LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Slovenská skialpinistická jednotka strávila väčšinu vlaňajšej zimnej sezóny v Slovinsku.
„Minulá bola najúspešnejšia. Nakopla ma smerom k ešte zodpovednejšiemu prístupu k tréningu. Zacítil som šancu presadiť sa. Kde som sa posunul uvidíme už čoskoro.,“ vrátil sa ešte k minulej zime 24-ročný rodák zo Smrečian.
Išiel do známeho
Veľká motivácia, zdravé sebavedomie a snaha splniť si športové sny ho donútili k tomu, aby porozmýšľal nad tým, ako sa kvalitne nahotovať na túto zimu. Riešenie našiel. Odišiel do Tirolska.

„Ľadovec Stubai, nachádzajúci sa 35 km od centra Innsbrucku, som navštívil v minulosti 4-krát. Vždy išlo o jednorazové sústredenie v rozsahu 5 až 15 dní. Pri každej návšteve som si hovoril, že by bolo super zotrvať tu dlhšie a spoznať viac okolité prostredie nielen na skialpoch,“ opísal Šiarnik. Do Innsbrucku neodišiel len trénovať. Popri tréningoch pracoval a stíha aj školu.
„Zapísal som sa aj na tunajšiu univerzitu. Pri pobyte kombinujem tréning a štúdium aj s prácou. Mám síce sponzorov, ktorým ďakujem za pomoc s pokrývaním nákladov, ale na dlhodobejší pobyt by to nestačilo. Kamarát mi dohodil fajn prácu. Roznášam noviny. Každý deň som nabehal niečo viac ako hodinku čistého času v rámci zhruba dvojhodinovej roznášky,“ priblížil náplň práce a pokračoval:
„Budík mi zvonil pár minút po tretej. Musel som tomu prispôsobiť denný režim a chodiť skôr spať. Ranné behy doplňujú hlavný tréning a v súčte sa prejavujú v peknom odtrénovanom objeme.“

Presunom získal
Kým Šiarnik je na lyžiach už niekoľko týždňov, u nás začalo snežiť až v úvode decembra.
„Dátum príchodu zimy je vždy lotéria. Pokiaľ chce niekto robiť tento šport na vysokej úrovni, tak nemôže čakať do Vianoc, kým nasneží alebo vysnežia Jasnú. Medzi elitnými svetovými pretekármi v ideálnom veku sa hovorí o zhruba 100-tisíc výškových metroch na snehu pred začatím hlavnej časti sezóny,“ povedal Šiarnik. Zdôraznil, že to neplatí univerzálne.
„K tomu číslu rok čo rok smerujem. Tento rok na prvé preteky nastúpim so 70-tisíc metrami. Aj tak je to viac ako kedykoľvek predtým. Z tohto logicky vyplýva potreba zahájiť prípravu ešte v jeseni. Podobne to robia aj cyklisti, ktorí jazdia v zime za teplom najazdiť prvé hrubé kilometre,“ našiel podobnosť so športom, ktorý tvoril veľkú časť jeho letnej prípravy.
A s akým cieľom ide do sezóny?
„Správne definovaný cieľ má byť špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, relevantný a časovo ohraničený. Chcem sa sústrediť na minimalizáciu straty na elitou. V minulej sezóne bol môj najlepší výsledok 16. miesto so stratou 8 percent na Španiela Jorneta. Cieľ je dostať sa na päť vo vertikáli a na desať percent v individuálnych pretekoch. Uvidíme, na aké priečky ma to posunie. Top 15 považujem za dosiahnuteľnú métu, ale vždy to závisí od počtu najlepších na štartovke,“ vysvetlil Jakub.
