LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mesto Liptovský Mikuláš v súčasnosti rekonštruuje vojnový cintorín na Háji Nicovô. Pri navŕtavaní pilót pre náhrobné kamene našli robotníci nevybuchnutý granát.
"Strojové vŕtanie preto okamžite zastavili a lokalitu čaká prešetrenie odborníkom na detekciu munície," potvrdila Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
„Predpokladáme, že je to ručný granát, nevieme či ruskej alebo nemeckej výroby. Hneď, ako sme túto muníciu našli, informovali sme štátnu políciu, ktorá si privolala pyrotechnika zo Žiliny a poučil nás o tom, že práce treba zastaviť,“ povedal stavbyvedúci Pavel Babnič.
Prejdú ho detektorom
Čapčíková ďalej doplnila, že zastavili len navŕtavanie pilót, pri ktorom sa pracuje približne v metrovej hĺbke, ostatné práce so súhlasom odborníkov pokračujú.

"K strojovému vŕtaniu sa budú môcť stavbári vrátiť, až keď areál prešetrí špecialista, ktorý sa zaoberá vyhľadávaním nevybuchnutej munície."
Odborník musí teraz pomocou špeciálneho zariadenia na detekciu preskúmať viac ako tisíc hrobov. Ten by mal prísť v najbližšom období, stavbyvedúci predpokladá, že mu to zaberie niekoľko dní.
Ľudia tam chodia na vychádzky
Čapčíková upozornila, že munícia nemusí byť v tejto lokalite poslednou. „Boli tu jedny z najťažších bojov, ktoré trvali viac, ako dva mesiace. Viackrát sme tu robili aj simulácie vojnových bojov, ťažká technika tu nebola, boli tu len tie ľahšie stroje a je možné, že sa tu ešte aj nájde takáto munícia, čo bude zaujímať aj historikov a ľudí, ktorí sa zaujímajú o obdobie druhej svetovej vojny,“ priblížila Dana Guráňová, vedúca oddelenia kultúry.
Napriek tomu, že na Háji Nicovô sa momentálne pracuje, množstvo miestnych sem chodí na vychádzky. Okrem toho, že ide o pietny areál, v jeho tesnej blízkosti sa nachádza oddychová zóna.
Architekt stavby Stanislav Barényi upozornil, že areál vojnového cintorína je aktuálne staveniskom a rodinné výlety ani prechádzky v lokalite nie sú vhodné nielen pre nájdenú muníciu, ale aj pohyb techniky.
