najmenej desať rokov neúspešne pokúša o nejakú dohodu, na základe ktorej by sa aspoň časť arboréta upravila tak, aby slúžila verejnosti na oddych - teda aby v arboréte bolo osadených zopár lavičiek a odpadkových košov a zrekonštruovaný chodník smerom k pamätníku Pravda víťazí. Všetka snaha ale roky naráža na striktný odpor hlavne vedenia lesníckej školy, ktorá arborétum spravuje. Keď sa niekto ozve v zmysle návrhu či požiadavky arborétum sprístupniť verejnosti tak, aby si ľudia v ňom mohli aspoň sadnúť na lavičku - naráža až na zlostný odpor a výsmech, znevažovanie zo strany istých obyvateľov mesta, penzionovaných lesníkov. Tento odpor ide až za hranice nenávisti.
Takže výsledok je taký, aký je opísaný v článku. Majiteľ arboréta a správca sa donekonečna sťažujú na vandalov a na to, že študenti musia zbierať papieriky v arboréte. (Mimochdom - ako študenti z tej istej školy robia neporiadok v lokalite zvanej Rajter - o tom už vedenie školy mlčí.) Za tie roky už dávno mohlo byť arborétum vybavené kamerovým systémom, ktorý by "dohliadal" na poriadok v arboréte a asi by aj zamedzil krádežiam sadeníc drevín. Ešte nedávno v arboréte bolo zopár lavičiek - ale tie zmizli, aj keď nikomu neprekážali.
Na tému Hrádockého arboréta som na webe SME zverejnil podrobnejší článok aj s kolekciou fotografií, tu je odkaz naň:
https://martindroppa.blog.sme....
 
Hodnoť

Martin, absolútne súhlasím

s každým slovom.
Ja som v arboréte "vyrástol", hodiny tam prespala v kočíku moja dcéra. Už ani nehovoriac, keď fungoval napájací potok z jazierka pri hrade a v arboréte bolo krásne jazierko.
Nikdy v živote by nás (s partiou sme tam za detských čias trávili nesmierne množstvo času) nenapadlo niečo ukradnúť a niečo poškodiť.
Ale platí, že "Keď sa nechce, ani svätená voda nepomôže". A správcovi arboréta sa evidentne už roky nechce.
A je to smutné, veď boli časy, keď hrádocký primátor bo súčasne podpredsedom VUCky !!!!! A aj tak absolútne NIČ!!!
 

Ďakujem za súhlas...,

...potešilo :-)
Nuž, v tom arboréte, aj tak väčšinou obyvateľstva vnímanom ako park, som prežil s kamarátmi veľa času. Dokonca sme po chodníkoch "lietali" na bicykloch, náš priateľ veterinár z neďalekej bytovky tam pre nás robil rôzne podujatia - súťaže v hľadaní pokladov, v určovaní stromov a rastlín...
To boli časy, keď sa v jazierku dalo aspoň si zvlažiť nohy. Keď boli všetky bráničky pootvárané a funkčné. Dnes je oplotenie hrdzavé a bráničky sú ako z predminulého storočia - zarastené a hrdzavé. Lavička žiadna, odpadkový kôš žiaden.
A čo sa vedenia mesta týka - dobre viem, koľko márnej snahy a energie vynaložil primátor, je aj poslancom v ŽSK, aby aspoň ten chodník k pamätníku Pravda víťazí! dalo mesto do poriadku - dlažbou "s dierami," cez ktorú by rástla tráva, nepoškodzovalo by to koreňový systém stromov a kríkov. Ale - márna snaha, lesnícka škola tvrdohlavo stojí za tým, že nie a nie! Trvalo roky, dokým sa podarilo aspoň zaviesť osvetlenie na "hlavný chodník" zo smeru od Svieženky k dnešnej poliklinike, lebo aj to robila lesnícka škola "vývrtky." Niekdajší správca arboréta, Ondrej Makara, ma nenávidí - len preto, lebo som napísal čo som napísal a čo si všetci v Hrádku myslia a aj hovoria. Ľudská malosť je niekedy gigantická.
Ale verím, že po voľbách, ak dobre dopadnú, sa už s arborétom nejako "pohne,"
Prajem Vám všetko dobré!
 


Už ste čítali?