Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Demänovská dolina - Jasná

Obecný úrad

Demänovská Dolina 258
031 01 0Liptovský Mikuláš

Popis

color="rgb(0, 0, 0)"N color="rgb(0, 0, 0)"ajnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša,  color="rgb(0, 0, 0)"na severných svahoch pohoria Nízke Tatry, ktoré predstavujú rozsiahly horský systém s hlavným color="rgb(0, 0, 0)"  color="rgb(0, 0, 0)"hrebeňom tiahnucim sa v dĺžke 82 km color="rgb(0, 0, 0)" smerom východ-západ, pričom najvyšie končiare presahujú nadmorskú výšku 2 000 m n.m. Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier 2 043 m, vrcholmi Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003 m, Poľana 1 889 m na sever od liptovskej kotliny color="rgb(0, 0, 0)". Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso. 

color="rgb(0, 0, 0)"Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu, obce Demänovská Dolina, rozloženej vo výškovom pásme od 700 do 2 000 m n. m. 

color="rgb(0, 0, 0)"Dolina bola dlho známa len v radoch obdivovateľov podzemných krás.  color="rgb(0, 0, 0)"Preskúmaním a opismi s vyznačením zaľadnených a kvapľových časti v 19. a začiatkom 20. storočia sa stali Demänovské jaskyne známymi v celom kultúrnom svete. 

color="rgb(0, 0, 0)"Druhý medzník v histórii doliny a dnešnej obce Demänovská Dolina bolo prvoradé rozhodnutie v roku 1936 vybudovať lanovku na Chopok. Od tohto momentu sa skladba návštevníkov v zimnom období grupuje z radov lyžiarov a mohutný rozmach cestovného ruchu si vynucuje budovanie doliny na vysokohorské stredisko zimných športov s medzinárodným významom. 

color="rgb(0, 0, 0)"Záver obce tvorí miestna časť Jasná s dominantou Chopka vysokého 2 024 m n. m. Stredisko môže poskytnuť viac ako 2 000 postelí v hoteloch rôznych kategórii. Ďalšie ubytovacie možnosti sú v bezprostrednom okolí strediska. K dispozícii je 4 kabínkové lanovky, 8 sedačkových lanoviek, 18 lyžiarskych vlekov a vyše 49 km zjazdárskych tratí s rôznymi náročnosťami od začiatočníkov až po skúsených lyžiarov.

color="rgb(0, 0, 0)"Lyžiarsky areál ma väčší počet homologizovaných zjazdových tratí, na ktorých boli úspešne usporiadané preteky Svetového pohára, Európskeho pohára, Majstrovstvá sveta juniorov, Svetová Univerziáda a pod. Po 30 rokoch sa v roku 2016 vracia do Jasnej Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. V nadväznosti na úspešne organizované Majstrovstvá juniorov 2014 získala Jasná právo organizovať ženské preteky v technických disciplínach. Tentokrát na svahoch nebude pretekať legendárny Ingemar Stenmark, ale aktuálna ženská svetová špička. Počas dvoch dní si to tie najlepšie rozdajú o prvenstvo v obrovskom slalome (5.3.) a slalome (6.3.). Na svahoch bude možné vidieť aktuálnu najväčšiu hviezdu točivých disciplín Mikaelu Schiffrin, domáci priaznivci budú pre zmenu tlačiť na stupne víťazov skúsenú Veroniku Velez-Zuzulovú a novú vychádzajúcu hviezdu Petru Vlhovú. Českí fanúšikovia sa môžu tešiť na výkony stabilne jazdiacej Šárky Strachovej. 

Aktuálne hráme

Demänovská dolina - Jasná na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet