Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína
Pridajte si svoje mesto

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

RENDEZVOUS POD SCHODMI 9

Kde a kedy ?

6.10.2016 ( štvrtok)

15:30

Mestská knižnica Ružomberok

Popis

Hosť večera:  Mgr. Ivan Jackanin - spisovateľ, redaktor, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg, predseda Zväzu ukrajinských spisovateľov na Slovensku
Spoluhosť:  PhDr. Milan Bobák - spisovateľ, básnik, prekladateľ a redaktor 
Téma:  Zakázaní ukrajinskí autori

Ivana Jackanina literárne predstaví spisovateľ, redaktor, publicista a  podpredseda Literárneho klubu ružomberských spisovateľov Mgr. Dušan Mikolaj. 

Ivan Jackanin – predstaviteľ ukrajinskej literatúry na Slovensku, venuje sa najmä prozaickej tvorbe a prekladateľskej činnosti. Absolvent Pedagogickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, pôsobil ako redaktor Ukrajinského štúdia Čs. rozhlasu v Prešove, školský pedagóg či redaktor Poddukelských novín v Bardejove. Do r. 1998 bol  šéfredaktorom oddelenia ukrajinskej literatúry Slovenského pedagogického nakladateľstva v Prešove, momentálne prednáša ukrajinčinu na Katedre slovanských jazykov Filologickej fakulty Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici.

Prvé prózy publikoval časopisecky, je autorom zbierok poviedok Misce prožyvaňňia (1987), Use zalyšyš (1990), Tini j šramy (1994), Vteča (1995), Drevjanyj smutok (1997), … jak zbyti psy (1998), Vernisaž (2000). Naposledy vydal romány Anhel nad mistom (2001), V us’omu vynni čoloviky (2004) a zbierku prozaických miniatúr Vteča bez vorottja (2010, Útek bez návratu), za ktorú získal Cenu Ivana Franka za pôvodné dielo v ukrajinskom jazyku. V oblasti detskej literatúry vydal zbierku rozprávkových príbehov Natalka vže ne plače (1988) a knižku Čaryonij rjukzak (2006). So slov. literatúrou súvisia jeho aktivity a tvorba v oblasti umeleckého prekladu. Z ukrajinčiny do slovenčiny preložil poviedkovú knihu Š. Hanuščina Vysoké schody (1989) a ľudové rozprávky Majster Ivanko (1994), zo slovenčiny do ukrajinčiny pretlmočil antológiu zo súčasnej slovenskej poviedkovej tvorby Polehšujuci obstavyny (1994). Plodný publicista, literárnokritické a kultúrno - spoločenské články uverejňuje v slovenskej, českej a ukrajinskej tlači, časopisoch a v zborníkoch, šíriteľ a propagátor ukrajinskej literatúry a kultúry. Zostavil antológiu ukrajinskej poézie Sú také chvíle (2002). Držiteľ Ceny Ivana Franka za pôvodné dielo v ukrajinskom jazyku Vteča bez vorottja - Útek bez návratu (Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet