LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pamiatku profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v zahraničných misiách a operáciách, pripomína od štvrtka 22. novembra pomník v areáli Pamätníka a vojnového cintorína na vrchu Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši.
Ústredným motívom pomníka sú mená zosnulých vojakov, ktoré sú vytesané do stien memoriálnej kaplnky.
„Dnešný deň je pre mňa historickým. Odhalili sme pomník novodobým veteránom, ktorí zahynuli pri plnení služobných povinností počas mierových misií alebo pri ich zabezpečovaní ďaleko od nášho rodného Slovenska. Som nesmierne hrdý a pyšný, že sa nám tento pomník podarilo odhaliť symbolicky tu, v Liptovskom Mikuláši, v blízkosti pamätníka obetiam druhej svetovej vojny. Aj takýmto spôsobom sme splnili svoj záväzok, že nikdy nezabudneme na tých, ktorí bojovali za slobodu, mier a demokraciu ďaleko od svojich rodín,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).
Vojenská tradícia mesta
Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč ocenil rozhodnutie rezortu obrany umiestniť pomník práve na výšine Háj-Nicovô.
„Mesto rado spolupracovalo pri tomto akte. Je to potvrdenie dlhodobých vojenských tradícií Liptovského Mikuláša,“ dodal.
Lokalitu vybral rezort obrany z viacerých dôvodov. Liptovský Mikuláš má nielen bohatú vojenskú históriu, no zároveň je sídlom Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá už roky pripravuje dôstojníkov do ich budúcich povolaní v rámci OS. Výhodou je aj jej poloha v strede Slovenska.
Vybudovanie pomníka novodobým hrdinom vysoko ocenil aj vojnový veterán z obdobia 2. sv. vojny Ján Iľanovský.
„Konečne nezostalo iba pri sľuboch a toto dielo bolo konečne zrealizované. Vysoko si to vážim a som naplnený spokojnosťou, že hrdinovia boli aj takýmto spôsobom ocenení,“ povedal.

Traja Liptáci
Najpočetnejšiu skupinu účastníkov tvorili rodiny padlých vojakov.
Do steny memoriálnej kaplnky je vytesané aj meno Ing. kpt. Michal Agnet zo Závažnej Poruby. Zahynul v roku 2006 pri páde vojenského špeciálu AN 24 v maďarskej obci Hejce, ktoré sa s vojakmi vracalo z Kosova.
Na odhaľovanie prišli aj pozostalí rodičia Pavel a Elena Agnetovci, sestra Zuzana Macková a najbližšia rodina.
Pri leteckom nešťastí zahynuli aj ďalší Liptáci, ktorých mená sú zvečnené na Háji Nicovô, Ing. Npor. Alexander Gaál z Liptovského Hrádku, kpt Igor Scigeľ z Liptovského Mikuláša.
Na palube lietadla zahynul aj generálny vikár ordinátu Michal Štang, ktorý päť rokov spravoval farnosť v Liptovských Kľačanoch.
Prítomní vrchní predstavitelia ministerstva obrany sa počas odhaľovania pamätníka zhodli, že z Hája Nicovô, pietneho miesta, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou, by sa v budúcnosti mal stať národný vojenský cintorín Slovenskej republiky.
Na pamiatku
Pomník s 56 menami vojakov Ozbrojených síl SR, ktorí zahynuli pri vykonávaní služobnej činnosti v zahraničných vojenských operáciách a mierových pozorovateľských misiách, od-halili minulý štvrtok na vrchovine Háj Nicovô pod vojnovým cintorínom. Na ľavej stene pomníka je symetricky umiestnený štátny znak v dominantnom postavení, za ním nasledujú znaky NATO, OSN, OBSE a znak EU. Na protiľahlej stene pomníka je pri texte „Na pamiatku príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí zahynuli v zahraničných vojenských operáciách a mierových pozorovateľských misiách“, umiestnený symbol Ozbrojených síl (OS) SR. Pod textom sú mená príslušníkov OS SR, ktorí zahynuli.

