Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Aké boli plány s Demänovskou dolinou pred sto rokmi? Celkom iné (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Veru sa zmenila...

Z doliny sa stal hnusný komerčný kút Slovenska, premávka je tam ako na Obchodnej.... Jurkovič mal pravdu,ale ochrániť sa ju nepodarilo....
 
Hodnoť

veľmi dobrý článok

škoda že romantické predstavy sa nepodarilo naplniť. ešte aj v časoch pred 20-30 rokmi bola Jasná kľudným miestom. vtedy sme si mali uvedomiť túto skutočnosť:
„Povinnosťou našou je chrániť údolie pred znešvárením ľuďmi, ktorí nemajú okrem zisku a koristenia ničoho na srdci.“
Teraz už je "znešvárená" rovnako ako napr. Donovaly. Stalo sa z nej nepekné miesto.
 

Pribuzny studoval este za komancov na Vo

Pribuzny studoval za komancov na Vojenskej Akademii(samozrejnme ze vtedy sa inak volala...). K tomu ako teraz vyzera Demanovska dolina a Chopok sa ani nechel vyjadrit. Pribuzny ma rad hory, ale do uvedenych koncin sa ani nechce pozriet....
 

Oprava: Akademia ozbrojenych sil M. Stef

Oprava: Akademia ozbrojenych sil M.R. Stefanika
 
Hodnoť

V Demänovskej doline som vyrástol.

Mám na ňu tie najkrajšie spomienky. Panenská príroda, nádherný výhľad zo Sinej, brigádovanie ako sprievodca v jaskyni, prvé lásky a lyžovanie. Dnes už žijem 47 rokov v Žiline, ale keď prídem na Liptov, tak ten pocit domova ma vždy prepadne. V doline som už 15 rokov nebol, lebo sa bojím čo tam uvidím. Je príkladom investičného vandalizmu pár zbohatlíkov, ktorí sa ženú len za prachmi. Dnešná pandémia s COVIT - 19 týmto barbarom ale aj nám všetkým ukazuje na nezmyselné komercionalizovanie prírody.
 
Hodnoť

Vždy, keď sa objavia takéto

články, tak si spomeniem na nie tak dávny rozhovor v SME s .... Rattajom (naozaj je najlepšie napísať meno, lebo inak ma nič slušného nenapadá).
A...viac písať netreba.
Demänovská dolina a Jasná vyzerá ako vyzerá práve kvôli takýmto a iným rattajovcom.
Ktorí nechápu, ako tam môže byť národný park, keď oni tak veľmi chcú developovať.
 
Hodnoť

 

demänovská dolina je nenávratne zničená. zničili ju presne tí nenažranci, ktorých sa už pred 100 rokmi obával jurkovič. chodil som tam ako malý chlapec v 60-tych rokoch so starou mamou. vtedy bolo z chopku vidieť hlavne lesy. teraz je to obrovské stavenisko ktoré už nemá s prírodou nič spoločné. ďakujeme nenažranci a zadrhnite sa s tými peniazmi.
 
Hodnoť

Nuž -

- kto detailne pozná dielo, tvorbu architekta a staviteľa Dušana Jurkoviča, jeho vzťah k prírode i k prírodným materiálom, ktoré bohato používal vo svojich prácach, tak musí vedieť, že tento pán nielenže mal pravdu - nielen čo sa týka Demänovskej doliny, ale všeobecne v názoroch na budúcnosť cestovného ruchu.
Dobrý článok! Vďaka zaň.
 
Hodnoť

A po 100 rokoch účinkuje

nezapomenuteľným kúzlom na krásocit človeka v dämenovskej doline rattaj a jemu podobní coco ti.
 
Hodnoť

Zostalo len hlboké zhnusenie...

... z obľúbenej Demänovskej doliny.....
( Je úplne presným obrazom boľševicko/ŠTBáckej svoloče, ktorá nám ukradla krajinu! )
 
Hodnoť

v roku 1982

nezabudnuteľný čunder na trase Ohnisko, Ďumbier, Demänovská dolina. Motali sme sa tam asi päť dní, prespávali sme pod Ohniskom v takej malej kolibe, čo nám bača dodatočne dovolil. bolo veľa turistov, ale nebolo to nijako prehustené. bolo to znesiteľné.

potom asi v roku 2000- 01, práce na prestavbe hotela Tri studničky a to som už videl, že dolinu berie neúprosná skaza a odvtedy som tam už nebol. a ani nemienim ísť.
 


Už ste čítali?