Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Rumanský Art Centre

Ester Šimerovej Martinčekovej 4506/4

031 01 Liptovský Mikuláš

 

Popis

Zakladateťom a nositeľom myšlienky vytvorenia výstavnej siene pre svojich zosnulých bratov, je Ing. Michal Rumanský, ich najmladší brat. Založením neziskovej organizácie  RUMANSKÝ ART CENTRE , n.o., ktorá je prevádzkovateľom galérie a následne samotným otvorením galérie Michal Rumanský sprítomnil Igora a Ivana v prostredí rodného Liptova, kraja, ktorý považovali za svoj domov a ktorý sa stal dôležitou inšpiráciou pre ich tvorbu.

Išlo nám o to, aby galéria Rumanských bola nielen pamiatkou na mojich bratov, ale aby sme Mikulášanom aj návštevníkom mesta ponúkli niečo nové, pekné, čo by ich potešilo a vnútorne obohatilo. Chcel by som, aby pamiatka mojim bratom bola trvalá a pokiaľ budem žiť, budem sa o to snažiť.

Galéria je výnimočná a ojedinelá aj svojím architektonickým a výtvarným riešením, ktoré sa podujal navrhnúť Ing. arch. Ján Revaj, žiak Igora Rumanského.

Biela a čierna sú farby, ktorými sa dá povedať úplne všetko. Nimi sa vyjadrovali aj Igor v grafikách a Ivan v kresbách. človek dokáže vyjadriť hĺbku, emóciu, ale aj pohyb,pretože sa môže hrať s líniou, plochou alebo štruktúrou. Takisto som formoval priestor interiéru,“ povedal Ján Revaj, ktorý návrh robil pol roka. Stále mal na pamäti, že priestor musí byť jedinečný ako bratia Rumanskí. Okrem ich tvorby ho motivovala aj snaha o vytvorenie miesta s jedinečnou atmosférou, kde návštevník stratí pojem o čase a priestore, aby sa mohol úplne ponoriť do ich diel.

V prípade galérie RUMANSKÝ  ART CENTRE bolo už od začiatku jasné, na čo bude priestor slúžiť a tak bol projektovaný aj jeho interiér. Pri projekte sa stretli investor a architekt, ktorým išlo o spoločnú vec a ostatné bolo druhoradé. O kvalitnom výsledku ich spoločného snaženia hovorí aj fakt, že interiér bol jedným z troch nominovaných na Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2011.

 

vstupné:

Dospelí …………….... 1,50 EUR

Študenti …………...... 1,00 EUR

Dôchodcovia ……….. 0,50 EUR

Deti do 6 rokov …….... zadarmo

Aktuálne hráme

Rumanský Art Centre na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet