Utorok, 12. december, 2017 | Meniny má Otília
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

EXPEDIČNÁ KAMERA 2017

Kde a kedy ?

Čas: 15. 03. 2017, streda

18:00 hod.
Miesto: Kino Kultúra v Ružomberku
Vstupné: 3,00€

Popis

Kino Kultúra vás pozýva na filmový festival Expedičná kamera.

Celovečerné premietanie najlepších cestovateľských a expedičných filmov o dobrodružstve, divokej prírode, extrémnych zážitkoch a v neposlednom rade športoch. Festival sa koná vo viac ako 200 slovenských a českých mestách. Príďte si užiť adrenalín a spoznať nové krajiny. Tešíme sa na Vašu návštevu. 
 

Program festivalu:
18:00 – PURA VIDA – 44min., dobrodružná cesta po Amazonke
Nadšený cestovateľ a cyklista Hervés vymyslel bláznivý plán. Svoj bicykel použiť ako pohon lode a splaviť za niekoľko mesiacov rieku Amazonka. Po 40 000 km po diaľnici a cestách prerobil v Ekvádore bicykel na loď, pomenoval ju Pura vida a začal svoju životnú cestu. Za celých 20 mesiacov prešiel  viac ako 7500 km a vystriedal 26 riek. Po ceste bol ohrozovaný divokou vodou, rozličným počasím, krokodílmi, drogovými dílermí či pirátmi. Navštívil šamanov, domorodé kmene a zblížil sa s juhoamerickou prírodou takmer do špiku kostí. Je viac než zrejmé, že taká cesta človeka ovplyvní na celý život.


18:50 – NÁVRAT DO ZANSKARU – 23min., život a odľahlá príroda v srdci Himalájí
Zanskar je malá odľahlá osada uprostred hôr v indických Himalájach. Až donedávna bolo jediné spojenie s civilizáciou možné iba po nebezpečnej ceste pozdĺž rieky. Je už skoro pred dokončením výstavby diaľnice, ktorá môže navždy zmeniť toto duchovné a kľudné miesto. Pred 30 rokmi navštívili Zanskar dvaja Američania, ktorých sa na ceste ujala miestna rodina, u ktorej našli azyl. Preto sa rozhodli ešte pred úplným dokončením diaľnice miesto znovu navštíviť a rodinu vyhľadať. Ako sa Zanskar a jeho obyvatelia za tú dobo zmenili a ako je prijatá výstavba diaľnice a s ňou aj príchod civilizácie? Srdcervúce stretnutie starých priateľov, zamyslenie nad spôsobom života a odľahlá príroda v srdci Himálají vás iste chytia za srdce.

19:15 – PROJEKT MOFFAT – 20min., príbeh prvej britskej horskej vodkyne
Krátky film, ocenený množstvom medzinárodných cien, je inšpirovaný pestrým lezeckým životom prvej britskej horskej vodkyne Gwen  Moffat. S mladučkou spisovateľkou Claire sa počas sledovania Gweninho životného príbehu pozriete na skalné steny, do ľadových jazier a riek a na vrcholy hôr vo Veľkej Británii. Sama spisovateľka si chcela na vlastnej koži vyskúšať, aké to bolo pred niekoľkými desiatkami rokov odísť z armády a celý svoj život venovať horám.


19:35 – DIVOČINOU ALJAŠKY – 25min., česká výprava na Aljašku
Šesť kamarátov z Čiech, Moravy a Slovenska, niektorí skúsení vodáci, iní menej skúsení, sa vydali za polárny kruh na prekrásnu Aljašku splavovať rieku Alatnu. Hovoria si Fjolls. Vybavení loďami, jedlom v medveďovzdorných kontajneroch a paprikovým sprejom, mali v pláne prekročiť kontinentálne rozvodie a plávať 300 km na juh s cieľom na polárnom kruhu. Cestou chceli podniknúť pešiu túru k Arrigetch Peaks, postaviť plachetnicu alebo piecť chlieb. Ako táto expedícia do skutočnej divočiny bez mobilného signálu a bez možnosti doplňovať zásoby dopadla? Podarilo sa Fjollom dosiahnuť všetky ciele a zároveň si odniesť nezabudnuteľné zážitky? Uvidíme sami vo filme plnom nádhernej prírody, ľudskej zručnosti i odvahy púšťať sa do neznámych vôd.
 

20:10 – NA JEDEN NÁDYCH – 5min., očami podvodného kameramana
Krátky film, ocenený množstvom prestížnych cien, ktorý vás prostredníctvom unikátnych podvodných záberov zavedie do iného sveta. Autorom je podvodný filmár Ken O'Sullivan, ktorý sa počas celého roka potápa v oblastiach severného Atlantiku. Možno za to môže rutinná práca alebo samota, ale po desiatich rokoch začal Ken v mori objavovať zrkadlo, ktoré mu pomohlo nájsť samého seba a nahliadnuť do vnútra vlastnej duše. Výsledkom je tento krátky, vizuálne nádherný film.

20:15 – CESTA DO KAZBEGI – 16min., cyklistické dobrodružstvo na Kaukaze
Gruzínske odľahlé hory, štyria kamaráti, najnutnejšie zásoby a dva stany. To sú hlavní hrdinovia filmu, ktorý sleduje ich cestu po hrebeni Kaukazu až do mesta Kazbegi. Túto trasu si obvykle pre svoje túry vyberajú trekári, tu si ju môžete pozrieť z pohľadu horských bicyklov. Je táto trasa na bicykli zjazdná? Aké boli po ceste najväčšie prekážky? Čo našim hrdinom narobilo počasie? Ako sa vysporiadali s neobvykle dlhou zimou, ktorá v horách ešte panovala? Film je o splnených plánoch, o ľuďoch, o šťastí, o smole, i prekrásnej krajine gruzínskych hôr. Inšpirácie na realizáciu bláznivých nápadov filmu rozhodne nemožno uprieť.

20:35 – ULTRA TRAIL GOBI RACE – 11min., drsný 400km ultramaratón
Púšť Gobi sa rozkladá na severe Číny a juhu Mongolska. Je jedna z najstarších a najväčších púští sveta. A práve tu sa každoročne koná extrémny pretek Ultra-trail Gobi race na 400 km. Preteky sú bez podpory, všetko teda závisí na samotných pretekároch. Vo filme sa novinár Bryon Powell pokúša nájsť dôvod, ktorý núti účastníkov tento pretek bežať. Trasa pretekov sčasti kopíruje trasu hodvábnej cesty, v minulosti využívanej na obchodné účely. Je to bláznovstvo zúčastniť sa 400 km ultra trailu v jednej z najnehostinejších  púští sveta? Má tento dlhý pretek pre človeka aj nejaký prínos?

20:50 – VEĽKÁ SKALNÁ PÁRTY – 20min., legendárne lezecké preteky v Arkansase
„24 hours of Horseshoe Hell" je vytrvalostný lezecký pretek v americkom Arkansase, na ktorom sa zúčastňujú ako elitní, tak aj obyčajní lezci. Je to lezecká obdoba ultramaratónu, kde chladené pivo tečie potokom. Film verne zobrazuje tamojšiu atmosféru a sleduje súperenie medzi tímom Nica Berryho a Masona Earla proti Alexovi Honnoldovi.

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet