LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Výživa prežúvavej zveri, choroby srnčej a jelenej zveri boli hlavnou témou odborného seminára, ktorý zorganizovali liptovskomikulášski poľovníci v zrenovovaných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Približne sto poľovníkov si vypočulo referáty uznávaných odborníkov Dušana Rajského a Matúša Rajského, vedeckých pracovníkov z Technickej univerzity vo Zvolene a Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre.
Poľovníci prikrmovanie nezanedbávajú
Zákon o poľovníctve určuje povinnosť prikrmovať poľovnú zver v čase núdze zdravotne neškodným krmivom a tak, aby sa krmivo neznehodnotilo vplyvom nepriaznivého počasia alebo nespôsobovalo zveri zdravotné problémy. V každodennej praxi poľovníka to znamená, že musí vedieť kedy, kde a čím prikrmovať, aby sa znížili škody, ktoré hladná a smädná zver môže spôsobovať ohryzom kôry na mladých stromčekoch a výhonkoch sadeníc.
Prednesené vedecké poznatky získané z dlhoročných výskumov v konfrontácii s praktickými skúsenosťami účastníkov seminára potvrdili, že liptovskí poľovníci v tejto oblasti nič nezanedbávajú a svoje povinnosti si dôsledne plnia.
Nárast chorôb má rôzne príčiny
V druhej časti seminára k problematike chorôb srnčej a jelenej zveri sa potvrdilo, že hrozba chorôb sa stále zvyšuje a zdravotná starostlivosť o voľne žijúcu zver je stále náročnejšia. Zver je citlivým indikátorom biologickej rovnováhy v prírode.
Príčinou sú zhoršujúce sa podmienky životného prostredia a stresové civilizačné tlaky, ktoré spôsobujú zníženie imunity a poruchy zdravotného stavu. Nárast chorôb zveri okrem zvyšujúcich sa úhynov vyvolávajú aj pokles jej hmotnosti, zaostávanie vo vývoji, reprodukčné poruchy a následné znižovanie kvality trofejí.
Pravidelná kontrola zdravotného stavu a v prípade nákazy správna liečba podávaním účinných antiparazitík v medikovanom krmive patrí v úzkej spolupráci s veterinárnymi pracoviskami k našim povinnostiam. Ako sa potvrdilo v diskusii, naše liptovské revíry sú v súčasnosti zdravotne v poriadku, čo okrem iného svedčí o dobrej starostlivosti všetkých zainteresovaných.
Autor: František Jaroš, OKO SPZ Liptovský Mikuáš