LIPTOV. Oficiálne štatistiky o práci v Liptove ukazujú zaujímavé údaje. Napríklad aj to, že nezamestnanosť bola v júli a auguste v oboch okresoch najvyššia v rámci celého Žilinského kraja. Napriek tomu zostáva ale nižšia ako celoslovenský priemer.
Ružomberčania zarábajú v priemere lepšie ako ľudia pracujúci v Liptovskom Mikuláši. Rozdiel je pritom výrazný. Priemerná mesačná nominálna mzda bola pre zamestnanca v Liptovskom Mikuláši 836 eur. V Ružomberku je to 991 eur, teda o 155 eur na osobu viac. Na druhej strane ale štatistiky ukazujú, že firmy v Liptovskom Mikuláši vytvorili podstatne viac pracovných miest.
V Mikuláši je viac práce

Liptákov zamestnáva najmä priemysel. Z oficiálnych údajov, ktoré nám poskytol Štatistický úrad, vyplýva, že prácou v priemysle sa živí takmer každý tretí pracujúci Mikulášan. Z 19-tisíc pracovných miest, ktoré existujú v okrese, sa v priemyselnej výrobe zamestnáva 6-tisíc ľudí. Do štatistík sa nezapočítavajú živnostníci a ich zamestnanci.
Liptovský Mikuláš má druhý najvyšší počet pracovných miest v oblasti školstva. Vzdelávaniu alebo práci v školstve sa venuje tritisíc ľudí v okrese. 2800 pracovných miest bolo vo veľkoobchode a maloobchode. Zaujímavosťou je, že klesol počet pracovných miest v ubytovacích a stravovacích službách. Vlani v tejto oblasti pracovalo 885 ľudí, rok predtým ich bolo takmer o 70 viac.
Dochádzajú do Martina a Žiliny
Ružomberčanov rovnako živí najmä priemysel. Paradoxne je podiel ľudí pracujúcich v tomto odvetví nižší ako v susednom Liptovskom Mikuláši, hoci v Ružomberku sídli papierenský závod Mondi SCP. Z takmer 11-tisíc existujúcich pracovných miest tvorí 2800 priemysel, teda približne každé štvrté zamestnanie sa týka priemyslu. Vlani vzniklo v tejto oblasti približne 300 nových pracovných miest.

Špecifikom Ružomberského okresu je dochádzanie za prácou do fabrík v susednom Martinskom okrese alebo v žilinskej automobilke a jej pridružených závodoch.
Druhý najvyšší počet pracovných miest v Ružomberku sa týka zdravotníctva a sociálnych služieb, je ich takmer 2200. Tretím najväčším odvetvím, v ktorom Ružomberčania pracujú, je obrana a verejná správa, pracuje v nej 1400 ľudí.
V Ružomberku sa zarába lepšie
Na sumu na výplatnej páske sa nemôžu sťažovať ľudia pracujúci v oblasti odborných, vedeckých a technických činností. Sú to nielen najlepšie zarábajúci Ružomberčania, ale aj Liptáci. Ich priemerná nominálna mzda bola vlani 1566 eur.