Juraj Tekel: Svet je fantastické miesto s fascinujúcimi pravidlami

Juraj Tekel je teoretický fyzik a rodený Mikulášan, ktorý po vysokej škole odišiel študovať do Spojených štátov amerických. Napriek sľubnej kariére v zahraničí sa rozhodol vrátiť na rodné Slovensko. V súčasnosti pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník na Katedre matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Mladý fyzik Juraj Tekel.Mladý fyzik Juraj Tekel. (Zdroj: Archív JT)

Mladý fyzik hovorí, že každá technológia, od kávovaru až po satelitný internet, bola niekedy výskumom. Ak budeme skúmať iba veci, ktorých význam poznáme, dokážeme iba veci, ktoré si vieme predstaviť. A to by bola škoda.

Veľmi často nájdu veci svoje uplatnenie niekde úplne inde, niekedy úplne inokedy a niekým úplne iným, ako boli pôvodne objavené.

Prečo fyzika?

– Lebo fyzika je super. Odmalička som mal vedecký prístup k veciam a bavilo ma objavovanie. Počas strednej školy sa to postupne cez rôzne záujmové krúžky, olympiády a korešpondenčné semináre pretavilo do záujmu o fyziku.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitú úlohu v tom všetkom zohrali aj rodičia, ktorí ma neustále podporovali. Hlavne v rozhodnutí študovať fyziku ďalej na vysokej škole, aj keď boli po stránke uživenia sa perspektívnejšie možnosti.

Magisterský titul ste získali na Univerzite Komenského, doktorát na univerzite City College of New York. Prečo ste zamierili za veľkú mláku?

– Doktorát je prirodzené pokračovanie kariéry vedca. Na Slovensku to s doktorátmi v teoretickej fyzike momentálne nie je úplne ono, za svetovým vzdelaním treba cestovať za hranice.

Chcel som tiež využiť šancu, vidieť kus sveta a zažiť všetko, čo s tým prichádza. Prihlásil som sa na rôzne miesta v Amerike aj Európe a z možností, ktoré mi vyšli, ma po všetkých stránkach zaujala najviac táto.

Ako sa študovalo mladému fyzikovi zo strednej Európy v Spojených štátoch? Fyzika má síce v prenesenom význame medzinárodný jazyk, stačilo to?

SkryťVypnúť reklamu

– Nebolo to vôbec zlé. Bratislavský „matfyz“ je veľmi dobrá škola a na náročné štúdium a prácu v zahraničí pripraví človeka veľmi dobre. V niektorých veciach som na tom bol dokonca lepšie ako moji kolegovia z iných častí sveta. A v každodenných veciach som si predtým prežil prechod z Liptova do Bratislavy, čo je v niečom podobná zmena. Takže prispôsobovanie sa cudziemu svetu som mal natrénované.

Ktoré zo skúseností sú také, ktoré by ste nezískali doma na Slovensku?

– Na prvej úrovni to bol, samozrejme, jazyk a vzdelanie. Na hlbšej úrovni to bol svet odlišný od toho, na aký som bol zvyknutý. Pravidlá, zmýšľanie ľudí alebo aj také veci ako chute a vône.

A na tretej úrovni to bol New York ako mesto. Je to kotol kultúr, kde nájdete úplne všetko. Mesto, ktoré nikdy nespí so všetkým, čo to obnáša.

SkryťVypnúť reklamu

Takú rôznorodosť a intenzitu zážitkov nezažijete nikde inde v známom vesmíre.

V čom je systém vzdelávania iný v USA a na Slovensku?

– V prvom rade je to spoplatnené štúdium. Vysokú školu si v USA musí každý hradiť priamo, väčšina ľudí to rieši nejakou formou pôžičky. Takýto systém má veľmi veľa výhod, ale aj nevýhod, a osobne si netrúfam povedať, či to je lepšie.

Druhy veľký rozdiel je v práci študentov. V USA prakticky nemajú skúškové obdobia a študenti sú oveľa viac nútení pracovať priebežne počas semestra. To vnímam ako veľké pozitívum.

Čo vás na New Yorku najviac očarilo?

– New York je mesto ako žiadne iné. V hustote zážitkov a príležitostí na meter štvorcový nemá na svete konkurenciu. Či už je vašou vecou hudba, šport, gastronómia alebo úplne čokoľvek iné, nemusíte chodiť do sveta, svet príde za vami.

Slovensko trápi odliv mozgov do zahraničia. Vy ste sa po získaní doktorátu vrátili naspäť na Slovensko, na svoju domovskú univerzitu. Prečo?

– Dôvodov bolo veľa. Najdôležitejším asi veľmi dobrá pozícia na mojej alma mater, kde som v rámci projektu nadácie absolventov dostal veľmi dobré podmienky na prácu a šancu byť súčasťou procesu zmeny slovenskej vedy a v širšom kontexte aj celej spoločnosti. A vo svete som sa naučil, že nič nie je dokonalé a všade sa nájdu veci, ktoré človeku nevyhovujú.

Doma je doma, tu mám rodinu a priateľov a o čosi väčšiu motiváciu prispieť svojím malým kúskom k zmene týchto vecí k lepšiemu.

Venujete sa popularizácii vedy. Dá sa fyzika interpretovať tak, aby bola dostupnejšia pre laickú verejnosť a študentov? Má to zmysel? Ako na to reagujú ľudia?

– Prirodzeným jazykom vedy je matematika, hlavne ak sa snažíme niečo popísať presne. Avšak veda popisuje svet okolo nás, o ktorom sa dá rozprávať aj po slovensky.

Niekedy je to ťažšie, lebo na to ako vedec nie ste zvyknutý, ale určite sa to dá. A zmysel to určite má, lebo svet je fantastické miesto, ktoré má fascinujúce pravidlá, úkazy ako prejavy týchto pravidiel a všetko živé, čo sa s tým všetkým snaží naučiť nejako vysporiadať. Porozumenie tomuto svetu a hlavne radosť z tohto pozorovania nie je limitovaná matematikou.

Reakcie ľudí sú zväčša adekvátne pozitívne. Tak ako nemusí byť každý Usain Bolt, aby mohol mať radosť z pohybu, nemusí byť každý vedec na to, aby ho tešilo spoznávanie sveta okolo nás.

V súčasnosti pracujete ako odborný asistent na Katedre matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prichádzate do denného kontaktu do študentmi. Čo vás najviac baví na práci s nimi?

– Najviac ma bavia študenti, ktorí sa zaujímajú a chcú sa naučiť viac. Ktorí sa neuspokoja s hygienickým minimom alebo sa neučia iba pre známky, ale majú radosť z poznávania a baví ich pracovať a aj pracovať na sebe. Pri nich sa učiteľ tiež veľmi veľa naučí.

Vedu a hlavne fyziku ste populárnym, alebo povedzme aj hravým spôsobom prezentovali aj v Liptovskom Mikuláši. Ako to dopadlo?

– Myslím si, že dobre. Mal som najskôr prednášku pre gymnazistov a neskôr besedu pre širšiu verejnosť. Prišla veľmi pestrá skupina ľudí a boli veľmi aktívni, zaujímali sa. Verím, že si to ešte zopakujeme.

Ste aj zanietený športovec, spolu s manželkou sa zúčastňujete na mnohých športových podujatiach. Akým športom sa venujete? Šport je aj akýmsi druhom ventilu pre človeka, ktorý pracuje najmä hlavou. Platí to aj o vás?

– Trochu si vyvetrať hlavu a natiahnuť kosti určite prospeje každému, kto v práci väčšinu času presedí.

Pre mňa je šport koníčkom, v ktorom ma baví zlepšovať sa a posúvať dopredu. Súťažne hrávam squash, dlho som hral za Liptovský Mikuláš a v minulej sezóne dokonca extraligu. Tento rok hrám za Starú Ľubovňu. Okrem toho rád behám a bicyklujem.

Prečítajte si tiež: P. Hurajt: Som rád, že som sa vrátil k futbalu Čítajte  Prečítajte si tiež: Liptovskí učitelia dostali ocenenie Čítajte 

Autor: Karima Achafanová

Fyzika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 395
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 038
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 773
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 685
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Mesto do opravy investuje takmer milión eur, veľkú časť získali z eurofondov.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 395
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 038
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 773
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 618
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 858
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 685
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu